диференцирането на ставките на данъка за жилищните и нежилищни имоти на граждани и при поредността на притежаваните от едно лице жилищни имоти. Видът на имота – жилищен или нежилищен, както и другите

Изх. № 63-00-7
Дата: 11.03.2008 год.
В отговор на писмото Ви до НСОРБ, с което искате доработка на програмния продукт от страна НАП, администриращ данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци, Ви уведомяваме:
С измененията на ЗМДТ, в сила от 01.01.2008 г., се предоставиха правомощия на общинските съвети да определят размерите на местните данъци при условията, по реда и в границите, определени със закона /чл. 1, ал. 2 /.
В чл. 22 ЗМДТ за данъка върху недвижимите имоти са дефинирани следните граници – от 1.5 до 3 на хиляда върху данъчната оценка на имота.
С решение по Протокол № 4 от заседанието, провело се на 06.02.2008 г., общинският съвет на община Варна е приел размер на данъка върху недвижимите имоти за нежилищни имоти на граждани и за имоти на предприятия – 2.25 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот, а за жилищните имоти на граждани – от 2.1 до 2.3 на хиляда върху данъчната оценка на имота в зависимост от поредността на притежавания имот, т.е. по отношение на ставката на данъка решението е в пълно съответствие със законовия текст.
Не такова е становището ни относно диференцирането на ставките на данъка за жилищните и нежилищни имоти на граждани и при поредността на притежаваните от едно лице жилищни имоти. Видът на имота – жилищен или нежилищен, както и другите предвидени в закона характеристики, намират отражение в данъчната оценка на имота, т.е. в данъчната основа, поради което диференцирането на ставката води до неравнопоставеност на субектите и противоречи на принципа на справедливост при данъчното облагане.
Независимо от това принципно наше становище НАП ще направи актуализация на програмния продукт, която ще осигури програмно прилагането на приетото решение, както и прилагането на други подобни решения на общински съвети, ако има такива. Програмният продукт ще предостави възможност за изчисляване на задължението за данък върху недвижимите имоти според различни
индикатори за собствениците и ползвателите. Системата ще има функционалност за въвеждане на индикатор за конкретен собственик/ползвател, както и за стойностите на размера на данъка за всеки индикатор. НАП не се ангажира с автоматичното определяне на индикатора според поредността на притежаваното жилище.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар