прилагане на чл. 3 от ЗДДС

1_121/10.09.2010
относно: прилагане на чл. 3от ЗДДС
По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – гр…………. с вх.№ ………..2010 г. изразяваме следното становище:
Вие сте пенсионерка и както посочвате не развивате търговска дейност . На 01.09.2010 г. сте продали собствеността на търговско дружество ? идеални части от поземлен недвижим имот, придобит по наследство от реституция .Не сте уточнили какъв е вида на недвижимия поземлен имот .Тъй като цената по продажбата надхвърля 50 000 лв. въпросът ви е подлежите ли на регистрация по ЗДДС за тази сделка.
Съгласно чл.3, ал.1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. От употребения израз „всяко лице” следва, че в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, стига извършваната от тях дейност да отговаря на критериите за независима икономическа дейност и да не попада в изключенията по ал.3 на същата разпоредба. Определение за независима икономическа дейност е дадено в чл.3, ал.2 от ЗДДС – това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. От значение е конкретната дейност дали е извършвана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Без значение се явява факта по какъв начин е придобито имуществото и кога, дали същото е в СИО или на чие име е придобито .
Относно извършването на разпоредителна сделка с недвижимия имот – същата няма да представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗДДС при условие, че се извършва еднократно, а не редовно и по занятие. В този случай сделката ще попада извън обхвата на ЗДДС и няма да представлява доставка по смисъла на ЗДДС. Само при такава хипотеза няма да възникне задължение за начисляване на ДДС . Няма да е налице основание за регистрация по ЗДДС, на основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС , ако въпреки че се приеме, че извършвате независима икономическа дейностсделката от продажбата на недвижимия имот е в обхвата на освободените доставки посочени в чл. 45 от ЗДДС .
Следва да имате предвид, че в хода на производствата по ДОПК действителните факти от значение за случая се установяват от органите по приходи, като при изпълнение на правомощията си по ДОПК същите са самостоятелни и независими.

Оценете статията

Вашият коментар