Ползване на данъчно облекчение по чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

3_427/27.02.2017 г.

ЗДДФЛ, чл. 22г, ал. 1-7;
ЗДДФЛ, чл. 49, ал. 1 и ал. 3;
ОТНОСНО: Ползване на данъчно облекчение по чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
Според изложеното в запитването, лицето и съпругът й имат дете с над 50 на сто степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на ТЕЛК. Бащата е на работа от ноември и е ползвал данъчното облекчение по чл. 22г от ЗДДФЛ за м. 11 и 12 2016 г.в размер на 58,69 лв. чрез работодателя.
Във връзка с горното се поставя въпроса може ли и лицето да ползва данъчното облекчение по чл. 22г от ЗДДФЛ за 2016 г. предвидфакта, че през месеци 01 и 02 на 2016г. същото е имало доход, а размерът на облекчението не е използван в пълния му размер?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 98 от 09.12.2016г.) изразяваме следното становище:
В разпоредбата на чл. 22г от ЗДДФЛ е посочено, че сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 на местни физически лица и на чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се намалява с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на компетентен орган. Съгласно ал. 2 и ал. 3 на чл.22г, данъчното облекчение се ползва, включително за годината, през която са установени видът и степента на увреждане, и за годината на изтичане срока на валидност на решението при определени условия, които следва да са налице.
На основание чл. 49, ал. 1 от ЗДДФЛ работодателят до 31 януари на следващата данъчна година изчислява годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3, намалена по реда на ал. 3 и определя годишния размер на данъка, когато към 31 декември на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника или служителя. Предвид разпоредбата на чл. 49, ал. 3, т. 2 и ал. 4 от ЗДДФЛ, годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3 се намалява с годишния размер на данъчното облекчение по чл. 22г, когато работникът/служителят предостави на работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК и декларация по чл. 22г, ал. 7, включително приложенията към нея – за данъчното облекчение по чл. 22г.
Едно от условията за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания е уредено в разпоредбата на ал. 4 на чл. 22г от ЗДДФЛ и то е, че лицето, което ще ползва данъчното облекчение, трябва да представи писмена декларация от другия родител (вкл. и в случаите когато нямат граждански брак), съответно от другия приемен родител, близък или роднина, че няма да ползва намалението за съответната данъчна година. Такава декларация не се представя, само когато другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина:
– е неизвестен, починал или е лишен от родителски права, или не му е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод;
– не е получавал доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа или с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ (чл. 22г, ал. 5 от ЗДДФЛ).
Всички обстоятелства и условия по чл. 22г, ал. 1 – 6 от ЗДДФЛ се декларират с декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания (образец 2006).
От гореизложената нормативна уредба е видно, че данъчното облекчение по чл. 22г от ЗДДФЛ може да се ползва само от единия родител, като в тази връзка задължително условие, което следва да бъде изпълнено, за да се ползва облекчението е другият родител да е декларирал, че няма да ползва данъчното облекчение за конкретната година.
Изложеното във фактическата обстановка обстоятелство, че бащата на детето е ползвал данъчното облекчение за деца с увреждания в размер на 58,69 лв. чрез работодателя предполага, че всички условия, визирани в разпоредбата на чл. 22г от ЗДДФЛ, са спазени едновременно. Това означава, че лицето е декларирало, че няма да ползва данъчното облекчение по чл. 22г от ЗДДФЛ в декларацията по чл. 22г, ал. 7 от същия закон, представена пред работодателя от бащата на детето.
Предвид горното,независимо, че годишната данъчна основа по чл. 17 от ЗДДФЛ формирана от доходите на бащата на детето е по-малка от размера на предвиденото в закона намаление, т.е. облекчението по чл. 22г от ЗДДФЛ не е изчерпано в пълен размер, лицето няма да може да ползва данъчната преференция за деца с увреждания през 2016г. за остатъка от сумата.

Оценете статията

Вашият коментар