данъчно третиране на дейността на регистриран на територията на РБългария клон на чуждестранно лице съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за корпоративното подоходно облаг

3_1233/22.06.2018 г.
ЗКПО, чл. 1, т. 3
ЗКПО, чл. 2, ал. 1, т. 2
ЗКПО, § 1, т. 2 от ДР
ЗКПО, чл. 155
ЗКПО, чл. 156
ЗДДС, чл. 7, ал. 4
ЗДДС, чл. 13, ал. 1 и 3
ЗДДС, чл. 51, ал. 2
ЗДДС, чл. 63, ал. 2
ЗДДС, чл. 69, ал. 1
ЗДДС, чл. 117
ЗДДС, чл. 121, ал. 8
ЗДДС, чл. 123, ал. 2
ЗДДС, чл. 125, ал. 2
ППЗДДС, чл. 3, ал. 3 и 6
Относно: данъчно третиране на дейността на регистриран на територията на РБългария клон на чуждестранно лице съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Запитването е във връзка с дейността на „О…..“ клон България.
Според изложеното в запитването, клонът е регистриран на територията на
гр. …и дейността му е в сферата на машиностроенето. Произвеждат се сферични кранове, които се продават единствено на принципала, който е предприятие в Италия. Предвид възникналата необходимост от сертифициране на дейността на предприятието в България, италианското дружество решава да регистрира КЧТ /клон на чуждестранен търговец/, тъй като по този начин сертификатите, които са разработвани повече от 20 години в Италия, ще могат да се ползват и в България, без да е необходимо цялостно ново сертифициране.
И клонът в България, и италианското предприятие, са регистрирани по ДДС.
Допълнително бе уточнено, че материалите се получават от клона с фактура, издадена от италианското дружество – майка, в която е вписан идентификационният номер по ДДС, издаден от Италия. Транспортът на стоките /материали/ от Италия до България е за сметка на италианското дружество-майка. За получените материали клонът не извършва плащания към дружеството-майка. За продажбата на готовото изделие /сферични кранове/ от клона се издава фактура с получател италианското дружество-майка, като и за тази доставка не се извършва плащане. Произведената готова продукция се транспортира до територията на Италия, като получател на същата е само дружеството-майка.
Предвид горното са поставени следните въпроси:
1. Счита ли се за “място на стопанска дейност“ дейността на клона на чуждестранния търговец в случай, че същият извършва производствена дейност в наета сграда (фабрика) на територията на РБългария, гр. …., но цялата продукция е предназначена за принципала?
2. Предвид факта, че съществува СИДДО между България и Италия, в чл. 2 от която е регламентирано какво е “място на стопанска дейност“, а в чл. 3 – какво не е “място на стопанска дейност“, както и уточнението в чл. 6, т. 2, 3 и 4 кои печалби къде се облагат, къде би се обложил с данък върху печалбата клонът, с оглед това, че същият няма самостоятелна дейност и е изцяло зависим от италианското дружество?
3. Какъв документ би следвало да се издава за доставката на материали от италианското дружество към клона, както и за доставката на готовите продукти от клона към италианското дружество? Как следва да бъде организирано отчитането на движението на стоките между принципала и клона: с издаването на редовна фактура ли или по реда на чл. 123, ал. 2 от ЗДДС и чл. 121, ал. 8 от ППЗДДС, т.е. както е при ишлеме?
4. Възможно ли е да се издават фактури между италианското дружество и клона по пазарни цени и същият да отчита печалби или загуби от този трансфер, които да бъдат признати за данъчни цели (чрез подаване на ГДД по ЗКПО) в България, предвид факта, че клонът няма самостоятелна правосубектност и няма как да бъдат уредени търговски взаимоотношения между клон и принципал? Приложима ли е Глава ХХ от ЗКПО?
5. Необходимо ли е клонът да има независим управител на територията на РБългария или би могъл управителят на италианското дружество да бъде управител и на клона? Счита ли се за нарушен принципът на “автономия“, ако управлението е уредено по този начин?
6. В случай, че няма друга търговска дейност (т.е. продажби) към трети лица, различни от принципала, подлежи ли на облагане клонът по ЗКПО в България или би следвало всички приходи и разходи да бъдат насочени към майката, а в клона да има само “разчети“ и движение на парични средства от майката за покриване на разходите на клона в България?
7. Възниква ли правото на данъчен кредит по ЗДДС за клона във връзка със закупуваните от територията на РБългария машини и материали за производството на сферични кранове за италианското дружество, ако същият има ДДС номер в РБългария и регистрация в търговския регистър, в случай, че няма продажби към трети лица?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗКПО (обн. ДВ, бр. 105/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 15/2018 г.), ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 24/2018 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76/2006 г., посл. изм. и доп. ДВ бр. 24/2017 г.) е изразено следнотостановище:
Данъчно третиране по ЗКПО:
Правната уредба на клона на чуждестранно лице се сдържа в чл. 17а от Търговския закон (ТЗ) и е част от общата уредба на клона на търговците, уредена в глава
пета на ТЗ от чл. 17 до чл. 20.
Вписването на клон на чуждестранен търговец не води до възникване на нов правен субект, а само на обособена в териториално и организационно отношение негова част. Това означава, че клонът не притежава обособено имущество, различно от това на неговия принципал, но може да влиза в правоотношения с трети лица и да бъде контрагент по сделки, но с уточнението, че правата и задълженията по така сключените договори възникват направо в патримониума на търговеца. Затова и фирмата, под която се вписва, включва фирмата на търговеца и добавката „клон”, респективно „клон на чуждестранен търговец” (КЧТ).
Съгласно чл. 1, т. 3 във връзка с чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗКПО по реда на този закон се облага печалбата на чуждестранните юридически лица от място на стопанска дейност в Република България или от разпореждане с имущество на такова място на стопанска дейност като за дейността си чрез място на стопанска дейност в България чуждестранните юридически лица се явяват данъчно задължени по ЗКПО лица.
На основание чл. 4, ал. 2 от ЗКПО чуждестранните юридически лица се облагат с данъци по този закон за печалбите, реализирани чрез място на стопанска дейност в Република България или от разпореждане с имущество на такова място на стопанск’

5/5

Вашият коментар