правото на данъчен кредит за получени стоки и услуги във връзка с изпълнение на проект, финансиран по Оперативна програма Развитие на човешките ресурси”

3_262/16.01.2009г.
ЗДДС, чл.70, ал.1, т.2
ОТНОСНО: правото на данъчен кредит за получени стоки и услуги във връзка с изпълнение на проект, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”
Според изложеното в запитването ЕТ е бенефициент по проект «Обучавам се, зная, успявам»за обучение назаети лица.Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. В изпълнение на проекта ще се извърши обучение на лица за придобиване на езикови умения по английски език,обучение за придобиване на компютърни умения, обучение за придобиване напрофесия „Машинен оператор” на заети лица. Поставя се въпроса при ревизия ще се признае ли ДДС за всички 15 броя комплекти учебници и помагала наобучаемите лица в курса по английски езикили само за комплектите на петимата служители на ЕТ, участници в курса?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.106 от 12 декември 2008 г./по зададения въпросизразяваме следното становище:
Видно от представения от договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,Агенцията по заетостта чрез Дирекция „Регионална служба по заетостта” – гр.Л предоставя безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект „Обучавам се, зная, успявам”.
Относно третирането на ДДСпри изпълнение на проекти по Оперативните програми е издадено Указание на Министерството на финансите № 91-00-502/27.08.2007г. на основание §6 от ПЗР от Постановление № 62 наМС от 21.03.2007г., с което са приети правила за допустимост на разходите по оперативни програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС.С § 1, т.1 от ДР на постановлението е въведено понятието „възстановим ДДС” – това е сумата на платения данък върху добавената стойност, която регистрираното по реда на ЗДДС лице има право да приспадне от задълженията си по този закон, включително когато, като е имало това право, не го е упражнило.
Съгласно т.12 от горецитираното указание невъзстановим данък (допустим разход за финансиране от Оперативните програми) е налице, когато стоките и услугите, финансирани по Оперативната програма са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта от ЗДДС, за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от ЗДДС. Съгласно чл.70, ал. 1, т. 2 от с.з. правото на приспадане на данъчен кредит не е налице когато стоките и услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
От значение в случая е обстоятелството дали предоставянето на услугата по обучение е възмездно, т.е. дали има договорено възнаграждение между ЕТ и получателите на услугата. В случай, че няма договорено заплащане е налице безвъзмездна доставка на услуга и предвид ограничението на чл.70, ал.1, т.2 на ЗДДС,за ЕТ няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит за учебниците и помагалата по английски език.
В случай, че услугата е възмездна, то на следващо място е необходимо да сепрецени дали същата попада в обхвата на независимата икономическа дейност. Ако обучението е свързано с независимата икономическа дейност на ЕТще е налице право на приспадане на данъчен кредит. При положение, че обучението е дейност, различна отнезависиматаикономическа дейност е налице ограничението на чл.70, ал.1, т.2 от закона и няма давъзникне право на приспадане на данъчен кредит за получените учебници и помагала.’

Оценете статията

Вашият коментар