Данъчно третиране на продажба на акции

ЗДДФЛ – чл. 13, ал. 1, т. 3 и т. 6; чл. 33, ал. 3 и ал. 6
ОТНОСНО: Данъчно третиране на продажба на акции
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция ОДОП – …, свх. № … от 12.03.2015 г. е изложена следната фактическа обстановка:
На 03.11.2014 г. съгласно договор за покупко-продажба на акции, като физическо лице сте извършил продажба на … бр. акции на „…“АД, с продажна цена … лв. за акция. Цялата сума на продадените от Вас акции възлиза на… лв., като … бр.от тях сте получил като наследство от баща Ви, а … бр. са дарени от майка Ви, която ги е придобила по наследство.
В тази връзка поставяте следните въпроси:
1.Освобождавате ли се от заплащане на целия размер на дължимия данък върху дохода от продажбата на акции, на основание чл. 14, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ според който не са облагаеми доходите от продажба или замяна на имущество придобито по наследство?
2.Трябва ли да заплатите данък само върху дохода, получен от продажбата на … броя акции, дарени от майка Ви?
Предвид така изложената и непълна фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
По първия въпрос:
На основание чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ, доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт, са необлагаеми. Определение на понятието „имущество” не се съдържа в ЗДДФЛ, но доколкото се касае за имущество, получено по наследство, тълкувание се намира в разпоредбите на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/. Съгласно чл.30, ал.1 от ЗМДТ, наследственото имущество включва притежаваните от наследодателя и оставени в наследство движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и други имуществени права, вземания към момента на откриване на наследството.
Следователно придобитият доход от продажбата на акции получени по наследство е необлагаем.
Съгласно чл. 52, т. 2 от ЗДДФЛ необлагаемите доходи какъвто е посоченият в чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛне се декларират с годишната данъчна декларация.
По втория въпрос:
На основание чл.13, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ /в редакцията, действаща през 2014г./ не са облагаеми доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби.
Споредразпоредбите на§1, т. 11, буква „а“, „разпореждане с финансови инструменти“за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3 са сделките с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции и права, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти; права за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
Съгласно чл.73, ал.1 от Закона за пазарите на финансови инструменти /ЗПФИ/«регулиран пазар» е многостранна система, организирана и/или управлявана от пазарен оператор, която среща или съдейства за срещането на интересите за покупка и продажба на финансови инструменти на множество трети страни чрез системата и в съответствие с нейните недискреционни правила по начин, резултатът от който е сключването на договор във връзка с финансовите инструменти, допуснати до търговия съгласно нейните правила и/или системи, лицензирана и функционираща редовно в съответствие с изискванията на този закон и актовете по прилагането му. Чл.73, ал.2 от същия закон гласи, че регулиран пазар е и всяка многостранна система, която е лицензирана и функционира в съответствие с изискванията на Дял ІІІ от Директива 2004/39/ЕО. Изпълнявайки чл.47 от същата директива всяка държава членка поддържа актуализиран списък на регулираните пазари, на които е издала разрешително, който се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.В списъка България е посочила за регулиран пазар „Българска фондова борса – София”АД, като на регулирания пазар може да се организира официален и/или неофициален пазар на ценни книжа /чл.90, ал.1 от ЗПФИ/.
Следователно, ако акциите са продадени чрез „Българска фондова борса – София“АД,за Вас са изпълнени разпоредбите на чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ.
Доходът от тази продажба е необлагаем и на основание чл. 52, т. 2 от ЗДДФЛ не сте задължен да подавате годишна данъчна декларация, ако сте получил само необлагаеми доходи.
Доходите от сделки с акции, които не сав обхвата на цитираната законова норма, подлежат на облагане по реда чл.33, ал.3 и свързаните с нея разпоредби на ЗДДФЛ. Съгласно чл.33, ал.3 облагаемият доход от продажбана акции е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.
Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив /чл.33, ал.4 от ЗДДФЛ/.
Съгласно чл.33, ал.6, т.3 от ЗДДФЛ цената на придобиване е нула – когато няма документално доказана цена на придобиване, включително за имущество, придобито по дарение, или за акции и дялове, получени при разпределение на печалба или друг източник на собствени капитал.
Придобитите от Вас акции, дарени от майка Ви, са в резултат на доброволна делба, като тя се отказва от дела си във Ваша полза без парично уравнение. Следователно, цената на придобиване на акциите, дарени от майка Ви е 0 лв.
На основание чл. 50, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 14, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемите доходи от акции, придобити от местни физически лица, се декларират в годишната данъчна декларация и подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа. За данъчната 2014 г. тези доходи се декларират в Приложение 5 на Годишната данъчна декларация.

Оценете статията

Вашият коментар