данъчно третиране на дейност, извършвана от японско дружество по договор за изграждане на музеен център на тракийското изкуство в Източните Родопи във връзка със Споразумение между правителството на Р

Изх. №04-10-1
Дата: 16.04.2009 год.
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 17, ал. 4;
ЗДДС, чл. 21, ал. 2;
ЗДДФЛ, чл. 3;
ЗКПО, чл. 155 – чл. 157.
Относно: данъчно третиране на дейност, извършвана от японско дружество по договор за изграждане на музеен център на тракийското изкуство в Източните Родопи във връзка със Споразумение между правителството на Република България и правителството на Япония за приемане на безвъзмездна помощ за изграждането на музеен център на тракийското изкуство в Източните Родопи
Във Ваше писмо с наш вх.№ 04-10-1 от 02.04.2009 г. е изложена следната фактическа обстановка:
С Решение № 520 от 31.07.2007 г. на Министерския съвет на Република България за одобряване на Споразумение между правителството на Република България и правителството на Япония за приемане на безвъзмездна помощ за културата и разменени ноти, българската страна е поела ангажимента “да се освободят японските лица от митнически сборове, вътрешни данъци и други фискални начисления, които могат да бъдат наложени в Република България по отношение на доставката на стоките и услугите, съгласно “Утвърдените договори“. С предоставената безвъзмездна помощ е предвидено да бъде изграден Музеен център на тракийското изкуство в Източните Родопи (музеен център).
Във връзка с предоставената безвъзмездна помощ за изграждане на този музеен център Министерство на културата е сключен договор с “………….“ Inc за извършване на строителните дейности и доставката на оборудване за музейния център. В писмото Ви е посочено, че към този момент всички предвидени плащания по този договор в размер на ………… японски йени (около ……………. лева) са извършени към това дружество. “……………..“ Inc е регистрирано чрез акредитиран представител в Териториална дирекция град …., ЦУ на НАП. До този момент Министерство на културата е получило от дружеството фактури за част от предвидената сума по договора, в която е включен и дължимия данък върху добавената стойност за извършените доставки от същото. В запитването Ви е посочено още, че оставащата част от общата сума по горепосочения договор е изразходвана в Япония за покриване на разходи за командировки на служители на дружеството в България, административни разходи, разходи за закупуване на оборудване, което след това е транспортирано и монтирано в музейния център. Японското дружество – “…………….“ Inc счита, че така посочената оставаща за изплащане сума не подлежи на данъчно облагане в България и за нея не следва да се издава фактура.
Въпросът Ви е:
Какви са данъчните задължения на японското дружество във връзка с изпълнението на горепосочения договор ?
По отношение на данък върху добавената стойност
Във връзка с предоставената безвъзмездна помощ за изграждане на музейния център Министерството на културата е сключило договор за изграждането на музейния център с “………………“ Inc. Извършваната дейност от японското дружество по горепосочения договор във връзка с изграждането на музейния център е независима икономическа дейност по смисъла на чл.З, ал.2 от ЗДДС, като за тази си дейност същото действа като данъчно-задължено лице.
При определяне мястото на изпълнение на доставките на услуги, които извършва “…………………..” Inc. във връзка с изграждането на музейния център следва да се има предвид разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение на доставка на услуга свързана с недвижим имот е там където се намира същия. Предвид обстоятелството, че изграждания музеен център се намира на територията на страната тези доставки ще са с място на изпълнение на територията на страната и съгласно разпоредбата на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС същите ще са облагаеми такива.
За извършената доставките на оборудване от японското дружество, което ще бъде инсталирано от същото, мястото им на изпълнение следва да бъде определено съгласно чл. 17, ал. 4 от ЗДДС, т.е. мястото на изпълнение на тези доставки е мястото, където се инсталира оборудването. От приложения към запитването договор между Министерството на културата и японското дружество оборудването следва да бъде инсталирано на територията на страната следователно тази доставка на основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС ще е облагаема такава.
На основание чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
Предвид изложеното японското дружество следва да издаде фактури за извършените от него доставки във връзка с изграждането на музейния център. Тъй като видно от запитването Ви японското дружество е документирало само част от извършените доставки във връзка изграждането на музейния център, то същото следва да документира и останалите извършени такива като начисли дължимия данък върху добавената стойност за същите.
По отношение на прилагането на Закона за корпоративното подоходно облагане
Във връзка с Ваше писмо Изх. № 04-00-357/18.04.2008г. НАП вече е изразила принципно становище относно данъчното облагане на печалбите на чуждестранните юридически лица, реализирани чрез място на стопанска дейност в България. С оглед на това в настоящото становище ще бъдат засегнати само нововъзникналите въпроси.
Доколкото “………………” Inc. извършва дейност в България чрез място на стопанска дейност е необходимо да се има предвид следното:
1. Съгласно чл. 1, ал. 2 от Закона за счетоводството (ЗСч) чуждестранните лица, осъществяващи стопанска дейност на територията на страната чрез място на стопанска дейност са предприятия по смисъла на този закон. От това произтича задължение за тези лица да водят счетоводство за дейността на мястото им на стопанска дейност в България.Следователно документирането и отчитането на стопанските операции, свързани с дейността на това място на стопанска дейност следва да се подчиняват на изискванията на ЗСч и приложимите счетоводни стандарти.
2. Освен цитираните в предходното ни становище норми, които се прилагат във връзка с данъчното облагане на място на стопанска дейност на чуждестранно юридическо лице вБългария, приложение намират иразпоредбите на глава двадесета
от ЗКПО (чл. 155 – чл. 157). С тези разпоредби се регламентират специфични правила за определяне на данъчния финансов резултат на местата на стопанска дейност при трансфери между мястото на стопанска дейност в България и друга част на същото предприятие (в случая “………….” Inc.), разположена извън страната.
При документирането на транзакциите между различни части на едно предприятие, включително и по отношение на документиране на разходите на мястото на стопанска дейност в страната, следва да се съблюдават разпоредбите на чл. 10 от ЗКПО, като разбира се издадените документи трябва да бъдат свързани с дейността на мястото на стопанска дейност. Предвид това, че двете части на предприятието не са отделни правни субекти, наименованието и видът на издаваните между тях документи не са законово регламентирани. Те могат да бъдат индивидуализирани чрез наименование – протокол, справка, вътрешно известие и др., като задължително условие е да отразяват вярно документираната операция. В този контекст е необходимо трансферите да бъдат съпътствани и с други подходящи документи, които да удостоверяват същността и себестойността на разходите, понесени от мястото на стопанска дейност в страната и участващи при определяне на неговия данъчен финансов резултат.
Преценка за това, кои приходи и разходи следва да бъдат включени при определяне на данъчния финансов резултат на мястото на стопанска дейност, който подлежи на облагане в България, не може да бъде направена без наличието на съответните първични документи и поради това, че в запитването липсват конкретни факти, НАП не е в състояние да изрази позиция по този въпрос.
По отношение на прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица
Принципното ни становище относно прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) в конкретния случай, също е изразено в цитираното по-горе писмо наш Изх. № 04-00-357/18.04.2008 г. В допълнение на това и доколкото “……………………..” Inc. извършва дейност в България чрез място на стопанска дейност, обръщаме внимание на следното:
По смисъла на чл. З, т. 2 от ЗДДФЛ, “………………….” Inc. е данъчно задължено лице, когато задължението за удържане и внасяне на данъците по този закон е на платеца на доходите. Чуждестранните лица, извършващи дейност чрез място на стопанска дейност попадат в обхвата на дефинициите, дадени в ЗДДФЛ за „работодател“ и „предприятие“ (§ 1, т. 27 и т. 33 от ДР на закона). Сроковете и редът за внасяне на данъци, удържани от платеца на дохода са регламентирани в разпоредбите на чл. 65 и 66 от ЗДДФЛ.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар