допустимост за прилагане към годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на служебни бележки по чл. 45 от същия закон, подписани с електроне

Изх. № 24-39-1
Дата:24-03-2017 год.
ЗДДФЛ, чл. 45;
ЗДДФЛ, чл. 50;
ДОПК, чл. 99;
ДОПК, чл. 102, ал. 3.
Относно: допустимост за прилагане към годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на служебни бележки по чл. 45 от същия закон, подписани с електронен подпис на работодателя/платеца на доходите
Редът за удостоверяване на изплатени облагаеми доходи и на удържан данък е регламентиран в чл. 45 от ЗДДФЛ. В посочената разпоредба е предвидено удостоверяването на придобитите от физическите лица доходи, както и на удържания данък, да става със служебни бележки, издадени по образци, утвърдени от министъра на финансите, които съгласно чл. 50, ал. 4 от ЗДДФЛ се прилагат към годишната данъчна декларация.
За удостоверяването на придобития облагаем доход от трудови правоотношения работодателите издават служебни бележки на основание чл. 45, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ (образци № 1 и № 2). Придобитият доход по чл. 29, чл. 31 и чл. 35 от ЗДДФЛ, както и удържаният авансов данък се документират от предприятията или самоосигуряващите се лица, платци на съответните доходи, с издаване на служебни бележки на основание чл. 45, ал. 4 и 7 от същия закон (образци № 3 и № 4).
На основание чл. 45, ал. 9 от ЗДДФЛ образците на служебните бележки по
чл. 45, ал. 1, 2, 4 и 7 от ЗДДФЛ се предоставят на лицето, придобило дохода, или на упълномощено от него лице, а ако това не е направено, в чл. 81а от същия закон е предвидена административнонаказателна отговорност.
Предвид изложеното до тук, издаваните служебни бележки по реда на чл. 45 от ЗДДФЛ трябва да съдържат всички реквизити на утвърдените на основание ЗДДФЛ образци, включително и подпис на лицето, което ги е получило.
Понастоящем в НАП е реализирана електронна услуга за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Агенцията. Към момента, като част от реализираната електронна услуга, всяко лице, което попълва електронен формуляр на декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ, при необходимост може да прикачи един или повече файла в следните стандартни формати: pdf, doc, docx, xls, xlsx, rtf, jpg, png, tiff без оглед на това дали файлът от посочения формат е подписан или не с електронен подпис, както и без проверка за това какъв е видът на използвания сертификат за електронен подпис – квалифициран или не. При подаване на попълнения и верифициран електронен образец на декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ, заедно с прикачените файлове към него, лицето, което подава този пакет документи, се задължава да ги подпише с КЕП или ПИК съгласно техническата реализацията на електронната услуга на НАП.
Предвид изложеното, към настоящия момент в НАП е налична техническа възможност, съгласно описаните по-горе зависимости, за подаване на подписаните с електронен подпис служебни бележки към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ по електронен път.
Важно е да се има предвид, че приложените файлове следва да съчетават изискванията за сигурност и автентичност, доколкото при несъответствие с тях, това би било основание за отказ за приемането им, на основание чл. 102, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
По отношение на хипотезата относно прилагане на възпроизведен на хартиен носител електронен документ, подписан с електронен подпис, представляващ служебна бележка по чл. 45 от ЗДДФЛ, като препис, заверен от лицето към хартиения носител на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, становището е, че това не противоречи на действащата нормативна уредба, поради което няма пречка тези документи да бъдат подадени в НАП, съобразно изискванията на чл. 99 от ДОПК.
Освен това обръщам внимание, че издаването на служебните бележки по чл. 45 от ЗДДФЛ като електронен документ, подписан с електронен подпис следва да е в условията на взаимно съгласие между работодателя/платеца на доходите и физическото лице, което ги е придобило. В тази връзка правото на физическото лице, придобило доходите, да изисква издаването на служебна бележка на хартиен носител се запазва и следва да бъде съобразено от страна на работодателя/платеца при изразена от лицето воля за това.
По отношение на поставения въпрос относно допустимостта за съхранение на издадените служебни бележки по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ на електронен носител от значение е както начинът, по който са подписани от физическите лица, на които същите са издадени (електронен или саморъчен подпис), така и начинът, по който са върнати на платеца на доходите. Т.е. служебната бележка може да бъде съхранявана от платеца на доходите на електронен носител, когато същата е подписана с електронен подпис на физическото лице или със саморъчен подпис и върната на платеца като сканиран документ.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар