Документиране на наем от физическо лице, регистрирано по ЗДДС и наемател – предприятие

ОТНОСНО: Документиране на наем от физическо лице, регистрирано по ЗДДС и наемател – предприятие
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-… свх. .от 25.02.2011г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС и е наемател по договор за наем с физическо лице, регистрирано по ЗДДС, вследствие на оборот от отдаване под наем на недвижими имоти. От 01.01.2011г. наемодателят издава фактура за дължимия наем по следния начин:
-начислен ДДС върху данъчна основа –сумата на договорения наем,
-от дължимата сума за плащане е приспаднат авансовия данък по реда на чл.44 от ЗДДФЛ.
Във връзка с промените от 01.01.2011г. относно удържането на авансов данък за доходи от наем на физически лица са поставени следните въпроси:
1. Правилен ли е начинът на фактуриране от страна на наемодателя.
2. Чие е задължението за внасяне в републиканския бюджет по сметка на НАП за авансовия данък по чл.44 от ЗДДФЛ при положение, че наемодателят- физическо лице-има качеството на търговец по смисъла на чл.1, ал.3 от ТЗ и е задължен да формира облагаемия си доход по реда на чл.26 от ЗДДФЛ.
3. При какви обстоятелства дейността на физическо лице по отдаване под наем на имущество отговаря на критериите на чл.1, ал.3 от ТЗ и съответно доходите биха се облагали по реда на чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
По ЗДДС:
В настоящия случай, наемодателят е регистрирано по ЗДДС лице. Във връзка с определянето на данъчната основа следва да се съобразят разпоредбите на чл.26 от ЗДДС. Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена. Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон.
В чл.114, ал.1 от ЗДДС са посочени задължителните реквизити, които фактурата следва да съдържа, сред които са: данъчната основа на доставката, ставката на данъка,размера на данъка, сумата за плащане, ако тя се различава от сумата на данъчната основа и на данъка.
Предвид гореизложеното, наемодателят правилно посочва във фактуратаначислен ДДС върху данъчна основа – сумата на договорения наем и различен размер на сума за плащане.
По ЗДДФЛ:
Дейността отдаване под наем на недвижимо имущество не е изрично заложена в разпоредбите на чл. 1 ал. 1 от ТЗ, а именно, физическите лица извършващи сделки отдаване под наем на недвижим имот, не са търговци. В случая питате за наемодател физическо лице, за който не посочвате, че има регистрирано предприятие на едноличен търговец. Предвид на това дохода от наем ще се облага по реда на чл. 31 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, с оглед на което относно авансовия данък ще бъде прилагана разпоредбата на чл. 44, ал. 4от ЗДДФЛ.
Задължението за удържането и внасяне на авансовия данък е на платеца на дохода от наем, т.е. на дружеството наемател, тъй като същото е предприятие по смисъла на чл. 1, ал. 2 от Закона за счетоводството /ЗСч/. Данъкът се удържа от платеца при изплащането му.
Съгласно разпоредбата на ал. 4 от чл. 45от ЗДДФЛ дружеството, платец на доходи по чл. 31 от закона, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
Писмените становища ангажират администрацията на Националната агенция за приходитепо смисъла на чл. 17, ал. 3 от ДОПК, поради което запитването следва да бъде отправено от името на заинтересованото лице, както и да съдържа идентифициращи за подателя данни: за физическите лица -трите имена, ЕГН или личен номер на чужденец и постоянен адрес или наименованието /фирмата/ на лицето, ЕИК по БУЛСТАТ или ЕИК, определен от Агенция по вписванията, адрес на управление и адрес за кореспонденция съгласно ДОПК. Запитването следва да е подписано от заинтересованото лице.
По повод на третия въпрос поставен в запитването е видно, че същото не е направено от заинтересованото данъчно задължено физическо лице. Не са посочени и идентифициращите данни, предвидени съгласно ДОПК. Предвид горното, запитването следва да бъде подадено от физическото лице, за чието данъчно облагане се отнася.

Оценете статията

Вашият коментар