ЗДДС, чл.3,ЗДДС, чл.96,ЗДДС, чл.45, aл. 3

Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …./ 12.12.2012г. в Дирекция «ОУИ»-
е изложена следната фактическа обстановка:
През м.май 2012г. физическото лице реализира продажба на недвижим имот – апартамент, придобит чрез дарение. Стойността на продажбата е 100 000 лв. През м.декември 2012г. предстои втора продажба на недвижим имот-апартамент, отново дарение. Стойността на продажбата е90 000 лв.
Поставен е следният въпрос:
Възниква ли задължение за регистрация по ЗДДС на физическото лице и от кой момент?
Предвид фактическата обстановка, във връзка с поставения от Вас въпрос изразяваме следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Съгласно чл.3, ал.1 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Относно израза – „всяко лице” следва, че в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, стига извършваната от тях дейност да отговаря на критериите за независима икономическа дейност и да не попада в изключенията по ал.3 на същата разпоредба.
Определение за независима икономическа дейност е дадено в чл.3, ал.2 от ЗДДС – това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
От значение е дали конкретната дейност е извършвана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него, като е неотносимо по какъв начин е придобито имуществото и кога.
В случай, че се реализират продажби на недвижими имоти, ще се счита, че лицето осъществява дейност редовно, ако извърши три и повече от три продажби в рамките на 12 последователни месеца, което ще означава, че същото системно и по занятие с цел реализиране на печалба осъществява дейност. Дейността по занятие означава дейност, като постоянна работа извършвана системно / 3 или повече пъти за една година / с цел извличане на печалба в свой частен интерес.
Доколкото не е пояснено в писменото запитване дали апартаментите са нови или стари сгради по смисъла на ЗДДС, следва да имате предвид следното:
Съгласно чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, както и доставката на прилежащите към тях терени е освободена от облагане с ДДС доставка.
Следва да се има предвид, че основният режим на доставките по чл. 45, ал. 1, 3 и 4 от ЗДДС е “освободена доставка“. Поради това, когато едно лице осъществи такива доставки преди датата на регистрацията си по ЗДДС, същите не формират по отношение на него облагаем оборот. Правото на избор освободените доставки по чл. 45, ал. 1, 3 и 4 от ЗДДС да бъдат облагаеми може да се упражни от регистрирано по ЗДДС лице по повод конкретна доставка, осъществена в това му качество.
Предвид гореизложеното, при осъществяване на 2 продажби на апартаменти /“нови“ по смисъла на ЗДДС/, за Вас все още не е възникнало задължение за регистрация по ЗДДС. Такова ще възникне при трета продажба в рамките на 12 последователни месеца.
Следва да имате предвид, че в хода на производствата по ДОПК действителните факти от значение за случая се установяват от органите по приходи, като при изпълнение на правомощията си по ДОПК същите са самостоятелни и независими.

Оценете статията

Вашият коментар