данъчно третиране на публична продан на поземлен имот с трайни насаждения съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_2530/17.09.2013 г.
ЗДДС, чл. 45, ал. 1 и ал. 7;
ЗДДС, чл. 131;
ЗДДС, чл. 83, ал. 5;
Относно: данъчно третиране на публична продан на поземлен имот с трайни насаждения съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването по изпълнително дело № ……../12 г. по описа на ЧСИ регИзх. № …. Д със страни: взискател – „У” АД, гр. С, ЕИК ………. и длъжник „Ш” ООД, ЕИК………, предстои насрочване на публична продан на поземлени имоти, представляващи изоставени трайни насаждения, подробно описани в пунктове от № 1 до № 106 вкл. в запитването, собственост на „Ш” ООД. Съгласно писмо изх.№ ……/2013 г. на Общинска служба по земеделие – П. горепосочените имоти представляват земеделски земи и са „изоставено трайно насаждение” – лозе.
Във връзка с изложеното е поставен въпроса при условие, че длъжникът е регистрирано по ЗДДС лице, по отношение на посочените недвижими имоти следва ли да се начисли данък върху добавената стойност при извършване на публичната продан?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 68 от 02.08.2013 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 20 от 28.02.2013 г.) изразяваме следното становище:
Режимът на облагането на доставката на стоки или услуги при публичната продан по реда на ЗДДС е регламентиран в Глава четиринадесета „Специфични случаи на доставки“ и е приложим единствено в случаите, когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по закона лице. Освен това е необходимо да се има предвид, че на облагане с ДДС ще подлежат само продажбите на стоки или имоти, които биха били предмет на облагаеми доставки по смисъла на чл. 12 от същия закон в случаите на обикновена продажба.
Съгласно чл. 92 от Закона за собствеността собственикът на земята е собственик на постройките и насажденията върху нея, освен ако е установено друго. Това е така нареченото „приращение“. Във вещноправен аспект насажденията в един имот не се третират като отделни вещи, а като част от същия този недвижим имот. Най-общо казано всичко, което е неподвижно прикрепено към земята по начин, че не може да бъде отделено от нея без значително повреждане или унищожаване, е част от имота. Според чл. 2 от Наредбата за базисните цени на трайни насаждения като трайни насаждения се определят и лозята. В този смисъл определението по § 1, т. 1 от ДР на Наредба № 12 от 19.10.2005 г. за условията и реда за създаване и поддържане на регистър на лозарските стопанства и специализирана карта на лозята гласи, че “лозарски имот“ представлява поземлен имот, който е част от земната повърхност, определена с граници съобразно правото на собственост и засадена с лозя, намиращи се или не в плододаване. В този случай, субектът, придобилземята, в същия моментстава собственик и на трайните насаждения. След като това е така, то прехвърлянето на правото на собственост върху тях става едновременно с прехвърляне на правото на собственост върху земята, върху която те са трайно засадени.
Поради това и в данъчноправен аспект, за да бъде доставката на насаждението, включено в един имот, подчинено на режим, различен от този на земята, към която принадлежи, следва това да бъде регламентирано със специално правило.
Доставките, свързани със земя и сгради, са регламентирани в Глава четвърта от ЗДДС и по-конкретно в разпоредбата на чл. 45 от същия закон.
Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДС освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда. Ал. 7 на същия законов текст предвижда възможността доставчикът да избере доставката да бъде облагаема.
В чл. 45, ал. 5 от ЗДДС са регламентирани изключенията от това правило като насажденията не попадат между изрично предвидените в тази правна норма хипотези.
Предвид гореизложеното, насажденията следват режима на доставката на земята, към която са прикрепени – те са част от поземления имот, който в случая не е УПИ, а земеделска земя с изоставени трайни насаждения /лозе/ и по правило са предмет на освободена доставка.
Независимо, че при публичната продан разпореждането с имота се извършва не по волята на доставчика /собственика на имота/, законодателят не е лишил последния от правото на избор относно характера на доставката, когато същата е освободена по смисъла на ЗДДС. Съгласно чл. 83, ал. 5 от ППЗДДСв случаите на публична продан по реда на чл. 131 от закона правото на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС се упражнява от собственика на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекираната вещ) след покана от публичния или съдебния изпълнител. Когато до обявяването на проданта не постъпи писмено уведомление от собственика на вещта, доставката се счита за освободена.
С оглед пълнота на изложението следва да се посочи, че ако при публичната продан поземлените имоти с насажденията бъдат третирани като освободена доставка, то ако във връзка с тяхното придобиване е приспаднат данъчен кредит от „Ш” ООД, последният следва да извърши корекция на същия по реда на чл. 79 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар