Данъчно третиране на разходите за обучение, извършени от едноличен търговец.

1000София, бул. “Княз Дондуков” № 52Телефон: (02) 98591Факс: (02) 9870827.№ ………………..
ДО
Дата……………

Относно: Данъчно третиране на разходите за обучение, извършени от едноличен търговец.
Уважаема г-жо …,
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност и постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-04-62/25.04.2006 г., Ви уведомявам:
Поставените от Вас въпроси са формулирани изключително общо – не е изяснена конкретната фактическа ситуация, поради което изразявам следното принципно становище:
На основание чл. 21, ал. 1 от Закона за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ), едноличните търговци определят облагаемия си доход по реда на глава втора от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). В този смисъл, тъй като сте едноличен търговец, при определянето на облагаемия Ви доход са приложими разпоредбите на ЗКПО, касаещи преобразуването на финансовия резултат (счетоводната печалба или загуба) за данъчни цели.
Най-общо, признаването на разходите за обучение и стипендии, за данъчни цели, е обвързано с наличието на правоотношения, регламентирани от Кодекса на труда (КТ), т.е. лицата да са сключили договор с едноличния търговец по реда на КТ или да оказват определени услуги. Имайте предвид, че когато разходите за обучение са извършени в хипотезата на „свързани лица” по смисъла на §1, т. 3 от допълнителните разпоредби на Данъчно – осигурителния процесуален кодекс, във връзка с § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби на ЗКПО, при условия, които оказват влияние върху размера на печалбата и доходите, отличаващи се от условията между несвързани лица или са довели до отклонение от данъчното облагане се извършва преобразуване на финансовия резултат на основание чл. 23, ал. 2, т. 13 от ЗКПО.
На основание чл. 35, ал. 1 от ЗКПО, даренията и спонсорството, отчетени като разходи, се облагат с данък в размер 10 на сто, който е окончателен. Съгласно чл. 35, ал. 2 от същия закон, разходите за дарения не се облагат с въпросния окончателен данък, когато са безвъзмездно предоставена помощ при условията и по реда на Закона за меценатството или са направени в полза на:
1.здравни и лечебни заведения;
2.специализирани институции за предоставяне на социални услуги, съгласно Закона за социално подпомагане;
3.домове за медико-социални грижи за деца и домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, съгласно Закона за лечебните заведения, съответно Закона за здравето;
4.детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии;
5.бюджетни предприятия по смисъла на Закона за счетоводството;
6.законно регистрирани в страната вероизповедания;
7.фондове за подпомагане на хора с увреждания;
8.специализирани предприятия или кооперации за хора с увреждания;
9.подпомагане на лица с увреждания, както и за технически помощни средства за тях;
10.пострадали от природни бедствия, аварии или катастрофи или на семействата им;
11.Българския Червен кръст;
12.подпомагане на социално слаби;
13.подпомагане на деца с увредено здраве или без родители;
14.културни институти или за целите на културния, образователния или научния обмен по спогодбите, по които Република България е страна;
15.юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, с изключение на организации, подпомагащи културата по смисъла на Закона за меценатството;
16.учредени и предоставени стипендии за обучение на ученици и студенти в български училища;
17.общини;
18.фонд “Енергийна ефективност“;
19.център “Фонд за лечение на деца“.
За да се приложи цитираното данъчно облекчение е необходимо да са налице допълнително и следните условия: с даренията да не се облагодетелстват ръководителите, които ги отпускат или тези, които се разпореждат с тях и да има доказателства, че предметът на дарението е получен.
Имайте предвид, че на основание чл. 23, ал. 2, т. 16в от ЗКПО, финансовият резултат се увеличава с разходите за дарения по чл. 35, ал. 1, т. 1-19, които превишават 10 на сто от положителния финансов резултат преди данъчното преобразуване.
/М. МУРГИНА/

Оценете статията

Вашият коментар