Данъчно третиране по ЗДДС на доставката на туристическа услуга – настаняване с изхранване

ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДС на доставката на туристическа услуга – настаняване с изхранване
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас юридическо лице стопанисва под наем хотел ресторант за извършване на хотелиерство и ресторантьорство. При осъществяване на тази дейност дружеството ще предлага услугата – ол инклузив (all inclusive), която ще е обявена с обща цена и в която ще се включва нощувка и изхранване – пълно или само със закуска.
По повод на гореизложената фактическа обстановка, сте поставили следните въпроси:
1.Колко процента ДДС ще се начислява за храната в пакета „ол инкузив“ – 9% или 20%?
2.На кой апарат трябва да се маркира храната, включена в ол инклузива (all inclusive)– на ресторанта или на хотела, и ако се маркира на апарата в ресторанта, трябва ли да има отделен департамент за същата с 9% ставка на данъка?
3.За храната и напитките, които не са включени в пакета „ол инклузив“, в кой департамент на касовия апарат се отразяват същите?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.21, ал.4, т.1, б.“в“ от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни. На основание чл.66, ал.2 от Закона за данък върху добавената стойност, данъчната ставка за настаняване, предоставено от хотелиер е в размер на 9 на сто върху определената данъчна основа по доставката.
В параграф Първи на ДР, т.56 от Закона за туризма акт е посочено, че „хотелиер“ е лице, което извършва хотелиерство, а понятието „хотелиерство“, дефинирано в текста на т.55 от същата правна норма, е предоставянето на настаняване и други услуги съобразно вида и категорията на обекта. Понятието „настаняване“ е дефинирано за целите на материалния закон в разпоредбата на Параграф Първи, т.45 на ДР на същия. „Настаняване“ са основни туристически услуги по смисъла на Параграф Първи, т.69 от ДР на ЗТ с изключение на доставката на обща туристическа услуга от туроператор към пътуващо лице. Като основни туристически услуги по смисъла на т.69 от Параграф Първи, т.69 от ДР на ЗДДС са посочени настаняването, храненето и нощувката.
Предвид на гореизложеното, считам, че при предоставяне на услугата по настаняване в стопанисвания от дружеството хотел, в която е включено и хранене (закуска или пълно изхранване), като и цената е обявена общо, за дружеството, което представлявате, в качеството му на хотелиер, ще е налице една доставка на услуга по настаняване за която приложимата ставка на данъка регламентирана в текста на чл.66, ал.2 от ЗДДС, а именно – 9 на сто.
В случай, че предлагате допълнително само изхранване, извън пакета ол инклузив (all inclisive), ще е налице отделна доставка по предлагане на храна, която е облагаема по смисъла на чл.12, ал.1 от ЗДДС, и за която приложимата данъчна ставка на основание чл.66, ал.1, т.1 от материалния закон е 20 на сто.
По Втори и Трети въпрос:
Разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 наот 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства.
Съгласно чл. 27, ал. 1 от Наредба № Н-1882006г. лицата по чл. 3, с изключение на случаите, когато извършват дейност по чл. 28, задължително регистрират всяка продажба на стока или услуга по данъчни групи според вида на продажбите:
1.група „ А”- за стоки и услуги, продажбите на които са освободени от облагане с данък, за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 0 % ДДС, както и за продажби, за които не се начислява ДДС;
2.група „ Б”- за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 20 % ДДС;
3.група „ В”- за продажби на течни горива чрез измервателни средства за разход на течни горива;
4.група “Г“ – за стоки и услуги, продажбите на които се облагат със 9 % данък върху добавената стойност.
В ал. 2 на същия член е регламентирано, че лицата по чл. 3 независимо дали са регистрирани или не по ЗДДС задължително регистрират всички продажби по данъчни групи съгласно ал. 1.
Видно от изложеното, по отношение на първия въпрос, предлаганата услугата – ол инклузив (all inclusive), която ще е обявена с обща цена и в която ще се включва нощувка и изхранване – пълно или само със закуска, се третира като една доставка.
Следователно, продажбите на предоставяната от Вас услуга по настаняване, включваща нощувка и храна, за която е обявена обща цена,следва да се регистрират и отчитат във фискалното устройство на хотела по данъчна група „ Г “.Съответно- продажбите на храна и напитки, които не са включени в пакета „ол инклузив“, следва да се регистрират и отчитат във фискалното устройство на ресторанта по данъчна група „Б”- за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 20 % ДДС
Следва да се има предвид, че фискалната касова бележка удостоверява стойността на платената от клиента сума. Задължителните реквизити на фискалната касова бележка са посочени в разпоредбата на чл. 26, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар