Данъчно третиране на доходите, реализирани по застраховки Живот”, свързани с инвестиционен фонд

Изх. № 24-34-194
Дата:07.04.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 3;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 7;
ЗДДФЛ, чл. 37, ал. 7;
ЗДДФЛ, чл. 37, ал. 8;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 11;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 15;
Кодекс за застраховането, чл. 68.
Относно: Данъчно третиране на доходите, реализирани по застраховки „Живот”, свързани с инвестиционен фонд
В отговор на Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № ……., Ви уведомявам следното:
Видно от изложеното в запитването, ЗАД „Х” предлага застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд, спазвайки разпоредбите и изискванията на Кодекса за застраховането. При този вид застраховка една част от задълженията на застрахователя са гарантирани, а по отношение на инвестиционната част (частта от платената премия, инвестирана в инвестиционен фонд) инвестиционният риск се носи от застрахованото лице. Активите на инвестиционните фондове се инвестират в портфейли от взаимни фондове и други финансови инструменти. Дружеството оценява инвестиционните фондове всеки работен ден, като чрез реализирания доход от оценката определя стойност на активите на инвестиционния фонд и цена на инвестиционната единица. Наред с техническите резерви за обезпечаване на гарантираните задължения, Дружеството заделя технически резерви по застраховки „Живот”, свързани с инвестиционен фонд, като обезпечава пълно покритие на стойността на инвестиционните портфейли, включително доходът, реализиран от управлението на този фонд. В съответствие със застрахователния договор, Дружеството изплаща застрахователна сума, включваща инвестиционна част, изчислена по цена към последната дата на оценяване на инвестиционния портфейл, включваща и реализирания доход.
В запитването е уточнено, че, съгласно чл. 13, ал. 1, т. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, не се облагат „доходите от инвестиции на техническите резерви, получени по застрахователни договори”, но същевременно законът не регламентира конкретен текст относно необлагаемост на доходите по застраховки „Живот”, свързани с инвестиционен фонд.
Във връзка с изложеното е поставен въпросът, следвайки принципното разбиране за необлагаемост на доходите по застрахователни договори, следва ли да се приеме, че доходите от инвестиции, получени по застраховки „Живот”, свързани с инвестиционен фонд, не се облагат на основание горепосочената разпоредба.
Предвид указаната фактическа обстановка и относимата към зададения въпрос нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
За целите на чл. 13, ал. 1, т. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) в допълнителните разпоредби на същия закон е установена легална дефиниция на понятието „доходи от инвестиции на техническите резерви” – „разпределената от застраховател по партидите на застрахованите лица част от нетния финансов приход от инвестициите на средствата на математическия (премийния) резерв” (§ 1, т. 15 от ЗДДФЛ).
Както от изложеното в запитването Ви, така и от прочита на чл. 68 от Кодекса за застраховането и на Наредба № 27 от 29 март 2006 г. за реда и методиката за образуване на техническите резерви от застрахователите и от презастрахователите, и на здравноосигурителните резерви (Наредбата) е видно, че математическият резерв и резервът по застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд, са отделни видове технически резерви с различно предназначение.
Съгласно чл. 13, ал. 1 от Наредбата, математическият резерв се образува за посрещане на бъдещи плащания по застраховките по раздел I, т. 1 – 5 от приложение № 1 от Кодекса за застраховането. Следователно, в съответствие с цитираната разпоредба, математически резерв се образува и за застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд. Аргумент в тази насока е разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от Наредбата, с която е регламентирано, че по застраховка “Живот“, свързана с инвестиционен фонд, за покриване на рискове по т. 1, 2, 4, 5 и 6 от раздел I на приложение № 1 от Кодекса за застраховането се образуват съответните резерви по чл. 4, ал. 1 от Наредбата (в т. ч. математически резерв).
За разлика от математическия резерв, резервът по застраховка “Живот“, свързана с инвестиционен фонд, се образува за покриване задълженията на застрахователя по застрахователни договори, при които инвестиционният риск се носи от застрахования или третото ползващо се лице (чл. 17, ал. 1 от Наредбата).
Следователно, тъй като резервът по застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд, не е визиран изрично в § 1, т. 15 от ДР на ЗДДФЛ и същият не би могъл да се квалифицира като математически резерв, разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 7 от ЗДДФЛ е приложима само за доходите от инвестициите на средствата на математическия резерв.
По повод поставения въпрос е необходимо да се уточни, че, на основание чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ, не се облагат с данък доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби на същия закон. Съгласно легалната дефиниция, “разпореждане с финансови инструменти“ са сделките:
а) с дялове на колективни инвестиционни схеми, акции и права, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти; права за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
б) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
в) сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава единадесета, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, или аналогични по вид сделки в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
Разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ е приложима както за доходите от разпореждане с финансови инструменти, придобити от местни физически лица, така и за този вид доходи, начислени/изплатени от местно лице в полза на чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – членка на Европейското икономическо пространство (чл. 37, ал. 7 и 8 от ЗДДФЛ).
Следователно, доходите от инвестиции, получени по застраховки „Живот”, свързани с инвестиционен фонд, които могат да се квалифицират като доходи от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от ДР на ЗДДФЛ няма да подлежат на облагане с данък. Съответно, доходите, които не са в обхвата на доходите по чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ, подлежат на облагане с данък по предвидения в ЗДДФЛ ред за съответния източник на доход.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Scroll to Top