данъчното третиране за целите на ЗДДС на доставката на отпускане, договаряне и управление на кредит при доставка на въздухоплавателно средство при условията на договор за лизинг

Изх. № 24-34-20
Дата:25.02.2008 г.
Относно: данъчното третиране за целите на ЗДДС на доставката на отпускане, договаряне и управление на кредит при доставка на въздухоплавателно средство при условията на договор за лизинг
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-20/3 1.01.2007г. е изложена следната фактическа обстановка:
Българска лизингова компания е сключила договор за финансов лизинг на въздухоплавателно средство с българско дружество. Съгласно лизинговия договор собствеността върху въздухоплавателно средство ще премине върху лизингополучателя. Дружествата са регистрирани по Закон за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.
Въпросите Ви са:
Какво е данъчното третиране за целите на ЗДДС на доставката на отпускане, договаряне и управление на кредит при доставка на въздухоплавателно средство при условията на договор за лизинг ?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Фактическото предоставяне на стока по договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху стоката, съгласно чл.6, ал.2. т.З от ЗДДС се счита за доставка на стока. В този случай на основание чл.25, ал.З, т, 1 от ЗДДС данъчното събитие за доставката ще възникне на датата на фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2 с изключение на случаите по ал. 8.
Съгласно чл.46. ал.1, т. 1 от ЗДДС, отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на финансов лизинг е финансова услуга и е освободена доставка по смисъла на ЗДДС. Доставчикът има право да избере предоставянето на кредита да подлежи на облагане с данък върху добавената стойност (чл.46, ал.2 от ЗДДС).
Доставката на въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели или за лични нужди, съгласно чл.З1, т.7 от ЗДДС е облагаема доставка с нулева ставка на данъка. Доставчикът следва да разполага с писмен договор за прехвърляне на собствеността или друго вещно право върху превозното средство съгласно Закона за гражданското въздухоплаване и фактура за доставката, за да докаже наличието на доставка по чл.31, т.7 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на страната (чл.31 от ППЗДДС).
Разпоредбата на чл.13. ал.4 от ППЗДДС сочи. че услугата по предоставянето на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг се счита за отделна доставка,
данъчното събитие за която възниква по реда на чл.25, ал.4 от ЗДДС. Следователно независимо, че в случая основната доставка се съпътства от друга доставка не е възможно да се приеме, че е налице една доставка съгласно разпоредбата на чл.128 от ЗДДС. Освен това в конкретния случай на практика е невъзможно да се договори обща цена по договора, в която лихвата да не е разграничена от цената па вещта, а именно липсата на това разграничаване на възнаграждението е едно от условията за прилагане на разпоредбата на чл. 128 от ЗДДС.
Предвид гореизложеното доставката на въздухоплавателни средства при условията на финансов лизинг и кредитната доставка (лихвата) по договора за финансов лизинг са две отделни самостойни доставки, които са с различен приложим режими. Доставката на въздухоплавателно средство при условията на финансов лизинг е облагаема доставка с нулева ставка, докато лихвата по договора за финансов лизинг е освободена доставка, освен ако доставчикът не е избрал предоставянето на кредита да е облагаема доставка.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар