Данъчно третиране на доходи от лице на свободна практика

ОТНОСНО:Данъчно третиране на доходи от лице на свободна практика
В отговор на направеното от Вас запитване до органите по приходи при ТД на НАП, препратено ни по компетентност с писмо вх.№ 20-21-77/23.03.2009г. при Дирекция «ОУИ»изразяваме следното становище:
Изложена фактическа обстановка:
Работите като лекар на трудов договор в ДКЦ-1 ЕООД ………… Повече от 10 години работите по граждански договор като член на РЕЛК в РДВР ………..
Въпросът Ви е има ли промяна в законовата уредба на гражданските договори и как следва да се третират получаваните възнаграждения като доходи по извънтрудови правоотношения или като доходи от свободна практика.
Нашето становище:
На основание чл. 29,т. 2 от Закона за данъците върху доходите на физически лица/ЗДДФЛ – в редакцията на закона от 01.01.2008г./ облагаемият доход от стопанска дейност на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения се намалява с разходи за дейносттав размер на 25 на сто.
По смисъла на § 1. т. 29 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ лица, упражняващи свободна професия са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите: адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители: съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост: медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите: техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица. за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) сасамоосигуряващиселица посмисълана Кодексаза социално осигуряване.
Съгласно чл.5,ал.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка. На основание чл.1,ал.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващи се лица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/ задължението за осигуряване на лицата – еднолични търговци,съдружници в търговски дружества,собственици на ЕООД, физически лица- членове на неперсонифицирани дружества,земеделски производители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване.
Съгласно чл. 1, ал. 5, т.1 и 3 от същата Наредба за лица, упражняващи свободна професия, се считат тези, които упражняват дейност:
1.на основание на предварителна регистрация, определена с нормативен акт: нотариуси, адвокати, експерт-счетоводители; лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти, застрахователни агенти по чл. 164, ал. 1 от Кодекса за застраховането и други;
3.като извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметка – дейци на науката, културата, образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други физически лица, упражняващи свободна професия, регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ, извън тези по т. 1 и 2.
Следователно, ако осъществяваната от Васдейност в РДВР като член на РЕЛК подлежи на предварителна регистрация по силата на нормативен акт следва да се регистрирате като самоосигуряващо се лицеи да се облагате с данък за тази дейност като свободно практикуващ медицински специалист.
В случай, че за извършваната работа не се изисква такава предварителна регистрация, то няма да имате задължение като самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО и правоотношенията Ви с РДВР ще се третират като извънтрудови такива. Съгласно §1,т.30 от ДР на ЗДДФЛ «извънтрудови правоотношения» са правоотношенията извън тези по т.26 /т.е.трудовите правоотношения/,т.28/от занаятчийска дейност/ и т.29 /упражняване на свободна професия/. В този случай при получаване навъзнагражденията платеца на дохода ще изготвя Сметка за изплатени суми и ще ви удържа полагащия се данък и задължителни осигурителни и здравни вноски.

Оценете статията

Вашият коментар