данъчното третирани на доходите от изготвяне на архитектурни проекти предвид разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, Ви уведомявам следното:

5 _23-10-117/22.08.2008г.
ЗДДФЛ, чл. 29,т.1, б”б”
ДОПК , чл. 85
относно: данъчното третирани на доходите от изготвяне на архитектурни проекти предвид разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица/ЗДДФЛ/, Ви уведомявам следното:
Съгласно разпоредбатаначл. 29, т.1, буква „б” от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисълана Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходиза дейността за авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнение на артист – изпълнители.
Зацелите наЗДДФЛ„авторски и лицензионни възнаграждения” са тези по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, а именно: „ плащанията от всякакъв вид, получени за използване на всяко авторска право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио – или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит…”
Съгласно разпоредбите на ЗАПСП обект на авторската право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат от творческа дейност и е изразено по какъвто и да и начин и в каквато и да е обективна форма, като в проекти, карти, схеми, планове и други, отнасящи се не само до архитектурата, но и до териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да еобласт на науката и техниката. Разпоредбата не е императивна и изчерпателна, а е по широко формулирана. Гаранцията, че нейното приложение не може да се разширява неограничено е необходимостта да са налице критериите това, което е създадено да е възможно да се определи като произведение на литературата, изкуството и науката, което да е създадено в резултат на творческа дейност.
В тази връзка инженерните проекти могат да се третират, като обект на авторското право по смисъла на чл. 3, ал.1 във връзка с ал.2, т.8от ЗАПСП.
С оглед на това авторите на проекти, схеми, планове и други, отнасящи се не само до архитектурата, но и до териториалното устройство, географията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката имат изключително право да използват създадените от тяхпроизведения и да разрешават използването им от други лица, освен в случаите, за които закона предвижда или разпорежда друго.
Авторът предоставя своето съгласие по силата на договор за използване на произведение. С него той отстъпва на ползвателя изключителното или неизключителното право да използва по смисъла на чл.18, ал.2 създаденото от него произведение при определени условия и срещу възнаграждение.
Прехвърляйки право за използване върху създаденото от него произведение, означава, че авторът не може сам да го използва по начина, за срока и територията, уговорени в договора, нито да отстъпва това право на трети лица.
Отстъпвайки на ползвателнеизключителното право за използване на създаденото от него произведение, авторът може сам да го използва, както и да отстъпва неизключителното право върху същото произведение на трети лица.
Товаозначава, че е възможно авторът да получи възнаграждение както по отношение на първоначалното създаване на даден проект, карта или схема, така и впоследствие, когато преотстъпва правата си използване върху този проект на трети лица.
За целите на годишното облагане, облагаемият доход от авторските възнаграждения се определя като придобития доход се намалява със 40 на сто разходи за дейността.
Съгласно чл. 85 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ в съответствие с разпоредбата начл. 3, ал.1, т. 1,отЗакона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите сте длъжна да посочвате Вашите данни за идентификация /име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и /илиБУЛСТАТ/ЕИК/, издаден от Агенциятапо вписванията; адрес по чл. 8 от ДОПК и адрес за кореспонденция/, както и индентификацията на лицата, с чиито права и задължения е свързано запитването и.

Оценете статията

Вашият коментар