КСО, чл.4, aл. 6,КСО, чл.6, aл. 8

2_9/04.01.2012г.
КСО – чл.4, ал.6
– чл.6, ал.8
В запитването Ви е описана следната фактическа обстановка: Вие сте самоосигуряващо се лице, в качеството Ви на ЕТ. От 02.12.2010г. до 14.09.2011г. сте била в отпуск за временна неработоспособност. С разпореждане на НОИ от 11.11.2011г. ви е отпусната пенсия, считано от 15.09.2011г.
Въпросите, които поставяте са: подлежи ли на годишно изравняване печалбата Ви от дейността на едноличния търговец през 2011г. и трябва ли да довнасяте вноски и за ДОО и за НЗОК?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Редът за осигуряване на лицата, действащи като еднолични търговци е определен с Кодекса за социално осигуряване, Закона за здравното осигуряване и подзаконовите нормативни актове издадени на тяхно основание.
Съгласно чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ лицата, упражняващи трудова деност като еднолични търговци са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване застарост и за смърт. Те по свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство /чл.4, ал.4 от КСО/.
Тези лица са самоосигуряващи се лица по см. на чл.5, ал.2 от КСО. Осигурителните вноски са изцяло за тяхна сметка и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година /чл.6, ал.7 от КСО/. На основание чл.6, ал.8 от КСО едноличните търговци определят и окончателен размер на осигурителния доходза периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.
За периода след настъпване на осигурения социален риск „временна неработоспособност” намират приложение разпоредбите на чл.9, ал.2, т.5 от КСО – „за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето, през което самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, през които не са имали право на парично обезщетение”. Подобна разпоредба, съгласно която осигурителни вноски не се внасят през тези периоди се съдържа и в чл.3, ал.3 от НООСЛБГРЧМЛ.
На основание чл.40, ал.1, т.2 от ЗЗО, лицата по чл.4, ал.3, т.2 от КСО /каквито са и едноличните търговци/ се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т.3, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл.6, ал.8 от КСО.
В алинея 6 на чл.4 от КСО е указано, че лицата по чл.4, ал.3, т.1, 2, 4 – 6, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание. Следователно едноличните търговци, когато са и пенсионери може да упражнят правото си на избор и да изберат да не правят вноски за държавното обществено осигуряване. От това право те могат да се възползват след придобиване на качеството пенсионер.
В Закона за здравното осигуряване липсва разпоредба подобна на тази на чл.4, ал.6 от КСО, която да дава възможност за изключване на част от пенсионерите от кръга на задължително осигурените лица. Следователно ако едно лице е пенсионер, когато то упражнява дейност като едноличен търговец дължи здравноосигурителни вноски по реда на чл.40, ал.1, т.2 от ЗЗО.
През времето от датата на възникване на основанието за получаване на пенсия за инвалидност до датата на отпускане на пенсията с разпореждане, тече един период от време, през който на лицето е призната определена степен на загубена работоспособност, но все още правото му на пенсия не е обективирано в надлежен документ по законоустановения ред. През това време то не би могло да се възползва от правото да не внася осигурителни вноски, дадено му с разпоредбата на чл.4, ал.6 от КСО. Едва след признаване на това право и узнаването му от лицето, то би могло да избере дали да се осигурява социално или не.
Предвид горецитираните разпоредби, и с оглед направената справка в информационната система на НАП, от която е видно, че сте избрали да се осигурявате и за фонд „Общо заболяване и майчинство” следва извода, че Вие трябва да определяте окончателен размер на осигурителния доход за периода през който сте упражнявали трудова дейност. При попълване на Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2011г. следва да имате в предвид следното:
?Таблица 1 следва да попълните за периода 15.09 – 11.11.2011г., защото през този период сте упражнявали трудова дейност и все още правото Ви на пенсия не е обективирано, т.е Вие нямате качеството „пенсионер”. За този период следва да определите окончателния размер на осигурителния доход и в резултат може да има за довнасяне осигурителни вноски за фонд „Пенсии”. В периода 11.11 – 31.12.2011г. Вие вече сте пенсионер и сте декларирала желанието си да не се осигурявате за фондовете на ДОО предвид което, не следва да определяте окончателен размер на осигурителния доход.
?Таблица 2 следва да попълните за периода 15.09 – 31.12.2011г. За този период следва да определите окончателния размер на осигурителния доход и в резултат може да има за довнасяне здравноосигурителни вноски.

Оценете статията

Вашият коментар