3_4011/21.08.2008г.
ЗДДС, чл.26, ал. 3, т.2
ОТНОСНО: данъчното третиране по реда на ЗДДС на получени средства за създаване на консултативен център от юридическо лицe с нестопанска цел
Според изложеното в запитването Фондация– гр. В е сключила договор в качеството на официален партньор с главния бенефициент – Д гр. В за създаване на консултативен център по проект „Достоен живот за деца с тежки увреждания”. Финансирането по проекта се извършва от ….. по програма ФАР„Деинституализация посредством предоставяне на услуги на рискови групи”. Сумите за финансирането по проекта се предоставят от …… без ДДС. Фондацията като официален партньор получава финансирането по проекта също без ДДС. Предвидизложеното се поставя въпроса следва ли фондацията да начислява данък върху добавенатастойност или не?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г./ и ППЗДДС /обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.71 от 12.08.2008 г./ изразяваме следното становище:
Целите, средствата за постигане на целите и дейността на юридическите лица с нестопанска цел са регламентирани със Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
Юридическите лица с нестопанска цел са сдружения и фондации (чл. 1, ал. 1 ЗЮЛНЦ). Обединяващ елемент между тези два вида ЮЛНЦ е естеството на целта, за осъществяването на която се създават – тя винаги е нестопанска.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗЮЛНЦ юридическите лица с нестопанска цел определят свободно средствата за постигане на техните цели. Извършването на стопанска дейност и нейният предмет са регламентирани с чл. 3, ал. 2 – 6 от ЗЮЛНЦ.
Юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по ЗЮЛНЦ, придобиват статута на данъчно задължени лица по реда на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС в случаите, когато същите извършват независима икономическа дейност.
Данъчно задължено лице по този закон е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Като такава следва да се квалифицира извършваната дейност от фондациите, когато се извършва по занятие и е източник на постоянен, регулярен доход, същата се осъществява с цел печалба /не е необходимо печалбата фактически да е реализирана/.
Като регистрирано по ЗДДС лице фондациятапри осъществяване на своята дейност ще дължи данък върху добавената стойност за всяка извършена облагаема доставка.
Разпоредбата на чл.12, ал.1 от ЗДДС указва, че облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга, извършена от данъчно задължено лице по този закон и с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен случаите, в които този закон предвижда друго. В глава четвърта от закона са изчерпателно изброени освободените доставки на стоки и услуги, при извършването на които не се дължи данък върху добавената стойност.
По отношение на получените средства от главния бенефициент –…….. гр. В във връзка с осъществяването на проекта следва да се има предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, съгласно която данъчната основа се увеличава със всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
По смисъла на т. 15 от § 1 на ДР на закона “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Видно от цитираните разпоредби, ако предоставяните средства за посочения проект представляват субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка по смисъла на т. 15 от § 1 на ДР от ЗДДС, със същите ще се увеличи данъчната основа по реда на чл. 26, ал. 3, т. 2 от закона. В зависимост от това далидоставката е облагаема или освободенапо смисъла на закона, то за тези получени средства би възникнало задължение да се начисли, съответно основание за освобождаване от начисляване на данък върху добавената стойност.
При положение, че получените средства по отношение на проекта не са в резултат на осъществена доставка от страна на фондацията, а са предназначени за покриване на загуби и финансиране на разходи, то същите не би следвало да бъдат предмет на третиране от гледна точка на ЗДДС, поради което за тях не се начислява данък върху добавената стойност.
‘