Данъчно третиране по ЗДДС на доставката на сграда – магазин за промишлени стоки

ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДС на доставката на сграда – магазин за промишлени стоки
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас юридическо лице притежава сграда – магазин за промишлени стоки, който е придобит през месец януари 2007 година. Удостоверението за въвеждане в експлоатация на сградата също е издадено през месец януари 2007 година. Във връзка с покупката е съставен нотариален акт и е издадена данъчна фактура от доставчика с начислен данък, като представляваното от Вас данъчно задължено лице е приспаднало изцяло данъчния кредит по същия данъчен документ.
През месец януари 2018 година управляваното от Вас дружество възнамерява да продаде магазина на физическо лице. Балансовата стойност на актива към края на 2017 година е в размер на 28 хил. лева, данъчната оценка на имота е в размер на 80 хил. лева. Пазарната оценка на същия актив, изготвена от лицензиран оценител възлиза на сумата от 82 хил. лева, а към настоящия момент от преговори с купувача на обекта постигната продажна цена е около 87 хил. лева.
Посочвате, че представляваното от Вас дружество желае да извърши освободена доставка по ЗДДС на актива.
По повод на гореизложената фактическа обстановка, сте поставили следните въпроси:
1.Имате ли право да извършите освободена доставка на актива към физическото лице – купувач на магазина?
2.В случай, че нямате право да извършите освободена доставка, коя следва да е данъчната основа на доставката?
3.При извършване на освободена доставка каква корекция на ползвания данъчен кредит следва да извършите – на какво основание от ЗДДС или друг нормативен акт?
4.При хипотеза, че не е налице основание за корекция, следва ли да бъде начислен пълния размер на ползвания през 2007 година данъчен кредит при предстоящата продажба на магазина?
5.Във връзка с корекцията на ползвания данъчен кредит или начисляването на пълния размер на ползвания данъчен кредит, какви документи следва да бъдат издадени?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Съгласно нормата на чл.45, ал.3 от ЗДДС, освободена доставка е доставката на сгради или части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях.
Понятието „нови сгради“ е дадено с Параграф Първи, т.5 на ДР към Закона за данък върху добавената стойност: това са сградите, които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност „груб строеж“ или за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
Предвид обстоятелството, че в отправеното от Вас запитване е посочено, че разрешението за ползването на сградата – магазина за промишлени стоки е издадено през месец януари 2007 година, считам, че съответната не представлява „нова сграда“ по смисъла на Параграф 1, т.5 от ДР на закона.
Във връзка с изложеното по-горе, считам, че предмет на последващата продажба от страна на представляваното от Вас дружество към съответното физическо лице е сграда, която не е нова, поради което и на основание чл.45, ал.3 от материалния закон, доставката й е освободена, освен ако, във връзка с алинея 7 на същата правна норма, доставчикът не реши да облага с данък върху добавената стойност последващата й продажба.
Тъй като сте посочили, че Вие, в качеството си на представляващ на дружеството – доставчик на сградата желаете да освободите от данък тази доставка и материалният закон Ви предоставя това право по силата на чл.45, ал.3 от същия, Ви обръщам внимание на реда и начина по който бихте могли да го упражните:
По смисъла на чл.26, ал.1 от ЗДДС данъчната основа е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема или освободена. Същата се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон, като формираната по този начин данъчна основа следва да бъде увеличена с всички други данъци и такси, когато такива са дължими за доставката.
Тъй като в отправеното от Вас запитване сте посочили, че сте постигнали договорена цена с клиента си в размер на 87 хил. лева, считам, че данъчната основа на доставката на сградата следва да бъде определена в същия размер. В случай, че са изпълнени условията на чл.15 от ППЗДДС за данъците и таксите, свързани със същата доставка, на основание чл.26, ал.3, т.1 от закона, следва така определената данъчна основа да бъде увеличена и с техния размер.
Тъй като при придобиването на актива сте приспаднали изцяло данъчен кредит, при последващата доставка на същия, за която няма да е налице право на приспадане на данъчен кредит (тъй като актива е предмет на освободена доставка) по силата на чл.79, ал.2 от ЗДДС дължите данък, определен в размер по реда на ал.3, т.1, б.“а“ на същата правна норма.
Начисляването на данъка по реда на чл.79, ал.3, т.1, б.“а“ от ЗДДС се извършва в данъчния период, през който е възникнало съответното обстоятелство (данъчния период през който възниква данъчното събитие за доставката на сградата), чрез съставяне на протокол с реквизитите, посочени в текста на чл.66, ал.3, т.1-10 от Правилника за прилагане на ЗДДС, отразяването му в дневника за продажбите и справката-декларация за същия този данъчен период.
В случай, че Вие, в качеството си на представляващ съответното юридическо лице, решите да облагате с данък върху добавената стойност последващата продажба на сградата, обръщам внимание, че не следва да се извършва корекция на приспаднатия данъчен кредит при придобиването й.

Оценете статията

Вашият коментар