ДДС в случаите на публична продан на движими вещи и прихващане срещу дължимата му по изпълнителното дело сума

ДОПК, чл. 131, ал. 3;
ППЗДДС, чл. 83, ал. 4;
ППЗДДС, чл. 131.
           
Относно: Документиране и превеждане в компетентната ТД на НАП дължимия ДДС в случаите на публична продан на движими вещи, при която за купувач на вещите  е обявен взискател, който прави изявление за прихващане на дължимата от него по проданта цена срещу дължимата му по изпълнителното дело сума
Във Ваше писмо, постъпило в ТД на НАП с вх.№ ……, препратено ЦУ на НАП с вх. № 24-33-139/27.06.2012 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството Ви е взискател по изпълнително дело. С постановление, издадено от частен съдебен изпълнител същото е обявено за купувач по проведена по реда на чл. 481 от ГПК публична продан и са му възложени движими вещи, предмет на принудителното изпълнение. Направили сте изявление за прихващане на дължимата от дружеството Ви по проданта цена срещу дължимата на дружеството Ви по изпълнителното дело сума.
Въпросите Ви са:
Следва ли доставчикът/собственикът на вещта да издаде фактура на основание чл. 131, ал.3 от ДОПК и чл. 83, ал.4 от ППЗДДС и какъв е специалният ред за документиране и отчитане на тази доставка?
Какви документи дружеството Ви следва да получи от страна на частния съдебен изпълнител?
Как следва да се процедира при отказ от страна на доставчика да издаде необходимите документи?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
В случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или на Гражданския процесуален кодекс или при продажба по реда на Закона за особените залози и когато собственикът на вещта е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1. да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на компетентната териториалната дирекция на Националната агенция за приходите,
2. да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра-за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача); 
ППЗДДС регламентира реквизитите, които следва да има съставеният в случаите на продажба по чл. 131 от закона  от съдебният изпълнител документ за продажбата, между които са и данъчна основа и данък  /ДДС/ – чл. 83, ал.1, т.5 от правилника.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 131, ал.2 в случаите по ал.1 се приема, че в продажната цена е включен данъкът, който заедно с продажната цена се превежда (плаща) от получателя (купувача) на съдебния изпълнител.
Изключение от този ред на документиране, отчитане и превеждане на данъка към държавния бюджет е регламентирано съгласно чл. 131, ал.3 от ДОПК само в определена хипотеза  на публична продан по реда на ДОПК.
В случай, че доставчикът Ви е регистрирано по ЗДДС лице, частният съдебен изпълнител следва да Ви издаде регламентирания с чл. 131, ал.1, т.2 от ЗДДС документ, съдържащ посочените в чл. 83, ал.1 от ППЗДДС реквизити. В случая изключението по чл. 131, ал.3 от ЗДДС е неприложимо, предвид обстоятелството, че проданта, по реда на която дружеството Ви е придобило вещите, е по реда на ГПК, а не на ДОПК.
В тези случаи собственикът на вещта, по силата на изричната разпоредба на чл. 86, ал.4 от ЗДДС не е длъжен да издаде данъчен документ, в който да посочи данъка на отделен ред, нито да включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период и не дължи данъка към бюджета.  Съгласно чл. 113, ал.8 от ЗДДС същият в случаите по чл. 131, ал.1 от закона не следва да издава и фактура.  
Притежаването на издадения по чл. 131, ал.1, т.2 от ЗДДС от съдебния изпълнител документ е задължително условие за упражняване на правото на дружеството Ви на приспадане на данъчен кредит, ако са налице материално-правните условия за възникването на това право. По силата на чл. 68, ал.5 от ЗДДС в този случай правото на приспадане на данъчен кредит възниква на датата на издаване на документа от съдебния изпълнител.
По силата на чл. 131, ал.2 от ЗДДС данъкът следва да се плати от купувача на съдебния изпълнител. Предвид гореизложеното на прихващане срещу  вземанията на дружеството Ви срещу длъжника по изпълнителното дело подлежи само сумата на данъчните основи, формираща продажната цена на вещите, предмет на проданта. Сумата на данъка не подлежи на прихващане, а следва да бъде заплатена отделно от купувача на частния съдебен изпълнител, предвид обстоятелството, че се дължи на бюджета във връзка с проданта, представляваща доставка на стоки по смисъла на ЗДДС. На основание чл.131, ал.1, т.1 от закона частният съдебен изпълнител е задължен да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.                                                    

Оценете статията

Вашият коментар