3_4483/20.07.2007 г.
ЗКПО (отм.), чл. 23, ал. 3, т. 3
Относно: данъчно третиране на реализиран положителен финансов резултат от продажбата на поименни компенсационни бонове през 2006 г. съгласно разпоредбите на ЗКПО /отм./.
Постъпило е писмено запитване, касаещо приложението на разпоредбата на
чл. 23, ал. 3, т. 3 от ЗКПО (отм.). Според изложеното в запитването акционерно дружество през 1999 г. закупува общинско предприятие като заплаща сделката с поименни компенсационни бонове. През 2006 г. по решение на Общински съвет сделката е обезсилена, боновете са върнати на дружеството, а сделката е заплатена с реални финансови средства. Боновете са продадени, от което е реализиран положителен финансов резултат. Поставя се въпроса за данъчното третиране на реализирания положителен резултат от сделки с ценни книжа съгласно разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (отм.).
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане ЗКПО (отм.), изразяваме следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 23, ал. 3, т. 3 от ЗКПО(отм.) финансовият резултат(счетоводната печалба/загуба) за данъчни цели се намалява с положителната разлика между продажната цена и документално доказаната цена на придобиване на акции на публични дружества, търгуеми права на акции на публични дружества и дялове на колективни инвестиционни схеми по сделки, извършени на регулиран български пазар на ценни книги. Ако е налице реализирана отрицателна разлика на основание чл. 23, ал. 2, т. 17от ЗКПО (отм.) финансовият резултатсе увеличава.
Целта на тези разпоредби е да се освободи печалбата, реализирана в резултат на извършване на посочените сделки с ценни книжа, от облагане с корпоративен данък (да не се признае за данъчни цели реализираната загуба). Това данъчно облекчение има за цел да стимулира инвестиционната активност на стопанските субекти с оглед влагане на временно свободните им капиталови ресурси в борсови сделки с ценни книжа на нашия капиталов пазар. За тази цел финансовият резултат за данъчни цели на данъчно задължени лица, участвали в такива сделки, се намалява с положителната разлика между продажната цена и документално доказаната цена на придобиване на акции на публични дружества и търгуеми права на акции по сделки, извършени на регулиран български пазар на ценни книжа.
С оглед пълнотата на изложението следва да се има предвид, че горепосочените разпоредби касаят освобождаване от облагане на посочената печалба, само когато тя е реализирана на регулиран български пазар на ценни книжа, с което се цели насърчаване на продажбите (сделките) на определени ценни книжа на регулирания пазар и следователно стимулиране на вторичната им търговия независимо от начина, по който са придобити тези ценни книжа (на регулиран пазар или по друг начин).
За да се ползва тази данъчна преференция е необходимо да бъдат спазени две съществени условия, свързани с определенията на понятията: „сделки, извършени на регулиран български пазар на ценни книжа” и „документално доказана цена на придобиване на акция”.
Съгласно § 1, т. 45 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО(отм.) „сделки, извършени на регулиран български пазар на ценни книжа” са сделките:
а) сключени на официалния и неофициалния регулиран пазар в страната по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, без блоковите и други сделки с ценни книжа, които съгласно правилника на регулирания пазар подлежат единствено на регулиране на регулирания пазар;
б) сключени при условията и по реда на търгово предлагане, както и сделките при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, които са допуснати за публично предлагане в Република България по реда на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
Според § 1, т. 63 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО(отм.) „документално доказаната цена на придобиване на продадена акция” е цената на придобиване на съответната акция, която лицето е доказало документално по ред, определен в съответните нормативни актове. Когато акции на едно дружество са придобити на различни документално доказани цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано кои от тях се продават, документално доказаната цена на придобиване на всяка от продадените акции е среднопретеглената цена, определена въз основа на документално доказаната цена на придобиване на държаните акции към датата на продажбата.
Във връзка с гореизложеното при условие, че са спазени посочените изисквания, в данъчната декларация по чл. 51 от ЗКПО за 2006 г. следва да се отрази в намаление на облагаемата печалба положителната разлика, реализирана от продажбата на поименните компенсационни бонове.
‘