дейността на Международен фонд Козлодуй”, ДВ, бр. 38 от 12.04.2002 г. /Раздел 6, т.”г”/, Стоките и услугите по договорите за доставка, предоставени от български или чуждестранни фирми, които са фина

Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …./ 12.03.2013г. в Дирекция «ОДОП»-
е изложена следната фактическа обстановка:
Община
, в изпълнение на Споразумение за безвъзмездна помощ с ЕБВР, предстои да проведе обществена поръчка с предмет „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност /доставка, инсталация на оборудване и материали/ в 28 обществени сгради / 4 училища и 24 детски градини/, разположени на територията на община
”. Съгласно приложение № 5 от грантовото споразумение, общината участва със собствено финансиране в размер на 50% от общата сума на доставките и СМР. По силата на Рамковото споразумение относно дейността на Международен фонд „Козлодуй”, ДВ, бр. 38 от 12.04.2002 г. /Раздел 6, т.”г”/, „Стоките и услугите по договорите за доставка, предоставени от български или чуждестранни фирми, които са финансирани от субсидиите, няма да подлежат на облагане с действащ или бъдещ данък добавена стойност и документални гербови или регистрационни мита или фискални такси, имащи равностоен ефект на територията на Република България.” Община
е координиращ орган по Договорите, сключени между нея и изпълнители на поръчки по споразумението, предвид писмо на МИЕТ. Относно договорите с изпълнители на поръчки по споразумението, заплащани от ЕБВР се прилага нулева ставка на ДДС по чл.173, ал.1 и ал.2.
Поставен е следният въпрос:
Следва ли на основание чл. 107, ал. 1 от ППЗДДС, Община
да приложи нулева ставка по отношение на сумата, финансирана със собствени средства по договор с изпълнител, сключен в изпълнение на Споразумение за безвъзмездна помощ с ЕБВР?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 173, ал. 1 от ЗДДС за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата. В алинея 2 на същата правна норма е определен редът, по който доставчикът следва да прилага нулевата ставка, а именно – доставчикът е длъжен писмено да поиска становище от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за основанието за освобождаването. Към искането се прилагат документите, доказващи основанието за прилагане на освобождаването, определени с правилника за прилагане на закона.
Едно от съществените условия за прилагането на чл. 173, ал. 1 от ЗДДС е наличието на доставка по смисъла на чл. 6 и чл. 9 от закона и в този случай, редът за освобождаване от ДДС е регламентиран в чл. 107 от ППЗДДС.
Процедурата за получаванена становище за прилагане на нулева ставка е уредена в чл. 107 от ППЗДДС. Съгласно ал.1 на същата норма, за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.
По смисъла на ал. 2 от същия член – регистрираното по закона лице – основен изпълнител по договора, подава писмено искане за потвърждаване наличието на основание за прилагане на режима по чл. 173, ал. 1 от закона до териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – София.
Искането трябва да съдържа:
1. наименование, дата на обнародване, дата на влизане в сила на международния договор, спогодба, споразумение, конвенция или др., в които е предвидено освобождаване на облагаеми доставки от данък върху добавената стойност или от данък, налог или вземане с еквивалентен на косвен данък ефект;
2. наименование на програмата или проекта, във връзка с които се осъществяват доставките, за които се иска потвърждаване на наличието на основанията за ползване на режима по чл. 173, ал. 1 от закона.
3. заверено от основния изпълнител копие на договора, сключен в изпълнение на програма или проект по т. 2, съгласно който данъчно задълженото лице е основен изпълнител, а възложител или получател е координиращият орган;
4. наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер и идентификационен номер по ДДС на лицето – основен изпълнител по договора по т. 3;
5. наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер на координиращия орган по т. 3, а когато същият е чуждестранно лице – наименование, седалище и адрес на управление.
Потвърждение, че са налице основания за ползване на режима по чл. 173, ал. 1 от закона се изпраща от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – София, в 14-дневен срок от получаване на искането, предвид разпоредбата на чл. 107, ал. 4 от ППЗДДС.
Правилникът за прилагане на ЗДДС въвежда две понятия – “основен изпълнител“ и “координиращ орган“, като определянето кой е координиращия орган и кой е основния/те изпълнител/и е от съществено значение при прилагането на процедурата за освобождаване.
Координиращият орган и основният изпълнител са страните по доставката, за която е предвидено освобождаване от ДДС по силата на международния договор.
Съгласно чл. 107, ал. 5 от ППЗДДС, “координиращ орган“ е българско или чуждест-ранно юридическо лице или организация, което е получател на доставки на стоки и/или услу-ги по договор, в изпълнение на международния договор и изпълнява програма или проект, финансиран със средства в изпълнение на международен договор, спогодба, споразумение, конвенция или др.
Съгласно чл. 107, ал. 6 от ППЗДДС, статутът на координиращия орган се удостоверява пред териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – София с писмен документ, подписан от лицата, определени от всяка от държавите да изпълняват съответния международен договор, спогодба, споразумение, конвенция или др.
Доколкото във Вашето писмено запитване е пояснено, че Община
е координиращ орган по съответните договори, следва да имате предвид следното:
Нулева ставка по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС се допуска само по отношение на доставки, извършени от основния изпълнител по договора по смисъла на чл. 107, ал.8 и ал.1от ППЗДДС. Основен изпълнител по смисъла на чл.107, ал.7 от ППЗДДС е лице, което е доставчик на стоки и/или услуги по договора по ал. 3, т. 3, по който координиращият орган е възложител.

Оценете статията

Вашият коментар