документиране на наем, получават от физическо лице, регистрирано по ЗДДС

ОТНОСНО: документиране на наем, получават от физическо лице, регистрирано по ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …/ 05.01.2012 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Физическото лице извършва консултантски услуги и е регистрирано в Регистър БУЛСТАТ като упражняващо свободна професия. Оборотът надхвърля 50 000 лв. и лицето е регистрирано по ЗДДС. Предстои отдаване под наем на личен имот – апартамент, като наемател ще бъде юридическо лице. Имота е личен и няма нищо общо с регистрацията на свободната професия като получател на приходи.
Поставени са следните въпроси:
1.Попада ли този приход от наем в обхвата на облагаемите сделки и следва ли да се начислява ДДС?
2.Трябва ли да се издават фактури за получените приходи?
3.Попада ли лицето в хипотезата на чл.44 от ЗДДФЛ, според която предприятието платец удържа и внася авансов данък, като издава на физическото лице сметка за изплатена сума и служебна бележка за внесения данък?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.3, ал.1 и ал.2 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Облагаема доставка съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
В глава Четвърта на ЗДДС са посочени доставки, които са освободени от облагане с ДДС. В чл. 45, ал.4 на ЗДДС е указано, че е освободена доставка отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец.
Предвид горецитираните норми, облагаема с всяка доставка, свързана със земя и сгради, за която изрично не е посочено в закона, че има характер на освободена.
В този смисъл, облагаема доставка е отдаването под наем на сгради или части от тях, с получател – юридическо лице, както е във Вашия случай.
Във връзка с обстоятелството, че сте регистрирани по ЗДДС във връзка с извършвани консултантски услуги и факта, че имота е личен, следва да имате предвид следното:
Съгласно разпоредбата на чл. 94 от ЗДДС, вписването на лицата в специалния регистър за целите на облагането с ДДС е особено регистрационно производство извършвано от органите на НАП, във връзка с което регистрираните лица получават отделен идентификационен номер за целите на ДДС, пред който е поставен знакът “ВG“.
На основание §1, ал. 1, точка 4 от ДР на ППЗДДС, идентификационен номер за целите на ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона на регистрираните по закона лица е идентификационният номер по §1, ал. 1, т. 1 от ДР на ППЗДДС, пред който е поставен знакът “ВG“. Ето защо, в случаите, когато физическо лице подлежи на вписване в специалния регистър по реда на ЗДДС, независимо в какво юридическо качество то осъществява независима икономическа дейност – търговец, селскостопански производител, свободна професия, частен съдебен изпълнител и т.н., за целите на облагането с ДДС, данъчно задължено лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС.
В този смисъл, физическото лице има задължения по ЗДДС за всички осъществени от него облагаеми доставки, ако е регистрирано по чл.96 или по чл.100, ал.1 от ЗДДС. В случай, че регистрирацията по този закон е по чл.97а, отдаването под наем на апартамента на ЮЛ формира облагаем оборот за регистрация по общия ред – чл.96 от ЗДДС.
По втори въпрос:
По смисъла на чл.113, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл.117. Изключение от тази норма е предвидено в чл.113, ал.3 от закона, като е указано, че фактура може да не се издава:за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице, за доставки на финансови услуги по чл.46, за доставки на застрахователни услуги по чл.47, за продажби на самолетни билети, при безвъзмездни доставки и др.
Предвид факта, че отдаването по наем на помещение на ЮЛ не е сред изброените изключения, за Вас ще е задължително издаването на фактура.
По трети въпрос:
В данъчно отношение доходите от наем са квалифицирани като отделен източник на доход, съгласно чл.10, ал.1, т.4 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/.
Съгласно чл.31, ал.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.
Считано от 01.01.2011г. на основание създадената нова ал.4 на чл.44 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл.31 от с.з. се умножи по данъчната ставка 10 на сто.
Съгласно чл.45, ал.4 от ЗДДФЛпредприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл.29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл.43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето придобило дохода.

Оценете статията

Вашият коментар