Данъчно третиране на доставка на стоки на територията на ЕС.

ОТНОСНО: Данъчно третиране на доставка на стоки на територията на ЕС.
В Дирекция „ОДОП“ – ……….постъпи писмено запитване с вх. № …………/20.02.2014 г. относно данъчно третиране на доставка на стоки на територията на ЕС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество извършва търговия със стоки на територията на Европейския съюз. Същото преговаря с чешка фирма регистрирана за целите на ДДС в Чехия. Обсъжда се сключване на предварителен договор за покупко-продажба на стоки, които ще се закупуват от чешкото дружество и ще се доставят на гръцки фирми, регистрирани за целите на ДДС в Гърция. Стоките ще се доставят от чешкото дружество до логистичен склад на територията на Гърция. В момента, в който стоките пристигнат в Гърция в логистичния склад ще се превозват до крайни клиенти – гръцки фирми. Възможни са два варианта: При първият – стоките предварително ще са заявени от гръцки клиенти и ще бъдат в логистичния склад само, за да бъдат претоварени и транспортирани до крайните клиенти. В този случай дружеството ще разполага с две ЧМР-та – едното за транспорта до логистичния склад и второто от логистичния склад до крайния клиент. При вторият вариант – стоките ще се транспортират от Чехия до логистичния склад, където ще бъдат оставени на съхранение за известен период от време /от 7 до 10 дни/ и тогава ще бъде прехвърлена собствеността на гръцкия клиент и ще бъде издадена фактура.
Зададени са следните въпроси:
1. При първия вариант на доставката, счита ли се, че са изпълнени условията на тристранна операция по чл. 15 от ЗДДС?
2. При условие, че доставката не е тристранна, какво е данъчното третиране по ЗДДС?
3. При втория вариант покупката на стоките от Чехия представлява ли ВОП?
4. Последващата доставка на стоките от логистичния склад до крайни клиенти в Гърция с място на изпълнение в Гърция ли е по смисъла на чл. 17, ал. 2 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, изразяваме следното становище:
Първи и втори въпрос: Съгласно чл. 15 от ЗДДС, тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А /прехвърлител/ извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б /посредник/, което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В /придобиващ/;
2. стоките се транспортират директно от А до В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
Ако стоките, обект на доставките, се транспортират от държава членка А /Чехия/ на прехвърлител до склад на придобиващия в държава членка В /Гърция/, считаме, че е налице тристранна операция, ако се извършва директно транспортиране на стоките от А до В.
За да се приеме, че мястото на изпълнение на осъщественото от посредника вътреобщностното придобиване е на територията на държавата членка, където стоките пристигат, е необходимо да са изпълнени кумулативно следните условия, регламентирани в чл. 62, ал. 5 от ЗДДС:
1. посредникът да придобива стоките под идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 от ЗДДС;
2. посредникът да осъществи последваща доставка до придобиващия в тристранната операция;
3. посредникът да издаде фактура, отговаряща на изискванията на чл. 114 от ЗДДС до придобиващия, в която да укаже, че е посредник в тристранна операция и че данъкът по доставката се дължи от придобиващия;
4. посредникът да декларира доставката към придобиващия във VIES-декларацията за съответния период.
Следва да имате предвид, че изброените обстоятелства подлежат на доказване от посредника в тристранната операция с посочените в чл. 9, ал. 2 от ППЗДДС документи.
Трети и четвърти въпрос: При условие, че стоките, обект на доставките, първоначално транспортирани от държава членка А на прехвърлител /Чехия/ до логистичен склад /налице е складиране/ в държава членка В /Гърция/, считаме, че не е налице тристранна операция, предвид неизпълнението на условието, посочено в чл. 15, т. 2 от ЗДДС, т.е. не е налице директно транспортиране на стоките. В този случай, тъй като при доставката от чешкото към българското дружество, последното е предоставило на чешкия си контрагент своя български регистрационен номер по ЗДДС, за българското дружество /за Вас/ възниква задължение да начисляване на ДДС за вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, на основание чл. 62, ал. 2 от ЗДДС, освен ако не докажете, че ВОП е обложено в държава членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им.
По отношение на доставката на стоки към гръцкия клиент, следва да се определи начинът на облагане на доставките на стоки, съгласно разпоредбите на ЗДДС, като се съобрази мястото на изпълнение на същите.
Мястото на изпълнение при доставки на стоки се определя по реда на чл. 17, ал. 1, съответно чл. 17, ал. 2 от ЗДДС, в зависимост от това дали стоката, предмет на доставката, се превозва или не. Съгласно тези разпоредби, ако при прехвърляне на собствеността върху стоката, тя се намира извън територията на страната, то и мястото на изпълнение на тази доставка ще е там, където се намира стоката при прехвърляне собствеността й, съответно местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща или започва превозът й към получателя – във Вашия случай мястото на изпълнение е на територията на Гърция, тъй като продажбата на стоката се извършва на територията на Гърция.

Оценете статията

Вашият коментар