Данъчно третиране на възнагражденията на членове

ОТНОСНО: Данъчно третиране на възнагражденията на членове
на управителни и контролни съвети на Кооперации
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№…. от 01.04.2009г.при Дирекция «ОУИ» ………….. изразяваме следното становище:
Според изложеното в запитванетопрез 2008г. кооперацията изплаща възнаграждения на членовете на управителни и контролни съвети. Сред избраните такива има възрастни хора, а останалите работят в други фирми и в кооперацията идват само когато се провеждат заседания – общо 6 броя през 2008год.
От изложеното в запитването става ясно, че в Декларация обр.1 в код «Вид осигурен» ги подавате като получаващи възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
Интересувате се правилно ли сте процедирали като ги подавате като получаващи възнаграждения по извънтрудови правоотношения и следва ли да ги декларират с годишна данъчна декларация.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ в редакцията му, действаща за 2008 г./, изразяваме следното становище:
Доходите за възнаграждения по договори за управление и контрол, включително с членове на управителни и контролни органи на предприятия, в редакцията на ЗДДФЛ, действаща до 31.12.2007 г., се третират като доходи от друга стопанска дейност, за които облагаемият доход се формира след приспадане на 10 на сто нормативно признати разходи. Съгласно измененията и допълненията, направени в ЗДДФЛ (ДВ, бр. 113/2007 г.), в сила от 1 януари 2008 г., възнагражденията, изплащани по договори за управление и контрол, включително и на членове на управителни и контролни органи на предприятия се считат за доходи от трудови правоотношения по смисъла на § 1, т. 26, буква “з“ от допълнителните разпоредби на закона.
Предвид тази промяна в данъчното третиране на този вид доходи, същите не са доходи от стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ, съответно при придобиването им не следва да се удържа/внася авансов данък по реда на чл. 43 от ЗДДФЛ.
Изхождайки от новия характер на доходите от възнаграждения, изплащани по договори за управление и контрол, включително и на членове на управителни и контролни органи на предприятия, считано от 01.01.2008 г. механизмът им на авансово облагане е аналогичен на този на лицата, назначени по трудово правоотношение. Авансовият данък за начислените за съответните месеци на 2008 г. доходи се определя, удържа и внася от работодателя / възложителя по реда на чл. 42 от ЗДДФЛ.
Горните норми не се прилагат единствено спрямо доходите, начислени за 2007 г., но изплатени след 1 януари 2008 г., тъй като към момента на полагането на труда същите не са попадали в обхвата на трудовите правоотношения по смисъла на § 1, т. 26 от допълнителните разпоредби на закона. Нормата на чл. 42 от ЗДДФЛ следва да се прилага по отношение на доходите от този вид, получени за месеците на отчетната 2008 г. (за януари, февруари и т.н.).
По отношение на определяне на годишния данък за доходи от трудови правоотношения са приложими нормите на чл.49 от ЗДДФЛ така както и за работещите по трудови правоотношения с Кооперацията. В тази връзка в изпълнение на чл.52 от ЗДДФЛ, не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили доходи само по трудови правоотношения, но на които работодателят по основното трудово правоотношение е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи то трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари 2009г.
Следователно правилно лицата, които имат основен работодател по трудов договор са Ви поискали служебни бележки по образец за придобития от кооперациятадоход от участие в заседанията като членове на управителен и контролен съвет и удържания данък на основание чл.45,ал.1 от ЗДДФЛ, т.е. като получаващи възнаграждение по трудови правоотношения. Лицата, които са получили възнаграждения само като членове на управителния и контролен съвет и нямат други доходи не следва да подават годишна данъчна декларация.

Оценете статията

Вашият коментар