Данъчно третиране на гаранционно обслужване по смисъла на ЗДДС.

ОТНОСНО: Данъчно третиране на гаранционно обслужване по смисъла на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
ЕТсключва договор с румънска фирма /производител на хладилни охладителни витрини/ за гаранционна и извънгаранционна техническа поддръжка на територията на Пловдивска, Пазарджишка, Смолянска и Кърджалийска области. Румънската фирма няма представителство в България. ЕТ попълва сервизни документи за извършените ремонти и техническа профилактика ежемесечно и ги предоставя на производителя. Услугите за гаранционно и извънгаранционно обслужване на хладилните витрини се документира отделно след одобрението на представител на румънската фирма и се извършва в месеца следващ този, в който са извършени.
Зададени са следните въпроси:
1. Следва ли ЕТ да начисли ДДС на услугата за ремонт и профилактика на гаранционни хладилни витрини?
2. Следва ли ЕТ да начислява ДДС на материалите за ремонта на гаранционните хладилни витрини закупени от България и на тези закупени от румънската фирма – производител / на хладилни охладителни витрини/?
3. Къде е мястото на доставката и изпълнение на услугата?
4. Какви документи се издават и в какъв срок?
В отговор на поставените от Васвъпроси изразяваме принципно становище:
На основание чл. 129, ал. 2 от ЗДДС, не се смята за доставка предоставянето на услуга по отстраняването на възникнали дефекти при условията на договорено гаранционно обслужване, когато са налице едновременно следните условия:
1.услугата е извършена от лице, упълномощено за това от производителя;
2.производителят не е установен на територията на страната;
3.гаранционното обслужване е за сметка на производителя.
От текста на разпоредбата е видно, че не се смята за доставка предоставянето на услуга между лицето, упълномощено да извършва гаранционното обслужване и лицето, закупило стоката. Този извод се подкрепя и от разпоредбата на чл. 26, ал. 4, т. 1 от ЗДДС, съгласно който, в данъчната основа на доставката на стоката се смята включена стойността на услугата по последващо гаранционно обслужване на стоките. Лицето – купувач е заплатило услугата по гаранционното обслужване на стоката, в това число и дължимия ДДС, при заплащането на стоката.
Съгласно чл.128 от ЗДДС, когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка. В случая основната доставка е ремонтната дейност, а съпътстваща е доставката на резервните части, поради което е налице доставка на услуга.
В конкретния случай услугата, оказана от лицето, упълномощено да извършва гаранционното обслужване на стоката, т.е. от Вас, към производителя на стоката, не попада в хипотезата на чл. 129 от ЗДДС, поради което представлява доставка на услуга.
От запитването е видно, че ЕТ е сключил договор с производителя да извършва гаранционното обслужване на хладилни охладителни витрини. В конкретния случай ще е налице доставка на услуга по смисъла на чл. 9, ал. 1 от ЗДДС. Място на изпълнение на тази доставка се определя по реда на чл. 21, ал. 1 от ЗДДС. Мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност или има постоянен обект, от който се извършва доставката, а в случаите, когато няма такова място или обект – мястото на неговото постоянно или обичайно пребиваване. В случая, доставката е на територията на страната и е облагаема, съгласно чл. 12, ал. 1 от закона.
Съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗДДС, данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице -доставчик по облагаема доставка. Приложима е данъчната ставка от 20 %, предвид разпоредбите на чл. 66, ал. 1, т. 1 от закона.
Доставката се документира, с издаването на фактура, съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС – всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от с.з. На основание чл. 113, ал. 4 от ЗДДС, фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.

Оценете статията

Вашият коментар