данъчно третиране на получено авансово плащане във връзка с вътреобщностна доставка съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност

3_1594/31.05.2010г.
Относно: данъчно третиране на получено авансово плащане във връзка с вътреобщностна доставка съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност
Според изложеното в запитването дружество получава авансово средства от контрагент от Европейския съюз за бъдеща вътреобщностна доставка (ВОД). Предвид изложеното се поставят следните въпроси:
1. За получения аванс следва ли да се издаде фактура и в какъв срок?
2. При извършване на вътреобщностната доставка, ако е издадена фактура за авансовия превод с известие ли следва да се оформи същата?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.95 от 01.12.2009 г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр.6 от 22.01.2010г.) изразяваме следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.113, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице-доставчик е длъжно да издаде фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или при получено авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане- не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането предвид разпоредбата на чл.113, ал.4 от закона. Изрично в ал. 5 на цитираната правна норма е указано, че независимо от ал.4 при вътреобщностна доставка (ВОД), включително в случаите на авансово плащане, фактурата се издава задължително не по-късно от 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие по чл.51, ал.1 от ЗДДС.
На основание чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Изключение от това правило е предвидено в разпоредбата на чл.25, ал.7 от закона, съгласно която когато преди да е възникнало данъчно събитие по ал.2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. В тези случаи се приема, че данъкът е в размера на извършеното плащане.
Съгласно чл.51, ал.1 от ЗДДС данъчното събитие при ВОД възниква на датата, на коятоби възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната по реда на чл.25 от закона.
Предвид цитираните по-горе разпоредби за получено авансово плащане във връзка с ВОД издаването на фактура не е задължително. Такава следва да се издаде задължително при наличие на условията в чл.51, ал.1 от ЗДДС.
Следва да се има предвид, че известие към фактура се издава в случаите на изменение на данъчната основа на доставката или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура съгласно чл.115, ал.1 от ЗДДС. Ако не са налице такива обстоятелства спрямо извършваната от дружеството ВОД не следва да се издава известие по реда на ЗДДС.
На основание чл.124, ал.3 от ЗДДС, издадените данъчни документи във връзка с ВОД, включително за получено плащане се отразяват в дневника за продажбите, за данъчния период, през който данъкът за доставката е станал изискуем съгласно чл.51 от същия закон.

Оценете статията

Вашият коментар