Данъчно третиране по ЗДДФЛ при обратно получаване на внесените суми за застраховки Живот“

ЗДДФЛ – чл. 38, ал. 8 и ал. 9; чл. 46; чл. 52, т. 4; чл. 65, ал. 7; чл. 66, ал. 1;
чл. 73, ал. 1, т. 2;
ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДФЛ при обратно получаване на внесените суми за застраховки „Живот“
В отговор на отправено от Вас писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – …с вх. № …/22.05.2015 г., Ви уведомяваме за следното:
Съгласно описаното в писмото Ви, желаете да получите официално становище относно законосъобразността на удържания данък при изплащане на застрахователна сума при доживяване края на срока на застрахователния договор по полица … на … ЗАД.Прилагате копия на:
1.Застрахователна полица;
2.Заявление за изплащане на застрахователна сума по застраховка „Живот“;
3.Служебна бележка, Изх. № …/28.04.2015 г., издадена от … АД;
4.Данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ за годините на ползвани данъчни облекчения – 2008 г. и 2009 г.;
Желаете и да получите информация дали декларираното в гореописаната служебна бележка внасяне на посочената сума за данък може да бъде потвърдено, че е реално извършено от платеца на дохода – … АД.
От приложените документи е видно, че през 2015 година, при доживяване края на срока на застрахователния договор, получавате застрахователната сума в размер на …лв. в резултат на направена от Вас застраховка „Живот”. От приложената служебна бележка става ясно, че Ви е удържан данък … лева.
Представили сте годишни данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 г. и 2009 г., от които се вижда, че сте ползвали данъчно облекчение за лични вноски за доброволно здравно осигуряване и застраховки „Живот“ съответно … лв. и … лв. С тези суми е намален размерът на годишната данъчна основа за съответната година.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
По силата на чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи отдопълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване иот застраховки “Живот“, придобити на датата на:
-обратно получаване на внесените суми за застраховки “Живот“;
-обратно получаване на внесените суми за доброволно здравно осигуряване, с
изключение на случаите на възстановяване на разходи за здравно обслужване и
предоставяне на здравни услуги и стоки на осигуреното лице при настъпване на
предвидените в здравноосигурителните договори случаи;
-получаване на внесените суми за допълнително доброволно осигуряване преди
придобиване право на допълнителна пенсия;
-прехвърляне на суми от индивидуална партида по партида на трето лице;
-изменение на застрахователния договор, за който е ползвано облекчение по чл.
19, в договор, за който не може да се ползва посоченото облекчение;
-усвояване на сумите по застрахователен договор за погасяване на заем, когато
застраховка “Живот“ се ползва за обезпечение на задължение на физическото лице.
Съгласно чл. 38, ал. 9 от ЗДДФЛ не се облагат с окончателен данък доходите от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, съответстващи на частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение.
От посочената разпоредба е видно, че на облагане подлежи единствено тази част от получените/придобитите/ доходи, които подлежат на обратно получаване и за които е ползвано данъчно облекчение. Необлагаеми са тези придобити обратно доходи, които съответстватна частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение. В случаите, в които не се получава обратно пълната сума на застрахователните премии, за които е ползвано данъчно облекчение, а са налице и вноски, за които не е ползвано такова, то за да се определикаква частот обратно получените сумисъответстват на облагаеми и каква на необлагаеми доходи следва да се намери съотношението между вноските по застрахователните премии и тези за които е ползвано данъчно облекчение. Чрез получения коефициент се определячастта от брутната сума на придобитите доходи, която подлежи на облаганес окончателен данък.
Окончателният данък се определя и удържа от платеца на дохода. Ставката на окончателния данък е 10 на сто. Ставката на данъка е 7 на сто в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка “Живот“, който е 15 или повече години (чл.46 от ЗДДФЛ).
На основание чл. 52, т.4 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само доходи, облагаеми с окончателен данък по чл.38, с изключение на доходите по чл. 50, ал. 1, т. 3 от същия закон.
Относно въпроса Ви дали декларираното в гореописаната служебна бележка внасяне на посочената сума за данък може да бъде потвърдено, че е реално извършено от платеца на дохода – „…“АД, Ви отговаряме следното:
Съгласно разпоредбите на ЗДДФЛ, след като окончателният данък е удържан от платеца на дохода, то отговорността за внасянето му в бюджета и за декларирането му пред НАП е негова.
На основание чл.65, ал.7от ЗДДФЛ данъкът по чл.46 за доходите по чл.38, ал.8 се удържа и внася от застрахователното дружество, когато то е местно лице, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което доходът е придобит от физическото лице.
Съгласно чл.66, ал.1 от ЗДДФЛ данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Предприятията и самоосигуряващите се лица, платци на доходи, удържали окончателен данък за начислени доходи в полза на местни физически лица, декларират тези обстоятелства с данъчна декларация по образец (чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ, обр. 4001). Съгласно чл.56 и чл.57 от ЗДДФЛ декларацията се подава в сроковете за внасяне на данъка в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите където подлежи на внасяне дължимия данък.
Текстът на чл.73, ал.1, т. 2 от ЗДДФЛ посочва, че предприятиятаи самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените през годината доходи по глава шеста, подлежащи на облагане с окончателен данък.

Scroll to Top