данъчно третиране по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ на доходи от възнаграждение по сключен граждански договор, съответно осигурителен доход и осигурителни вноски по Код

1_121/21.12.2009 г.
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 5,6 и чл. 6, ал. 10
ЗДДФЛ, чл.43, ал.1
Относно: данъчно третиране по Закона за данъците върху доходите на физическите лица/ЗДДФЛ/ на доходи от възнаграждение по сключен граждански договор, съответно осигурителен доход и осигурителни вноски по Кодекса за социално осигуряване /КСО/
По повод Ваше писмено запитване с вх.№ ……..2009 г., Дирекция „ОУИ” гр……….. изразява следното становище:
Видно от описаната в запитването фактическа обстановка, през м.октомври имате сключен граждански договор в размер на 800 лв., като разплащането може да стане до края на 2009 г. или в януари 2010 г. Лицето работипо трудово правоотношение при друг работодател и декларира осигурителен доход до 2000 лв.
Въпросите Ви са следните:
1.Правилно ли ще постъпите, ако на лицето не внасяте осигурителни вноски, както за сметка на работодателя така и лични, и умножите облагаемия доход в размер на 800 лв. без да приспаднете нормативно признатите разходи с 10 % данъчна ставка, като удържите и внесете данък в размер на 80 лв.?
2.Ако разплащането станедо края на 2009 г. или в януари 2010 г. трябва ли лицето да представи нов осигурителен доход, т.е за месеца в който ще се извърши плащането, или ще се ползва декларациятаза дохода от м.октомври 2009г. ?
3.След като осигурителя не дължи осигурителни вноскитрябва ли даподава декларации образец№ 1 и образец № 6?
4.За сключените през 2009г. други граждански договори, които ще се изплатятпрез м.януари 2010г., размерът на осигурителнатавносказа коя година се следва за 2009г. или 2010г. ?
І. По ЗДДФЛ:
По първи въпрос
Съгласно §1, т.30 от Допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ е посочено, че “извънтрудови правоотношения“ са правоотношенията извън трудовите, упражняването на занаят или свободна професия, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец.
На основание чл.29, т.2 от ЗДДФЛ /чл.29, т.3 от 01.01.2010 г./,облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер на 25 на сто за възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
Съгласно чл.43, ал.1 от ЗДДФЛ, лице, придобило доход от стопанска дейност по чл.29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Размерът на дължимия данък се изчислява, като тази разликата по ал.1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто- чл.43, ал.3 от ЗДДФЛ. В чл.43, ал.4 от ЗДДФЛ е визирано, че когато платец на дохода от стопанска дейност е предприятие, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му, като сроковете за внасяне на данъците, удържани от платеца на дохода са регламентирани в чл.65, ал.10 от ЗДДФЛ. Алинея 4 не се прилага единствено ако лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода.
С цел удостоверяването на удържаният данък, предприятието, платец на доходи от стопанска дейност, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода -чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ.
Видно от посочените по горе норми на ЗДДФЛ, редът и начинът на определяне, удържане и внасяне на авансов данък за доходи от стопанска дейност е идентичен както през 2009 г. така и за 2010 г.
Следователно, Вие като платец на възнаграждения по извънтрудови правоотношения на лица които не са декларирали, че са самоосигуряващи по смисъла на КСО, сте задължени да издадете за изплатените на тези лица доходи и удържания им данък по реда на чл.43, сметка за изплатени суми и служебна бележка. В сила от 01.01.2009 г. са образците на „Сметка за изплатени суми” и „Служебна бележка” утвърдени със Заповед №3МФ-2254 от 30.12.2008 г., която е публикувана в ДВ бр. 5/20.01.2009 г. Видно и от утвърдения образец, за да определите дължимия авансов данък по реда на чл.43 от ЗДДФЛ, изплатената от Вас сума в размер на 800 лв. трябва да се намали с нормативно признати разходи за дейността в размер на 25 %.
Към днешна дата няма утвърдени за 2010 г. образци на „Сметка за изплатени суми” и „Служебна бележка”.
ІІ. По осигурителното законодателство
По втори въпрос
На основание чл. 4, ал. 3, т. 5 от Кодекса на социално осигуряване /КСО/полагащите труд без трудово правоотношение, които не са осигурени на друго основание през месеца, са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт, ако получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи. В случай, че лицето е осигурено на друго основание през месеца, подлежи на задължително осигуряване за горепосочените рискове, независимо от размера на полученото възнаграждение (чл. 4, ал. 3, т. 6 от КСО).
