Данъчно третиране по ЗДДС на доставката на розово масло към физически и юридически лица от територията на България до територията на САЩ

ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДС на доставката на розово масло към физически и юридически лица от територията на България до територията на САЩ
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас дружество планира да стартира търговска дейност – покупка на розово масло от български доставчик и продажба на продукта в САЩ. Очаквате преобладаващата част от клиентите да бъдат физически лица – граждани на САЩ. Българското дружество – доставчик ще рекламира продукта в интернет чрез различни сайтове и ще приема поръчки и плащания онлайн, след което ще изпраща по куриер продукта. Към настоящия момент дружеството не е регистрирано по ЗДДС, но възнамерява да извърши регистрация на основание чл.100, ал.1 от закона, поради обстоятелството, че очаква да достигне облагаемият оборот от 50 хил. лева в рамките на по-малко от дванадесет месеца.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. След регистрация по ЗДДС, как следва да се отразяват продажбите на продукта към физическите лица в САЩ – третират ли се като износ – т.е. дали е приложима нулевата ставка на данъка и на кое основание от закона?
2. По различен начин ли ще се третира тази доставка в случай, че получател по същата е юридическо лице?
3. Кои са необходимите документи за доказване на износа на продукта и законовото основание за това?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По смисъла на чл.28, т.1 от Закона за данък върху добавената стойност, облагаемадоставка с нулева ставка на данъка е доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика. Съгласно т.2 на същата законова разпоредба, облагаема с нулева ставка на данъка е доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на нашата страна. Изключение от тази норма правят доставките на стоки, които са предназначени за зареждане, оборудване и снабдяване на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.
Видно от цитираната по-горе разпоредба на материалния закон, статутът на получателя – дали е физическо или юридическо лице в конкретния случай на запитването, не е от значение за данъчното третиране на доставката за целите на закона. От значение е дали е налице доставка на стока, и дали същата се изпраща или превозва извън територията на Европейския съюз.
По отношение на необходимите документи, доказващи доставката на стоки по чл.28, т.1 или 2, в случаите, в които стоките се изпращат или превозват до трета страна (каквито са САЩ), обръщаме внимание на разпоредбата на чл.21, ал.1 от правилника за прилагане на ЗДДС. В тези случаи, доставчикът на стоките следва да разполага със следните документи:
1. митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от митническо учреждение на напускане или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;
2. фактура за доставката;
3. документ за превоза на тези стоки.
С оглед на гореизложеното, считаме, че извършваните от представляваното от Вас българско данъчно задължено лице доставки на розово масло с получатели – физически или юридически лица, с постоянно местоживеене или установени на територията на трета страна – САЩ, ще се облагат с нулева ставка на данъка върху добавената стойност само в случаите в които, доставчикът – вече регистрирано по закона лице, разполага с документите визирани в разпоредбата на чл.21, ал.1 от ППЗДДС във връзка с чл.28, т.1 и 2 от материалния закон.’

Оценете статията

Вашият коментар