деклариране на покупката на стоки от дружеството от Литва в системата Интрастат в поток Пристигания”, запитването е изпратено по компетентност в дирекция Интрастат при ЦУ на НАП – София.

2_968- 1/18.08.2014г.
ЗДДС, чл.13, ал.1
Дружеството е с основен предмет на дейност международна търговия със стоки. Възнамерява да закупи стоки от дружество регистрирано по ДДС в Литва и да продаде същите на дружество, установено в Украйна / извън ЕС/. Стоките ще се транспортират отЛитва до Украйна, т.е. няма да преминават през територията на България. Посочвате, че получателят по доставката не е регистрирано за целите на ДДС в държава членка, поради което не е налице тристранна операция по смисъла на ЗДДС. Предвид разпоредбата на чл.62, ал.2 от ЗДДС независимо, че стоките не пристигат на територията на страната считате, че дружеството извършва вътреобщностно придобиване, за което следва да начислява данък за ВОП с данъчна ставка 20 на сто, като издава протоколи по чл.117 от ЗДДС и посочва същите в дневниците за покупки.
Във връзка със задължението Ви за регистрация по Закона за статистиката на вътреобщностната търговия със стоки /ЗСВОТС/ като интрастат – оператор считате, че ще възникне проблем, тъй като няма да е налице съответствие в обема на декларираните в дневника за покупки вътреобщностни придобивания, с този на „вътреобщностните пристиганията” поЗСВОТС.
Поставили сте следните въпроси:
1. Правилно ли се отразяват като ВОП описаните доставки?
2. Имат ли основание служителите от Дирекция „Интрастат” да считат, че дружеството е интрастат – оператор на база данните от колона ВОП в дневника за покупки?
На основание изложената фактическа обстановка изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.13, ал.1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка;
2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки;
3. Възмездност на придобиването;
4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка;
5. Придобиващ по ВОП е данъчнозадължено лице или данъчно незадължено юридическо лице;
Съгласно чл.62, ал.1 от ЗДДС мястото на изпълнение на ВОП е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната. По силата на чл. 62, ал. 2 от ЗДДС, независимо от посоченото общо правило на ал. 1, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната. Придобиването на стоки, осъществено под идентификационния номер, издаден в страната, няма да се обложи на територията на България, когато лицето разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им.
Видно от горепосочените разпоредби, за да е налице вътреобщностно придобиване стоките следва да са изпратени /транспортирани/ и транспортът на същите да започва от територия на друга държава членка и да завършва на територията на страната или на територията на друга държава членка.
Доколкото от запитването се установява, че стоките се транспортират до територията на трета страна – Украйна,в този случай не е налице ВОП.
По отношение на зададения от Вас въпрос, относно деклариране на покупката на стоки от дружеството от Литва в системата Интрастат в поток „Пристигания”, запитването е изпратено по компетентност в дирекция “Интрастат“ при ЦУ на НАП – София.
Уведомяваме Ви, че относно правната регламентация на вътреобщностното придобиване по чл. 13, ал. 1, ал. 3 и ал. 6 от ЗДДС е издадено общо становище Изх. № 91-00-241 от 04.06.2009 г. на Изпълнителния директор на НАП, което може да намерите в интернет страницата на Националната агенция за приходите – www.nap.bg.

Оценете статията

Вашият коментар