Възнаграждението за лицата по чл.4,ал.3, т.5 и 6 върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходитена физически лица.
За лицата , които получават доходи от дейности на различни основания по чл.4 от КСО, осигурителни вноски се внасят върху сбораот осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход в поредността по чл. 6, ал. 10 от КСО.
Съгласно чл.7, ал.6 отКСО в редакцията до 31.12.2009 г., осигурителните вноски за лицата, които работят без трудови правоотношения, се внасят от осигурителя до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат , а в редакцията от 01.01.2010г. осигурителните вноскиза тези лица се внасят от осигурителя до 10-о число на месеца, следващмесеца на изплащане на възнаграждението.
Предвид гореизложеното, във Вашия случай,лицето което полага труд без трудово правоотношение през м. октомври 2009г., коетое осигурено на друго основание за същия месец, независимо от размера на полученото възнаграждение подлежи на задължително осигуряване по реда на чл.4,ал.3,т.6. В случай че лицето е осигурено върху максималният размер на осигурителния доход по трудовото правоотношение за същия този месецвсъответствие с разпоредбата на чл. 6, ал. 10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) по така сключения договор за възложителя невъзниква задължение да удържа и внася осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
По трети въпрос
На основание чл. 5, ал. 4 от КСО осигурителят подавав териториалната дирекция на Националната агенция за приходите данни поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване с декларация образец № 1 и декларация образец № 6за сумите за дължими осигурителни вноски в срокове и ред, определени с Наредба № Н-8 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица от 29 декември 2005 г.
Съгласно чл. 3, ал.7/нова ДВ, бр.3, от 2009г, в сила от01.01.2009г., предишна ал.6 ДВ, бр.1 от 2010г. в сила от 01.01.2010г./ от наредбата, за лицата , осигуренина повече от едно основание по чл.4 от КСО, се подавадекларация образец № 1 и в случаите, в коитона едно от основанията осигурителните вноскиса внесенивърху максималния осигурителен доход.В тези случаи дните в осигуряване се попълват в т.16.4- дни без осигурителни вноски зачетени за стаж.Не се попълва осигурителен доход и процент осигурителни вноски.
Срокът за подаване на декларации образец № 1 и образец № 6 е указан съответно в чл. 3, ал. 1, т. 3 и чл. 3, ал. 3, т.1от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. Съгласно цитираната правна норма, декларация образец № 1 се подава в компетентната ТД на НАП от осигурителите, клоновете и поделенията им за лицата, работещи без трудово правоотношение в срок не по-късно от 10 дни след изтичане на срока по чл. 7, ал. 6 от КСО. Срокът за подаване на декларация образец № 6 е не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски.
Предвид гореизложеното, във Вашия случай залицето следва да подадете декларация образец № 1 с данни за м.октомври2009г/ месеца през които е извършена дейността по чл.4 от КСО/в срок не по-късно от 10 дни след изтичане на срока по чл.7, ал.6 от КСО. В същата следва да попълнете т.16.4, без да попълвате осигурителен доход и процент осигурителни вноски. Според изложеното / вижвъпрос първи / след като за това лице не се дължат суми за задължителни осигурителни вноски от осигурителя, то тогава същияне следва да подава декларация образец№ 6.
По четвърти въпрос
Обвързването на осигуряването с полагането на труд е принципв системата на държавното общественно осигуряване.Съгласно чл.10 КСО, осигуряването се осъществява за периода на упражняване на трудова дейност. При работа по граждански договор се прилага общият принцип на чл.10 от КСО. Осигуряването възниква със започване на трудовата дейност и се прекратява с прекратяването й. Тъй като гражданските договори са неформални, няма процедура за установяване началото и края на трудовата дейност. По принцип тя съвпада със срока на договора ако такъв е уговорен.Осигуряването е за периода за който е извършена работата и това е срока на договора при спазване горецитираните разпоредби.
Размерите на осигурителните вноски са съответстващи на периода на полагането на труда и се внасят по реда на чл. 7 от КСО.
Във Вашия случай, когато през 2010г. се извърши плащане на възнаграждения за работа по граждански договори от 2009г. върху които се дължат задължителни осигурителни вноски, същите се внасят в размери определени за 2009г.

Оценете статията

Вашият коментар