документите и формулярите, които следва да представите за да бъдете освободен от заплащане на осигурителни вноски.

2_9/15.01.2009г.
Регламент 1408/71.
В запитването си описвате, че сте български гражданин, собственик на търговско дружество. Пребивавате постоянно в Австрия и се осигурявате по австрийското законодателство.
Отправяте принципни въпроси, свързани с информация относно документите и формулярите, които следва да представите за да бъдете освободен от заплащане на осигурителни вноски.
По въпросите, които са от компетентността на Националната агенция за приходите, с оглед действащата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Следва да имате в предвид, че от 1 януари 2007 г. – датата на пълноправното членство на Република България в Европейския съюз за всички български граждани и институции са приложими Регламент /ЕИО/ №1408/71 за прилагане на схеми за социална сигурност на наети лица, самостоятелно заети лица и членове на техните семейства, които се движат в рамките на общността и Регламент /ЕИО/ №574 за определяне на реда за прилагане на Регламент /ЕИО/ №1408/71.
Правилата на Регламент 1408/71 се прилагат в страните-членки на Европейския съюз /27 държави/, Европейската икономическа зона / Исландия, Норвегия и Лихтенщайн/ и Швейцария. Тези правила са с превес над разпоредбите на съответните национални законодателства на страните.
Приложимото законодателство т.е коя социално осигурителна схема се прилага за лицата, за които се прилага Регламент /ЕИО/ №1408/71 се определя съгласно Дял ІІ – „Приложимо законодателство”. Съгласно чл.13 /1/ от същия, основното правило е, че лицата са подчинени на законодателството на само една държава членка и съобразно чл.13 /2/ това е държавата на чиято територията е наето на работа лицето, дори ако пребивава на територията на друга държава членка, или ако седалището или мястото на стопанска дейност на предприятието или лицето което го е наело на работа е на територията на друга държава членка.
От основнотоправило съществуват редица изключения, изложени в чл.14-17 от регламента и наречени – особени правила. Такива особени правила съществуват при:упражняване на трудова дейност едновременно в две държави членки, командироване,упражняване на самостоятелна трудова заетост, за моряците, в международния транспорт, за наетите в дипломатически и консулски служби и т.н.
От горното е видно, че изложената в запитването ви фактическа обстановка е недостатъчна за правилното определяне на приложимото законодателство. Заопределяне на относимата в конкретния случай разпоредба на Дял ІІ «Определяне на приложимото законодателство» от Регламент 1408/71 санеобходимии още данни като например относно това какъв статус имате на територията на Австрия – статут на наето и/или самостоятелно заето лице по смисъла на регламент 1408/71 иупражнявате ли трудова дейност и на територията на друга държава-членка на ЕС.
По повод приложението на Регламент 1408/71 от съответните компетентни институции на държавите членки се използват унифицирани формуляри тип Е, с които в случаите на необходимост лицата доказват своя осигурителен статус и въз основа, на които позват полагащите им се по смисъла на Регламента права.
Такъв формуляр е например формулярът E104 представляващ удостоверение, отнасящо се до сумиране на осигурителни периоди, периоди на трудова заетост или периоди на пребиваване. Съгласно чл. 16 (2) от Регламент (ЕИО) 574/72 това заверено удостоверение се издава по искане на наетото или самостоятелно заетото лице от институцията или институциите на държавата-членка, на чието законодателство лицето последно е било подчинено.
Е 104 се представя в Националната агенция за приходите, за да удостовери лицето, че за определен период е подлежало на здравно осигуряване в друга държава – членка и да ползва обезщетение в натура /здравна помощ/. Е 104 е завереното удостоверение, в което са посочени завършените осигурителни периоди, съгласно законодателството, на което последно е било подчинено лицето.Данните посочени във формуляра издаден от компетентна институция на друга държава членка, биват въведени като оправдателен документ в Допълнителния регистър на здравноосигурените лицана НАП, с цел удостоверяване на актуалния здравоосигурителен статус на лицето.
Следва да имате в предвид, че по темата свързана с поставените от Вас въпроси има информация, която можете да откриете на интернет страницата на НАП- www.nap.bg – „Осигуряване” – „Евроинтеграция”

Оценете статията

Вашият коментар