Данъчно третиране на доходи от наеми през 2010г. и 2011г.

Относно: Данъчно третиране на доходи от наемипрез 2010г. и 2011г.
Във връзка с поставено от Вас запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” с вх. № …….15.02.2011г., изразяваме следното:
В запитването си посочвате, че от месец май 2010г. на общо събрание на собствениците сте избрана за домоуправител на блока, в който живеете.Част от покривното пространство е предоставено под наем. До сега наема е събиран с квитанция.
Във връзка с представенатафактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Как е правилно да оформим събирането на наема за 2011г. от страна на наемателя и наемодателя като собствениците са 30 души /приблизително ? живеят другаде/?
2. Как да се декларира полученият наем през 2010г. в размер на 57 лв. месечно?
3. Как да се декларира полученото от домоуправителя възнаграждение в размер на 50 лева месечно?
Становището ни относно данъчното третиране по ЗДДФЛ на доходите от наем, касаещи наемодателите и наемателя е принципно, тъй като съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и в съответствие с чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите /ЗНАП/, в кореспонденцията си с Националната агенцияпо приходите /НАП/, всеки питащ е длъжен да посочи идентификация (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и БУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията /АВ/ адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция), както и идентификацията на лицата, с чиито права и задължения е свързано запитването Ви. Платците на дохода от наем /предприятия или самоосигуряващи се лица/, също могат да получат становище по интересуващите ги въпроси, след като се идентифицират като задължени лица и изложат максимално изчерпателно конкретните факти и обстоятелства, свързани с данъчните им задължения.
По първи въпрос:
На основание създадената нова ал. 4 на чл. 44 отЗакона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 от ЗДДФЛ /сумата на наема след приспадане на 10% разходи/се умножи по данъчната ставка 10 на сто.
В случаите начл. 44, ал. 2 от ЗДДФЛ, в които получатели на доходи от наем са лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, същите подлежат на облагане с данък, когато облагаемият им доход от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за тяхна сметказадължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв. В тези случаи, съгласно новата ал. 5 на чл. 44 от ЗДДФЛ лицето, придобиващо дохода, удостоверява степента на намалена работоспособност с валидно към датата/датите на изплащане на дохода експертно решение на ТЕЛК /ДЕЛК/НЕЛК, копие от което се представя еднократно пред платеца на дохода, когато той е задължен да удържа и внася данъка.
Съгласно чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на плащането – при плащане в брой, респективно при заверяване на сметката на получателя на дохода или получаване на чека – при безналично плащане. Важно е да се има предвид също и разпоредбата на ал. 3 от същия чл.11 на ЗДДФЛ, която гласи, че доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от третото лице.
Съгласно чл. 65, ал. 11 от ЗДДФЛ, авансовият данък по чл. 44, който платецът на дохода е задължен да удържа, се внася до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан.
Данъкът по чл. 65 се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода /чл. 66 от ЗДДФЛ/.
На основание ал. 4 на чл. 45 от ЗДДФЛ, предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи от стопанска дейност и наеми, издава за изплатените доходи и удържания данък по чл. 43 и чл. 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода. Документи Сметка за изплатена сума и Служебна бележка следва да се издават поотделно на всяко лице, представляващо наемодател и получател на доход от наем. По отношение на внасянето на удържания данък в бюджета с един платежен документ може да се внесе удържан данък от повече получатели на доход.По втори въпрос:
В писмото си посочвате, че сте домоуправител на блок и сте избрана от Общото събрание на собствениците, считано от месец май 2010г. Съгласно чл. 9 от Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/ формите на управление на етажната собственост са общо събрание или сдружение на собствениците. Видно от разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, управителният съвет и етажната собственост не са страна /субект/ в административния процес, респективно не са и задължените лица, съответно в текстовете на ЗУЕС и Правилника за управлението, реда и надзора в етажната собственост, те също не са посочени като такива. Поради липса на повече информация приемаме, че формата на управление, която се упражнява е с органи на управление: общо събрание иуправителен съвет (управител).
В чл. 42 от Закона за собствеността /ЗС/ е посочено, че управлението на общите части в сградата в етажна собственост и надзорът за изпълнение на задълженията на обитателите принадлежи на общото събрание на собствениците и на избрания от него управител или управителен съвет. От друга страна всеки собственик, съразмерно с дела си в общите части, е длъжен да участва в разноските, необходими за поддържането или за възстановяването им, и в полезните разноски, за извършване на които е взето решение от общото събрание /чл. 41 от ЗС/. Дяловете на отделните собственици в общите части, са съразмерни на съотношението между стойностите на отделните помещения, които те притежават, изчислени при учредяването на етажната собственост /чл.40 от ЗС/. В този смисъл, при възмездно предоставяне за ползване на помещения, пространства или части от тях, които са общи части на сградата, получатели на дохода са отделните собственици на общите части.
На основание чл. 11, ал. 3 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит от физическите лица и когато по тяхно нареждане или по споразумение между тях и платеца, плащането или престацията са получени от трето лице /например управителя на етажната собственост/.
На основание чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ физическите лица – наемодатели, като данъчно задължените лица за доходите си от наем издават документ съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч/. Следователно, независимо че издадения документ може да е от името на управителя, целият размер на дохода от наем не се счита за получен от него, а от всеки собственик на имота, съразмерно с дела му в общите части на етажната собственост. Този доход е облагаем по смисъла на чл. 12 от ЗДДФЛ. В тази връзка физическите лица, получатели на дохода, дължат авансово данък на основание чл. 44, ал.1 от същия закон, който е в размер 10 на сто върху разликата междуоблагаемия доход по чл.31 и осигурителните вноски, които лицетое задължено да прави за своя сметка и се внася от лицето, придобило дохода, до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Не се внася авансов данък за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година – чл. 67 от ЗДДФЛ.
Доходите от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, придобити от местни физически лица се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа в съответствие с разпоредбите на чл. 48 от ЗДДФЛ и се включват в годишната данъчна декларация по чл. 50 от закона. Срокът за подаване на декларацията, както и за внасяне на дължимия данък върху общата годишна данъчна основа е 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода. За доходи реализирани през 2010г. срокът е 02.05.2011г.
По трети въпрос:
Запитването по въпрос № 3 е изпратено за изразяване на становище по компетентност от ЦУ на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар