Данъчно третиране на доход по договор за предоставяне на правото на ползване на собствени частни горски имоти в Горовладелческа производителна кооперация

ОТНОСНО: Данъчно третиране на доход по договор за предоставяне на правото на ползване на собствени частни горски имоти в Горовладелческа производителна кооперация
Във връзка с постъпило писмено запитване с вх. № 21.03.2013г. в Дирекция ОДОП, с оглед приложимата нормативна база за 2013 година, изразяваме следното становище:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Горовладелческа производителна кооперация е с основен предмет на дейност задружно стопанисване на гори, които са собственост на член-кооператорите. Член-кооператорите са 605 души, а собствениците на гори са над 1000 и са в режим на имуществена съсобственост. При стопанисването на горите собствеността остава на член-кооператорите.
Между кооперацията и собствениците на горите са подписани договори за предоставяне на правото на ползване на собствени, частни горски имоти, в които са регламентирани отношенията между двете страни. Към запитването е приложен типов договор от 2013 година. Съгласно предмета на договора собственикът на горска територия предоставя правото на ползване /включително стопанисване и управление на гората и добиване, преработване и разпореждане с добитата дървесина, както и извършване на мероприятия по възстановяване и рекултивиране и опазване/ срещу заплащане на цена.
Видно от приложения договор за предоставяне на правото на ползване между кооперацията и физическо лице – собственик на гора е налице договореност за извършване на определени дейности от страна на кооперацията, след което се определя цена и се изплаща доход. Съгласно договорът кооперацията /ползвател/ е длъжна да заплаща на собственика за правото на ползване цена пропорционална на притежаваната от него идеална част от ревира в размер, формиран от общия годишен доход на ползвателя от ползването на дървесината и други ползвания, след приемане на направените разходи за: маркиране, изработване на технологични планове, строителство и други услуги – добив, извоз, транспортиране, преработка и реализация на дървесината и другите горски продукти, задължителни защитни дейности в горската територия, изплащането на данъци, такси и здравни осигуровки, разходите за издръжка на ползвателя и други дейности свързани с дейността на кооперацията.
До момента на поставяне на въпроса в запитването, при изплащането на дължимите суми на основание писмо от НАП Смолян преди удържането на дължимия данък по ЗДДФЛ се признават 10% необходимо присъщи разходи. Собствениците декларират доходите си като доходи от наем. При изплащане на сумите от кооперацията се съставя сметка за изплатени суми, издава се служебна бележка за удържания данък. Изплатените суми се обявяват пред НАП като доход от наем съгласно чл. 73 от ЗДДФЛ.
Поставен е следниявъпрос:
Като какъв следва да бъде определен полученият доход на физическите лица – собственици:
като доход от наем или
като доход от горско стопанство?
Поставеният от кооперацията въпрос не е относим към данъчното й облагане, но тъй като същата се явява платец на доход и лице, което следва да удържа авансов данък по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ и предвид клаузите на приложения договор, давам следните разяснения.
Съгласно чл. 29, ал. 1, т. 2, буква «а» от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността с 40 на сто за доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство.
Доходите от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, са облагаеми доходи, съгласно глава пета, раздел четвърти от ЗДДФЛ. Разпоредбата на чл. 31, ал.1 от ЗДДФЛ регламентира, че облагаемият доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.
На основание чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на този закон. Доходите от дейности в областта на горското стопанство попадат в обхвата на доходите от друга стопанска дейност, посочени като отделен вид в чл. 10, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ. Доходите от възмездно предоставяне за ползване на имущество са визирани отделно в разпоредбата на чл. 10, ал. 1, т. 4 от цитирания закон. Разграничаването на вида доход е обвързано с различния ред, по който се формира облагаемия доход, т.е. има водещо значение за целите на данъчното облагане.
Дейностите, попадащи в обхвата на горското стопанство са изброените в група А от КИД-2008, както следва:
– възпроизводство на гори;
– дърводобив; и
– спомагателни дейности в горското стопанство.
Съгласно чл. 29 от Закона за горите /ЗГ/ собствениците на горски територии трябва да упражняват правото си на собственост върху тях по начин, който не влошава състоянието им и не причинява вреда на други собственици или на обществото.
Физически лица – собственици на поземлени имоти в горски територии, осъществяват дейностите в съответната територия:
1.самостоятелно, когато са вписани в публичния регистър по чл. 235 или 241;
2.чрез възлагане на:
а) държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства;
б) общински горски структури по чл. 181, ал. 1, т. 1;
в) физически лица или търговци, вписани в регистрите по чл. 235 и 241.
Собствениците на поземлени имоти в горски територии, които са възложили изпълнението на дейностите по реда на ал. 1, т. 2, са длъжни в 14-дневен срок от сключването на договора за възлагане да уведомят писмено съответната регионална дирекция по горите за датата на сключването му, а в случаите по ал. 1, т. 2, буква „в“ – и за номера на удостоверението за регистрация на лицето, с което е сключен договорът. /чл. 186 от ЗГ/
Съгласно чл. 56, ал. 1 от Закона за собствеността /ЗС/ правото на ползване включва правото да се използва вещта съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея без тя да се променя съществено. Носителят на право на ползване притежава правото да използва вещта съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея.
Доколкото в запитването липсва информация, че физическите лица – собственици са спазили реда посочен в ЗГ, предвид наименованието и съдържанието на представения типов договор от 2013 година, съгласно който се определя правото на кооперацията да се разпорежда с добитата дървесина и други ползвания, може да се направи извод, че физическите лица /собственици/ са предоставили на горовладелческата кооперация правото за ползване на недвижимо имущество – горска територия в идеални части. Срещу предоставено право за ползване на имуществото собствениците на горски територии получават цена, която представлява техният доход.
Предвид изложеното и на база изложената фактическа обстановка заедно спредставения типов договор, считам че приложимите правни норми за облагане дохода на физическите лица собственици на горска територия са чл. 31 и чл. 32 от ЗДДФЛ т.е. това е доход от възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество.
Законът изисква авансово и годишно облагане на тези доходи. Задължението за внасяне на данъка е на лицето придобило доходите. На основание разпоредбата на чл. 31, ал.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи. Съгласно чл. 44, ал. 1 от ЗДДФЛ лице, което е придобило доход от възмездно предоставяне за ползване на имущество, дължи авансов данък. Данъкът се определя върху разликата между облагаемия доход по чл. 31 и осигурителните вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка. Размерът на дължимия данък е 10% и когато платецът на дохода е предприятие, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му /чл. 44, ал. 3 и ал. 4 от ЗДДФЛ/. На основание чл. 55, ал. 1 и чл. 56 от закона предприятията – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци в т.ч. и тези по чл. 44, подават декларация по образец в сроковете за внасяне на авансовия данък.
Данъчната основа за облагане в годишен размер на доходи от възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя съгласно регламента на чл. 32 от ЗДДФЛ.
Годишната данъчна основа на местни физически лица от възмездно предоставяне за ползване на имущество се определя, като облагаемият доход по чл. 31, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване.
Декларирането на получените доходи става с подаване на годишна данъчна декларация, съгласно чл. 50, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ предприятието , платец на доход по чл. 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
На основание чл. 73, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ предприятията – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените през годината доходи по чл. 10, ал. 1, т. 4, /възмездно предоставяне за ползване на имущество/ подлежащи на облагане с данък върху обща годишна данъчна основа.

Оценете статията

Вашият коментар