данъчно третиране на доход по договор за покупко-продажба на дървесина в стоящо положение

ОТНОСНО: данъчно третиране на доход по договор за покупко-продажба на дървесина в стоящо положение
Във връзка с постъпило писмено запитване с вх. № ………..12.09.2011г. в Дирекция ”ОУИ” – ………….., с оглед приложимата нормативна база за 2011 година, изразяваме следното становище:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Горовладелческа производителна кооперация има член-кооператори собственици на гори. Основен предмет на кооперацията е задружно стопанисване на горите. Собствеността на горите е на член-кооператорите. Във връзка със стопанисването на същите между кооперацията и физическите лица са подписани договори за покупка-продажба на дървесина в стоящо състояние. След приспадане на направените разходи по добива на дървесината, маркиране на същата и други подобни свързани с добива и реализацията й и заделяне на печалба кооперацията изплаща на собствениците разликата.
Поставен е следниявъпрос:
Като какъв следва да бъде определен полученият доход – като доход от наем или като доход от горско стопанство със съответните проценти признати разходи?
Поставеният от Вас въпрос не е относим към данъчното облагане на кооперацията, но тъй като същата се явява платец на дохода и лице, което следва да удържа авансов данък по чл. 43 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, даваме следните разяснения.
Видно от запитването и приложения към него договор за покупко-продажба между кооперацията и физическо лице собственик на гора е налице договореност за извършване на търговска сделка, при която се получава доход. Този доход е резултат от действия, при които се прехвърля собствеността от физическо лице към кооперацията, която като купувач става собственик на дървесина в лежащо състояние. Кооперацията заплаща на собственика на гората цена, която е определена по ред описан в договора.
Съгласно становище, изразено от Национално управление на горите към Министерство на земеделието и горите е застъпено виждането, че в понятието “горско стопанство“ се включват дейностите по дървопроизводство и дърводобив. Посочено е, че дейността, касаеща създаването на горски култури (почвоподготовка, попълване, залесяване, инвентаризация и презалесяване) се отнася към дървопроизводството (лесокултурната дейност), а към дърводобивната дейност се отнасят и тези, свързани със:
– сеч и първична обработка на дървесината;
– извозване и транспортиране на добитата дървесина.
Вследствие от горното сумите, които кооперацията изплаща на физически лица, с които са подписани съответните договори за покупко-продажба са доходи горско стопанскво и по-конкретно от продажбата на дървесина. Същите са облагаеми доходи по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ.
Като предприятие платец на доходите кооперацията на основание чл. 43, ал. 4 от ЗДДФЛ, следва да определи размерът на авансовия данък и да го удържи за сметка на физическото лице при изплащането му. Размерът на дължимия данък се изчислява, като се приложи разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от посочения закон.На основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ предприятието, платец на доходи по чл. 29 издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
Съгласно чл.29, ал. 1, т. 2 , б.”а” от ЗДДФЛ (в сила от 01.01.2010г.) облагаемият доход от продажба на произведени, преработени или непреработени продукти от горско стопанство на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер 40 на сто.
Годишната данъчна основа се определя по реда на чл.30 от ЗДДФЛ. Същата се изчислява, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа се умножи по данъчна ставка 10 на сто (чл.48, ал.1 от ЗДДФЛ).
Лицата сключили договорите за покупко-продажба са длъжни да подадат годишна данъчна декларация на основание чл. 50 от ЗДДФЛ за получените от тях доходи от продажба на дървесина през 2011г. в срок до 30.04.2012г.

Оценете статията

Вашият коментар