Приложение разпоредбата на чл.31, т.5 от ЗДДС (в сила от 01.01.2007г.)

. 24-31-403
Дата: 05.03.2009 год.
ЗДДС, чл. 31, т. 5.
Относно: приложение разпоредбата на чл.31, т.5 от ЗДДС (в сила от 01.01.2007г.)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-31-403/10.12.2007 г. е изложено следното:
Дружеството Ви извършва агентиране на кораби в международен рейс. Във връзка с осъществяваната дейност е нает катер за извършване контрола на рейд. За извършената услуга доставчикът е издал фактура с начислен данък върху добавената стойност.
Въпросите Ви са:
Правилно ли е издадена фактурата?
Може ли корабният агент да упражни право на приспадане на данъчен кредит за начисления по фактурата данък или това право се ползва от получателя на услугата -корабособственика или чартьора?
Предвид неясно изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното принципно становище:
Доставките с място на изпълнение на територията на страната, освен изрично посочените в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) като облагаеми с нулева ставка са облагаеми с данъчна ставка 20 на сто.
Обработката на плавателни съдове, които са в международен рейс са сред изрично посочените облагаеми доставки с нулева ставка на данъка на основание разпоредбата на чл. 31, ал. 5 от ЗДДС. За целите на закона операциите по приемането, престоя и заминаването на плавателния съд, извършени от пристанищното предприятие на територията на страната са включени в понятието “обработка на плавателен съд в международен рейс“ (параграф 1, т. 28 от ДР на ЗДДС).
Ако извършената от Вас услуга към корабособственика или чартьора може да бъде определена като “обработка на плавателен съд в международен рейс“, то спрямо доставката е приложим режим на облагане с нулева ставка на данъка.
Доколкото в запитването е посочено, че е нает катер за извършване контрола на рейд, предметът на доставката може да бъде определен и като отдаване под наем на превозно средство. В този случай доставката не попада сред изрично посочените облагаеми доставки с нулева ставка на данъка и подлежи на облагане с 20 на сто данък върху добавената стойност от изпълнителя на доставката.
Предвид разпоредбата на чл.222 от Кодекса на търговското корабоплаване, съгласно която корабния агент осигурява от името и за сметка на корабопритежателя обичайни услуги, свързани с корабоплаването в района на определено пристанище или територия, считаме че правата и задълженията по описаната в запитването услуга
възникват за корабопритежателя или чартьора, с оглед на което за корабния агент не възниква право на приспадане на данъчен кредит по издадената фактура.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар