данъчно третиране на онлайн продажба на книги от домашна библиотека

3_2595/12.12.2017 г.
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 2;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 26;
ЗДДФЛ, чл. 52, ал. 1, т. 3;
ЗДДФЛ, чл. 50а
Относно: данъчно третиране на онлайн продажба на книги от домашна библиотека
Според изложеното в запитването, лицето разполага с домашна библиотека от около 3000 книги. Една част от книгите са получени от родителите, а друга част от книгите са закупени от него в периода от 1960 г. до 2000 г., но не притежава документи за тяхната покупка. Пояснява се още, че на част от книгите има цена, но други нямат.
Предвид горното са поставени следните въпроси:
1. В случай, че извърши онлайн продажба на тези книги с начин на доставка и заплащане чрез куриерска фирма, ще трябва ли да се декларират доходи от продажби?
2. Каква ще бъде данъчната основа за облагане предвид факта, че книгите нямат покупна цена и с каква декларация следва да бъде деклариран доходът от продажба на книги?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 97/2017 г.) и Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ, обн. ДВ, бр.117 от 10 декември 1997г., посл. изм. ДВ, бр. 99 от 12 декември 2017 г.) е изразено следнотостановище:
На основание чл. 12, ал. 1 отЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение надоходите, които санеоблагаеми по силата на закон.
По силата на чл. 13, ал. 1, т. 2, буква „б“ от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.
Съгласно чл. 110, ал. 1 от Закона за собствеността (ЗС) недвижими имоти са земята, растенията, сградите и другите постройки и въобще всичко, което по естествен начин или от действието на човека е прикрепено трайно към земята или постройката. Всички други вещи извън посочените в чл. 110, ал. 1 от ЗС са движими. С оглед на посочената разпоредба книгите представляват движимо имущество. Същите обаче не могат да се квалифицират като произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, поради което доходът от продажбата им следва да се третира като необлагаем.
Освен това, съгласно чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ, не са облагаеми доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство. По смисъла на чл. 46, ал. 2 от Закона за нормативните актове, когато нормативният акт е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят до подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта. Ако такива разпоредби липсват, отношенията се уреждат съобразно основните начала на правото на Република България. Определение на понятието „имущество” не се съдържа в ЗДДФЛ, но доколкото се касае за имущество, получено по наследство, тълкувание сe намира в разпоредбите на ЗМДТ. Съгласно чл. 30, ал. 1 от ЗМДТ, наследственото имущество включва притежаваните от наследодателя и оставени в наследство движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и другите му имуществени права, вземания и задължения към момента на откриване на наследството. С оглед на това, в настоящия случай, доходът от продажбата на книгите, които са получени като наследство енеоблагаем по силата на чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 52, ал. 1, т. 3 от закона не са задължени да подават годишна данъчна декларация /ГДД/ лицата, които са получили само необлагаеми доходи.
Необходимо е да се има предвид, че в сила от 01.01.2018 г. с новата разпоредба на чл. 50а от ЗДДФЛ (ДВ бр. 97/2017 г.) е предвидено, че местните физически лица могат да декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 придобитите през годината доходи по чл. 13, полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт. Съгласно § 46 от ПЗР към Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, тази разпоредба се прилага и за доходи, придобити от физическите лица през 2017 г.

Оценете статията

Вашият коментар