данъчно третиране на доставки на стоки, извършвани от лице, действащо от свое име и за чужда сметка съгласно разпоредбите на новия Закон за данък върху добавената стойност в сила от 01.01.2007 г.<b

Изх. №24-34-375
Дата: 27.03.2008 год.
Относно: данъчно третиране на доставки на стоки, извършвани от лице, действащо от свое име и за чужда сметка съгласно разпоредбите на новия Закон за данък върху добавената стойност в сила от 01.01.2007 г.
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 24-34-375/21.04.2007 г. по описа на ЦУ на НАП,Ви уведомява следното:
Според изложеното в запитването дружеството доставя стоки на консигнация. Посочвате, че в сключените от Вас договори са уговорени срокове за плащане и начислявате ДДС, когато клиентите (консигнатори) продадат стоките на трети лица.
Поставяте въпроса за датата на възникване на данъчното събитие в описания от Вас случай.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
С договора за консигнация, който е разновидност на комисионния договор, доверителят (консигнантьт) предоставя на довереник (консигнатор) стоки за продажба на трети лица. Консигнаторът продава стоките от свое име и се отчита на доверителя за извършените продажби.
На първо място следва да се отбележи, че договорът за продажба на стоки на консигнация е споразумение между доверител и консигнатор, по силата на което консигнаторът се задължава срещу възнаграждение да извърши по поръчка на доверителя продажба на стоки на трето лице. В този случай консигнаторът действа от свое име и за сметка на доверителя. Консигнаторът става носител на права, които му дават възможност да извършва доставки към третото лице от свое име и за сметка на доверителя.
Следва да се отбележи, че при подобни взаимоотношения са налице три доставки:
-между консигнатора и третото лице — изпълнителна. Съгласно чл. 349 от Търговския
закон/ТЗ/, тази доставка с в изпълнение поръчката надоверителя. При нея доставчик е
комисионерът/консигнатора, а получател – третото лице;
-между доверителяиконсигнатора – отчетна.Понея се осъществявапрехвърляне
резултатаотизпълнителнатадоставка.Съгласночл.355отТЗ,притазидоставка
комисионерът/консигнагорът получава правата върху стоката, които прехвърля на третото лице и
отчита резултатите от изпълнителната сделка пред доверителя. При доставката, основана на отчетна
сделка, доставчик е доверителят, а получател е консигнаторът. Данъчната основа на тази доставка е
еднаква с данъчната основа на изпълнителната доставка.
-междуконсигнатораидоверителя -възложителна. Предметътнатазидоставкае
комисионната
услуга,
регламентирана
в
чл.
51
от
ТЗ,
при
която
доставчик
е
комисионерът/консигнаторът, а получател – доверителят.
Имайки предвид горните три доставки се определя данъчната основа. Данъчната основа на първата доставка (между консигнатора и третото лице) се определя по обидите правила на закона. Данъчната основа на втората доставка (между доверителя и консигнатора), е равна на данъчната основа на първата доставка. Данъчната основа на третата доставка (между консигнатора и доверителя) е възнаграждението на консигнатора, която включва и обезщетението за извършените от него разходи във връзка с доставката, ако такова е уговорено.
1
Със ЗДДС в сила от 1 януари 2007 г. при продажба на стоки на консигнация се създаде изричен регламент, съгласно който данъчните основи по отчетната сделка и изпълнителната сделка трябва да бъдат равни – чл. 127, ал. 2, т. 2 ЗДДС. В случаите, когато данъчната основа на доставката между доверителя и консигнатора се различава от данъчната основа на доставката към третото лице, е приложима разпоредбата на чл. 127, ал. 4 от ЗДДС.
Данъчното събитие при доставката между доверителя и консигнатора възниква на датата, на която стоките фактически са предадени по силата на чл. 25. ат. З, т. 1 във връзка с чл. 6, ал. 2, т. 4 от ЗДДС, като същата не може да бъде по-късна от датата на възникване на данъчното събитие за доставката между консигнатора и третото лице.
Предвид гореизложеното следва да имате предвид, че на датата, на която предоставяте на своите клиенти стоките за продажба на консигнация, възниква данъчно събитие съгласно чл. 25, ал.З, т. 1 от ЗДДС. Но силата на чл. 25. ал. 5, т. 1 от същия закон данъкът по доставката става изискуем и за регистрираното по ЗДДС лице – доверител възниква задължение да го начисли по реда на чл. 86 от ЗДДС.
Уведомяваме Ви също така, че неначисляването на данъка в законоустановения срок осъществява състав на административно нарушение, за което в ЗДДС е предвидена и съответната санкция.
В § 10 от ПЗР на ЗДДС законодателят е уредил заварените случаи, като с оглед създадения преходен режим, когато стоките са били фактически предоставени от комисионер/доверител на комисионер/довереник и не са доставени от комисионера/довереника на трето лице, смята се, че данъчното събитие на доставката на стоките между комисионера/доверителя и комисионера/довереника възниква на датата на възникване на данъчното събитие за доставката на стоките на третото лице.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар