третиране на плащания, извършени чрез POS-терминал

Относно: третиране на плащания, извършени чрез POS-терминал
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- гр. … с вх. № … от 12.04.2011г., е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество Виреализира приходите си от продажби само с ДФ по банков път. Възнамерявате да въведете POS – терминал за удобство на клиентите Ви.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли задължително даизползвате ФУ при въвеждането на POS– терминал?
2.Необходимо ли е POS -терминала да се регистрира в НАП?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпросизразяваме следното становище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта. В ал. 3 на същия член е разпоредено, че фискалната касова бележка / фискален бон / е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства (обн., ДВ, бр. 106/2006г., изм. бр.7/2007г., изм. бр.79/2007г., изм. бр.77/2009г., изм. ДВ, бр.49 от 29.06.2010г.).
В чл. 3, ал 1от Наредба № Н-18/2006г. е записано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство / ФУ / , освен когато плащането се извършва по банков път, чрез наличен паричен превод или чрез пощенски паричен превод, съгласно изискванията, посочени в същата алинея.
Съгласно чл. 25 от Наредба № Н- 18/2006г., независимо от документирането с първичен счетоводен документ лицата, задължени да използват ФУ, издават фискална касова бележка за всяка сума от продажба, с изключение на случаите, когато плащането е по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1 от Наредбата. Фискалната касова бележка се издавапри извършване на плащането, като задължително се предоставя на клиента едновременно с получаване на плащането.
Съгласно цитираните разпоредби на ЗДДС и Наредба № Н- 18/2006г., за всяко плащане, което е извършено чрез POS- терминал с дебитни или кредитни карти, се издава фискална касова бележка от регистрирано в НАП фискално устройство.
За постигане на по- детайлна и ясна отчетност в случай на извършване на плащания, различни от тези в брой, за приключване на фискалната касова бележка би могло да се използва някой от допълнителните клавиши за плащане с подходящо програмирано наименование / например : „ с карта ” /.
Прилагането на такъв начин на програмиране и регистриране позволява в рамките на деня сумата, платена с карта чрез POS– терминал, да бъде визуализирана чрез пускане на дневен финансов отчет. В отчета тази сума се отпечатва на отделен ред заедно с програмираното наименование.
Видно от посочените по- горе разпоредби, за Вас не възниква задължение за регистриране на POS– терминала в НАП.

Оценете статията

Вашият коментар