данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставка на услуга, свързана с прехвърляне на част от правата и задълженията по договор за търсене и проучване на природен газ

.№26-Т-231
Дата:05.11.2012 год.
ЗДДС, чл. 2, т. 1;
ЗДДС, чл. 8;
ЗДДС, чл. 9;
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 21, ал. 4;
ЗДДС, чл. 69;
ЗДДС, чл. 70;
ЗДДС, чл. 71;
ЗДДС, чл. 72, ал. 1;
ЗДДС, чл. 82, ал. 1;
ЗДДС, чл. 86.
Относно: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставка на услуга, свързана с прехвърляне на част от правата и задълженията по договор за търсене и проучване на природен газ
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 26-Т-231/23.10.2012 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Сключен е договор между дружеството Ви, регистрирано по ЗДДС лице, и Министерски съвет, представляван от министъра на икономиката, енергетиката и туризма за търсене и проучване на нефт и природен газ. Според клауза в договора, същият влиза в сила след неговото подписване и след плащането на еднократна сума (бонус) в определен размер, наречена “бонус при подписване на договор за търсене и проучване”. В съответствие с посочения в договора срок бонусът е заплатен от дружеството на възложителя по договора – Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
В процес на договаряне е прехвърлянето на част от правата и задълженията по горепосочения договор на други две чуждестранни лица, които ще бъдат регистрирани по ЗДДС преди влизане в сила на прехвърлянето. Във връзка с това прехвърляне, намерението на дружеството Ви е да получи от чуждестранните лица възстановяване на частта от горепосочената сума от бонуса, съответстваща пропорционално на прехвърлените дялове от правата и задълженията по договора.
Въпросите, поставени в запитването, по същество са следните:
1.Следва ли да бъде начислен данък върху добавената стойност за частта от бонуса, съответстваща пропорционално на прехвърлените дялове от правата и задълженията по договора?
2. Налице ли е за чуждестранните лица, право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък, предвид обстоятелството, че тези лица вероятно няма да извършват облагаеми доставки в периода за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит, но ще имат ясното намерение да извършват такива доставки?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното принципно становище,доколкото не са приложени договори и други документи:
По отношение на начисляването на данък върху добавената стойност по прехвърлянето на дялове от правата и задълженията по договора с МИЕТ:
На основание чл. 2, т. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на услуга. По смисъла на чл. 8 от ЗДДС услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство. За доставка на услуга се смята и прехвърлянето на права върху нематериално имущество (чл. 9, ал. 2, т. 1 от ЗДДС).
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на услуга по смисъла на чл. 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
По отношение на фактурирания Ви от МИЕТ „бонус” считаме, че договореното плащане следва да се третира като насрещна престация за извършване на доставка на услуга, свързана с предоставяне на титуляра на разрешението на право да извършва дейности по търсене и проучване на подземни богатства и съответстващите на тези дейности права на същия по чл. 28 и чл. 29 от Закона за подземни богатства (ЗПБ).
Считам, че в случай, че прехвърляте част от правата си по договора с МИЕТ, частта от бонуса, съответстваща пропорционално на прехвърлените дялове от правата по договора, която ще дължат чуждестранните лица на дружеството Ви, следва да се третира като насрещна престация за тази доставка на услуга. Доколкото доставката на услуга, свързана с прехвърляне на част от правата по договора не попада в изрично посочените като освободени доставки по Глава четвърта от ЗДДС, същата е облагаема доставка. Съгласно разпоредбите на чл. 21, ал. 4 от ЗДДС (доколкото доставката е свързана с недвижим имот), мястото на изпълнение на доставката ще бъде на територията на страната. Данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице – доставчик по облагаема доставка, на основание чл. 82, ал. 1 от ЗДДС. Следователно за дружеството Ви, като доставчик по доставката възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност по реда на чл. 86 от ЗДДС.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък попрехвърлянето на дялове от правата и задълженията по договора с МИЕТ:
Правото на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС възниква и се упражнява по общите правила на чл. 69, при ограниченията на чл. 70, и при условията на чл. 71 от закона. На основание чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки. Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по Глава четвърта, за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето, по силата на чл. 70, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС.
При условие, че получената услуга (доставка на услуга, свързана с прехвърляне на част от правата и задълженията по договора) е предназначена за извършване на последващи облагаеми доставки и по отношение на тази доставка получателите по доставката (чуждестранните лица) притежават данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл. 114 и 115 от ЗДДС, в който данъкът е посочен на отделен ред, право на приспадане на данъчен кредит е налице, на основание чл. 69 от същия закон, при ограниченията на чл. 70, и при условията на чл. 71 от закона.
Доколкото от запитването става ясно, че получателите по доставката (чуждестранните лица), вероятно няма да извършват облагаеми доставки в периода за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит (чл. 72, ал. 1 от ЗДДС), но ще имат ясното намерение да извършват такива доставки, следва да се има предвид следното:
Докато правото на дружеството Ви като титуляр на разрешение за търсене и проучване да бъде определен пряко за концесионер за добив на открито находище при определените в закона условия възниква по силата на чл. 29 от Закона за подземните богатства и това обуславя явното намерение на дружеството Ви за използване на получената от МИЕТ услуга за бъдещи облагаеми доставки, то по отношение навъзникване на правото на приспадане на данъчен кредит на чуждестранните лица,които не са титуляри на разрешението, намерението да се използва получената услуга за бъдещи облагаеми доставки следва да се вземе предвид при общата преценка на фактите по сделката, стига да са налице обективни данни за това намерение.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар