Данъчно третиране по ЗДДС на доставки на стоки

ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДС на доставки на стоки

Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас юридическо лице е нова фирма, която няма регистрация по ЗДДС. Същата има намерение да извършва онлайн търговия със стоки, като посочвате, че покупките и продажбите на стоките ще се осъществяват изцяло онлайн в САЩ. Продажбите ще са изключително за физически лица в САЩ, а покупките ще бъдат онлайн с инвойси от фирми, също регистрирани в САЩ. Посочвате, също така, че ще направите регистрация в няколко сайта,които извършват търговия в САЩ.
Самата дейност възнамерявате да бъде следната: Първо получавате поръчка за определена стока от клиент, получавате парите в банковата сметка или чрез PayPal. След това същата стока я намирате в друг сайтот доставчик на по-ниска цена и я купувате, като заплащате стоката. В заявката към доставчика, в полето за адрес на доставката, записвате адреса на клиента, като стоката директно отива там. Посочвате, също така, че нямате склад и няма да имате складови наличности.
Във връзка с изложената фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. Подлежите ли на задължителна регистрация по ЗДДС при този вид търговия и трябва ли да следите оборота за задължителна регистрация?
2. В случай, че се регистрирате доброволно по ЗДДС, какви документи следва да издава дружеството – фактури или протоколи?
3. В коя клетка на справката декларация трябва да се включат документите за продажбите и в коя клетка документите за покупките?
В отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайкиотносимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
В чл. 96, ал. 1 от ЗДДС е посочено, че всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. Облагаем оборот по смисъла на ал. 2 е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46 от ЗДДС и
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47 от ЗДДС.
По отношение определянето на облагаемия оборот за целите на задължителната регистрация по чл. 96 от ЗДДС се взема предвид сумата на данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите със ставка нула. Съгласно чл. 12 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга, когато е извършена от данъчно задължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка.
Предвид цитираните разпоредби, за да се прецени дали извършваните от представляваното от Вас лице доставки на стоки формират оборот за регистрация по реда на ЗДДС, следва да се определи характерът на тези доставки, т.е. дали същите са облагаеми на основание чл. 12 от ЗДДС, или представляват освободени доставки, попадащи в обхвата на регламентираните в глава четвърта от ЗДДС доставки. В тази връзка на първо място следва да се квалифицира естеството на доставките, които лицето извършва.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид обстоятелството, което посочвате в запитването, че българското данъчно задължено лице ще закупува стоките на територията на трета страна – САЩ и в последствие ще ги реализира от същата територия, считам, че мястото на изпълнение на тези доставки ще е извън територията на страната по силата на чл.17, ал.1 и 2 от материалния закон.
Въз основа на гореизложеното, извършваните от представляваното от Вас дружество онлайн доставки на стоки на територията на САЩ няма да формират оборот за задължителна регистрация по реда на чл.96, ал.2 от Закона за данък върху добавената стойност, тъй като не представляват облагаеми доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от закона.
По втори въпрос:
В случай, че представляваното от Вас дружество се регистрира по избор по материалния закон (чл.100), за същото ще възникнат конкретни права и задължения по същия във връзка с получаваните и извършвани от него доставки на стоки.
Глава единадесета от закона регламентира начина на документиране на извършвани от данъчно задължено лице доставки, в т.ч. и на стоки с място на изпълнение на територията на трета страна или територия. По смисъла на чл.111а, ал.3 от Закона за данък върху добавената стойност, документирането на доставки на стоки или услуги с място на изпълнение на територията на трета страна или територия се извършва по реда на закона, когато доставчикът по същите е установил независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на такова установяване или на такъв обект – има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната.
В резултат на гореизложеното, следва получените и извършвани от Вас доставки на стоки, независимо, че са с място на изпълнение извън територията на страната – трета страна – САЩ, да се документират по реда на Глава единадесета от закона.
За получените от Вас стоки на територията на САЩ не следва да издавате данъчен документ по смисъла на чл.112, ал.1 от ЗДДС, тъй като за българското дружество не е налице някое от основанията за това по материалния закон. По отношение на извършваните онлайн доставки на стоки с място на изпълнение отново извън територията на страната – територията на САЩ, следва да бъде издаван данъчен документ – фактура по чл.112, ал.1, т.1 от закона по реда на чл.113 от същия.
Предвид обстоятелството, че за получатели по извършваните от българското данъчно задължено лице доставки с място на изпълнение – територията на САЩ посочвате„изключително“ физически лица, във връзка с разпоредбата на чл.113, ал.3, т.1 от ЗДДС, фактура може и да не се издава. В тези случаи, за извършваните от дружеството онлайн доставки на стоки следва да бъде съставян отчет за извършените продажби по чл.119 от същия нормативен акт.
По трети въпрос:
По повод на получените от българското дружество документи за покупките на стоките от лица на територията на САЩ, считам, че същите не представляват данъчни документи по смисъла на чл.112, ал.1 от материалния закон и като такива не следва да намерят отражение в отчетния регистър по чл.124, ал.4 от същия закон – дневник за покупките.
По отношение на документите, които следва да бъдат издадени/съставени при последващата онлайн реализация на стоките, са възможни следните хипотези:
1. При издадена фактура по чл.114 от ЗДДС за съответната доставка, същата следва да намери отражение в дневника за продажби по чл.124, ал.1, т.2 от закона, в колона от 1 до 8, и колона 23 от същия; респективно в справката – декларация за съответния данъчен период, в клетка 18 на същата;
2. При съставен отчет за извършени продажби по чл.119 от закона за съответните доставки за които получателите са данъчно незадължени лица и за които нямате задължение да издавате данъчен документ – фактура, същият отново намира отражение в дневника за продажби, респективно в колона от 1 до 8, респективно в справката – декларация – в клетка 18 на същата.
http://ro16ciela/Dispatcher.aspx?Destination=RefDocs&Method=RefsFromActs&DocId=2135514513&ItemGroup=11&IdType=1&No=11&SubNo=0&IdItem=15&DocTitle=%D0%94%D0%90%D0%9D%D0%AA%D0%A7%D0%9D%D0%9E-%D0%9E%D0%A1%D0%98%D0%93%D0%A3%D0%A0%D0%98%D0%A2%D0%95%D0%9B%D0%95%D0%9D%20%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%A6%D0%95%D0%A1%D0%A3%D0%90%D0%9B%D0%95%D0%9D%20%D0%9A%D0%9E%D0%94%D0%95%D0%9A%D0%A1&lang=bg-BG

Оценете статията

Вашият коментар