Данъчно третиране на възнагражденията, изплащани по договор за прокура

Изх. №М-24-31-147
Дата:09.01.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 4;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, ал. 1, т. 26, буква”з”;
ТЗ, чл. 21, ал. 1;
ТЗ, чл. 23.
Относно: Данъчно третиране на възнагражденията, изплащани по договор запрокура
В отговор на Ваше писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – … и препратено по компетентност в Дирекция „Данъчно-осигурителна методология” прина Националната агенция за приходите (вх. № …………..), Ви уведомявам следното:
Видно от изложеното в запитването, Вие сте регистрирана като едноличен търговец и в това си качество сте се осигурявала като самоосигуряващо се лице. В началото на март тази година Ви е издаден болничен лист за временна неработоспособност, а от края на август сте във временна неработоспособност поради бременност и майчинство. Поради тази причина, считано от 27.06.2011 г., сте сключили договор за прокура с друго лице. Съгласно договора, на прокуриста ще бъде изплащано възнаграждение след представяне на периодични отчети за дейността му. Изплащането на възнаграждението ще се оформя документално с издаването на „Сметка за изплатени суми”. В тази връзка поставеният от Вас въпрос е възможно ли е заплащането на възнаграждението на прокуриста под формата на извънтрудово правоотношение.
С оглед изложената фактическа обстановка и в съответствие с действащата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 21, ал. 1 от Търговския закон, прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговец да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Упълномощаването на прокуриста (прокура) трябва да бъде с нотариално заверени подписи и да се заяви от търговеца за вписване в търговския регистър заедно с образец от подписа на прокуриста.
По силата на чл. 23 от същия закон, отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор. Договорът за прокура е договор за управление и контрол на търговски дружества, на еднолични търговци или на неперсонифицирани дружества. Тъй като законът не поставя изрично изискване по отношение на формата, договорът може да бъде сключен както като трудов, така и като т.нар. граждански договор.
Видно от изложеното в запитването, в конкретния случай договорът за прокура не е сключен като трудов договор. Независимо от това обстоятелство, възнагражденията на прокуриста подлежат на облагане по предвидения в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) ред за авансово и годишно облагане на доходите от трудови правоотношения. Нормативно основание за прилагането на този ред за облагане е разпоредбата на § 1, ал. 1, т. 26, буква „з” от ДР на ЗДДФЛ, по смисъла на която за данъчни цели, считано от 1 януари 2008 г., правоотношенията по договори за управление и контрол са трудови правоотношения.
Следователно, възнаграждението на прокуриста не е възнаграждение по извънтрудово правоотношение по смисъла на ЗДДФЛ и съответно не би могло да се изплаща и облага като доход от този източник.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар