данъчното третиране за целите на ЗДДС на доставки на въздухоплавателни средства и плавателни съдове, съгласно чл.31, т. 7 и чл. 58, ал. 1 т. 8 от закона

Изх. №04-04-21
Дата: 02.04.2008 год.
Относно: данъчното третиране за целите на ЗДДС на доставки на въздухоплавателни средства и плавателни съдове, съгласно чл.31, т. 7 и чл. 58, ал. 1 т. 8 от закона
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 04-04-21/27.03.2008г. е изложена следната фактическа обстановка:
Видно от изложеното в запитването Ви става въпрос за придобиване на въздухоплавателни средства и плавателни съдове от министерството. Същото е регистрирано по зддс.
Въпросът Ви е:
Какво е данъчното третиране за целите на ЗДДС на доставката на въздухоплавателни средства и плавателни съдове ?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос на основание чл. 10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
В случая са налице няколко хипотези в зависимост от начина на придобиването на въздухоплавателни средства и плавателни съдове:
1/ Доставка на територията на страната
Доставката на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели или за лични нужди, съгласно чл.31, т.7 от ЗДДС е облагаема доставка с нулева ставка на данъка. Съгласно чл.17, ал.1 от ЗДДС място на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2. Предвид горното в случай, че придобиете собствеността върху плавателни съдове и въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели или за лични нужди на територията на страната, както и при фактическото предоставяне на същите по чл.6, ал.2 от закона доставката ще е облагаема с нулева ставка. В този случай Министерството следва да разполага с писмен договор за прехвърляне на собствеността или друго вещно право върху превозното средство съгласно Кодекса на търговското корабоплаване, съответно Закона за гражданското въздухоплаване и фактура за доставката съгласно чл.31 от ППЗДДС.
При доставка на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, за която доставчикът прилага специалния ред на облагане за стоки втора употреба посочен в глава седемнадесета “специален ред на облагане на маржа на цената“ от ЗДДС предвид предметът на тази доставка приложимата данъчна ставка за дължимия данък за същата ще е нула. Понятието за “стоки втора употреба“ е по смисъла на параграф 1, т. 19 от ДР на ЗДДС.
2/ Осъществен внос на територията на страната
При осъществен внос по реда на чл.16 от ЗДДС от Министерството на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели, предвид разпоредбата на чл. 58, ал.1, т.8 от ЗДДС, този внос ще е освободен от данък.
З/ Вътреобщностно придобиване
– вътреобщностно придобиване на плавателни съдове и въздухоплавателни средства
различни от “ново превозно средство“ по смисъла на параграф 1, т. 17 от ДР на ЗДДС
Когато е придобито правото на собственост върху плавателни съдове и въздухоплавателни средства, както и при фактическото получаване на същите в случаите по чл. 6, ал. 2, които се изпращат или транспортират до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка за вас е налице вътреобщностно придобиване, съгласно чл. 13, ал.1 от ЗДДС. На основание чл.65, ал.2, т.2 от ЗДДС освободени са вътреобщностните придобивания с място на изпълнение на територията на страната на стоки, чийто внос на територията на страната би бил освободен от данък по реда на чл. 58, ал. 1 от закона. Предвид изложеното по-горе, вносът на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели, е освободен от данък. В тази връзка, съгласно чл.65, ал.2, т.2 от ЗДДС, вътреобщностното придобиване на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели също ще е освободено и за него не се дължи данък.
– вътреобщностно придобиване на плавателни съдове и въздухоплавателни средства,
които са “ново превозно средство“ по смисъла на параграф 1, т. 17 от ДР на ЗДДС.
Понятието за “ново превозно средство“ е по смисъла на параграф 1, т. 17 от ДР на ЗДДС. Предвид разпоредбата на чл.13, ал.2 от ЗДДС, съгласно която за вътреобщностно придобиване се смята и придобиването на ново превозно средство, което се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо дали доставчикът е данъчно задължено лице за целите на ДДС в друга държава членка. В този случай данъчното третиране на това вътробщностно придобиване ще е аналогично на изложеното за вътробщностно придобиване по чл.13, ал.1 от ЗДДС.
4/ Доставка на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, за които доставчикът, установен в държава-членка прилага специалния ред на облагане за стоки втора употреба, определен в законодателството на съответната държава-членка
При придобиването на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, за които доставчикът прилага специалния ред на облагане за стоки втора употреба, определен в законодателството на съответната държава-членка не е налице вътреобщностно придобиване на основание чл.13, ал.4, т.1 от ЗДДС. В този случай Вие като получател на тази доставка ще заплатите продажната цена с включен в нея данък върху добавената стойност дължим съгласно законодателството на съответната държава-членка. За същия няма да е налице възможност за възстановяване, предвид приложения специален ред на облагане.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар