5.Изх. №53-02-820
06.01.2011 г.
Чл.26, т. 1 и 2 от ЗКПО
§1, т.5 от ДР на ЗКПО
В Дирекция ОУИ … е постъпило Ваше писмено запитване с вх. №…/….2010 г. относно Данъчно третиране на разходите за обучение съгласно Договор за придобиване на квалификация по реда на чл.229 от КТ.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е сключило Договор за придобиване на квалификация по реда на чл.229 от КТ със студент (,,Свързано лице”), редовно обучение в Технически университет –Германия за учебната 2010/2011 г. по специалност свързана с основната дейност на дружеството. След завършване на обучението, обучаваният ще бъде назначен на работа по придобитата квалификация във ,,Х” ООД, за срок не по-дълъг от 6 години.
В тази връзка са поставени следните въпроси:
1.Има ли законови ограничения във връзка с размера на издръжката на обучавания?
2.Може ли издръжката на обучавания да включва годишна такса за обучение и месечна стипендия?
3.Има ли законови ограничения в размера на месечната стипендия и ако има какви?
4.Кои първични счетоводни документи ще се считат за документално обосновани съгласно изискванията на нормативните актове?
5.Достатъчно ли е дружеството да разполага с банкови бордера за превод на месечната издръжка и Декларация от Обучавания, че средствата постъпват по негова банкова сметка?
6.Достатъчно ли е Обучаваният да представя ежегодно уверение от съответното висше учебно заведение, че е записан за предстоящата учебна година и провежда редовно обучение?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към зададеният въпрос нормативна уредба Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 229, ал. 1 от КТ, работодател може да сключи договор с лице, което постъпва или е постъпило в учебно заведение за придобиване на квалификация. На основание ал.2 на същия член работодателят е длъжен да осигурява на обучаващия се издръжка и други условия във връзка с обучението и след завършване на обучението да го приеме на работа по придобитата квалификация за уговорения от страните срок, който не може да надвишава 6 години.
В случаите, когато работодателят сключи договор с физическо лице по силата на чл.229 от КТ “Договор за придобиване на квалификация“ и при спазване на условията, определени с този нормативен акт, разходите, направени за сметка на работодателя във връзка с изпълнение предмета на договора, се третират като разходи за дейността и за данъчни цели с тях не се преобразува финансовият резултат в посока увеличение по реда на чл.26, т. 1 от ЗКПО. Необходимо условие за третирането на тези разходи като разходи за дейността е същите да бъдат документално обосновани съгласно изискванията на съответните нормативни актове.
Във връзка с принципа за документална обоснованост на стопанските операции,регламентиран в чл. 4, ал. 3 от Закона за счетоводството (ЗСч), дружеството следва да притежава документи за извършените разходи. Принципът за документална обоснованост е обособен и в самостоятелна обща разпоредба за целите на корпоративното подоходно облагане – чл.10 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Счетоводните разходи се считат за документално обосновани и се признават за данъчни цели, когато са документирани с първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, отразяващ вярно стопанската операция. ЗКПО не поставя изискване към наименованието на документите, съгласно които се отчитат разходи. В този смисъл всеки документ, съдържащ предвидените в чл.7, ал. 1 от ЗСч задължителни реквизити, се счита за първичен документ, респективно основание за осчетоводяване на разходи. Формата на счетоводните документи не е регламентирана изрично в нормативната уредба, но следва да е спазено изискването за съдържанието им.
Когато отчетените разходи за обучение (квалификация) не са документално обосновани чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството, придружен с фискална касова бележка от ЕКАФП (в случай, че е налице задължение за издаването й), с размера на тези разходи следва да се извърши увеличение на финансовия резултат по реда на чл. 26, т. 2 от ЗКПО.
Считам, че удостоверяването на обстоятелството, че лицето, в чиято полза се изплаща стипендията е обучаващ се, следва да стане с документ (уверение, служебна бележка), издаден от съответното училище.
Доколкото разходите са извършени при условия на “Свързани лица“ по смисъла на § 1, т. 13 от ДР на ЗКПО и бъде доказано, че се отличават от разходите, извършени при независими субекти, следва да се приложи Част първа, Глава четвърта на ЗКПО и финансовият резултат следва да се увеличи по реда на чл. 15 от същия закон. Също така, следва да имате предвид и дефиницията на ,,Скрито разпределение на печалбата” (§1, т.5 от ДР на ЗКПО), която включва сумите, несвързани с осъществяваната дейност, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на съдружниците или свързани с тях лица. Наличието на скрито разпределение на печалбата се санкционира строго от корпоративния закон: третира се като непризнат разход по реда на чл.26, т.11 и като нарушение, наказуемо с имуществена санкция в размер 20 на сто от начисления разход, представляващ скрито разпределение на печалбата –чл.267 от ЗКПО.
‘