договор за наем сключен между юридическо лице и физическо лице, което същевременно е ЕТ и е регистрирано по ЗДДС.

5.Изх. № 53-00-325/13.06.2011г.
ЗДДФЛ чл. 44, ал.4; чл. 50; чл. 45, ал.4
относно договор за наем сключен между юридическо лице и физическо лице, което същевременно е ЕТ и е регистрирано по ЗДДС.
Според изложеното в запитването, дружеството Ви има сключен договор за наем с две физически лица / съпруг и съпруга/ за имот, който е в режим СИО. Имотът, който е предмет на договора не е в активите на ЕТ /регистрирана отсъпруга/.
Поради факта, че не е представен договора между лицата излагаме следното принципно становище:
Видно от описаната фактическа обстановка, отдаденият по наем недвижим имот е придобит в режим на СИО. Същата съгласно разпоредбите на СК е бездялова – вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити , като съпрузите имат равни права върху общото имущество и разпореждането с общо имущество се извършва съвместно от двамата съпрузи . На това основание, доходът от отдаване под наем на недвижимо имущество, когато то е съпружеска имуществена общност, следва да се раздели поравно между двамата съпрузи, освен ако със съдебен акт не е предвидено друго.
Съгласно чл. 50, ал. 1 от ЗДДФЛ, придобитият през годината доход, подлежащ на облагане с данък, се декларира с годишна данъчна декларация по образец в съответното приложение,в конкретния случай – «Доходи от наем или друго възмездно предоставяне на права или имущество». Данъчната декларация се подава в териториалната дирекция на НАП по постоянния адрес на местното физическо лице, носител на задължението за данъка. /чл. 54, ал. 1 ЗДДФЛ/
Авансово облагане на доходи от наем от предприятието – наемател
С измененията в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ обн. ДВ, бр.94 от30.11.2010г. в сила от 01.01.2010г.) в глава осма, отнасяща се за авансовото удържане на данъка, в чл. 44 се създават нови ал. 4 и 5.
Съгласно чл. 44, ал.4 на ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платецът на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 от ЗДДФЛ се умножи по данъчна ставка 10 на сто.Облагаемият доход от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с10 на сто разходи.
Съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и чл. 44 сметка за изплатените суми и служебна бележка по образци, които предоставят на лицето, придобило дохода.
В утвърдения със Заповед№ЗМФ-1828/22.12.2010г.образец на „Сметка за изплатените суми” и „Служебна бележка” по чл. 45, ал.4 от ЗДДФЛ,в т. 2на Забележки към „Служебната бележка” е посочено, че „Служебната бележка” се издава в два екземпляра и се връчва на лицето при удържане на данъка. Единият екземпляр се прилага към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Следователно документи – сметка за изплатени суми и служебна бележка следва дасе издават поотделно на всяко лице, представляващо наемодател и получател на доход от наем. На основание чл. 73, ал. 5 от ЗДДФЛ,когато платецът – предприятие е изплатил през данъчната година доходи на повече от 10 физически лица, справката по ал. 1 на чл. 73 се предоставя само на електронен носител във формат и по ред, одобрени със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.
За определянето, удържането, съответно внасянето на авансовия данък вече е задължен платецът на дохода, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице. В тези случаи данъкът се внася от предприятието, съответно от самоосигуряващото се лице, в сроковете на чл. 65, ал. 11 и по реда на чл. 66 от ЗДДФЛ, т.е. до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан (при плащане на дохода) по сметката на ТД на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода. В платежното нареждане/вносната бележка като данни за задължено лице следва да се отбележат данните на предприятието – платец на доходите от наем, както и неговият идентификационен номер.
Подробна информация относно начина на попълване на платежното нареждане и образец на същото се съдържа на интернет страницата на НАП в раздел “Услуги“/“Как се определя и внася авансовият данък за доходите от наем“, като на същия адрес може да се намери и указание № 2/23.03.2011 г. на министъра на финансите, в което са посочени и практически примери относно авансовото удържане на доходите от наем.

3.7/5

Вашият коментар