доставка на стоки и прилагане на ЗДДС

ОТНОСНО: доставка на стоки и прилагане на ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-……….. свх. № ………… от 15.03.2010г. е изложена следната фактическа обстановка и са поставени следните въпроси:
Фирма «ДБ» ЕООД ще събира заявки от български клиенти и ще поръчва стоки във фирма «ДР», която от своя страна ще фактурита и транспортира стоките до българските клиенти. В този случай, стоката ще се експедира от склад на «ДР» в Букурещ. Фактурата от «ДР» на българските клиенти ще се издава в евро, като е посочено, че плащанията ще се правят по сметка на фирма «ДБ» ЕООД в левовата равностойност. От своя страна «ДБ» ЕООДще се ангажира да превежда сумите, получени от българските контрагенти по фирмената сметка в Румъния в евро.
1. Какви договори трябва да се сключат с «ДР»и съответно с фирмите клиенти в България и как следва да се третира счетоводно и данъчно това движение на пари и стока, за да се спази българското законодателство.
«ДР»ще доставя стока на едро до клиент «Х» в България, която ще се експидира от «Д Т» и ще се достави до клиента «Х» в България. В този случай «Д Т» ще фактурира стоката на «ДР», а «ДР» ще издаде фактура на клиента в България.
2. Как трябва да се организира документално доставката, за да може българската фирма получател «Х» да извърши митническото оформяне и плати дължимото ДДС.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Видно от част от въпросите, поставени със запитването, същите не са насочени към разясняване на данъчно-осигурителното законодателство, а имат характер на правна консултация, което не попада в правомощията на НАП, поради което моля да се има предвид при последваща кореспонденция с НАП.
По първи въпрос:
От изложеното в писменото запитване не се изяснява дали «ДБ» ЕООД ще извършва услуга – посредническа на «ДР»или на българските фирми, купувачи на стоката.
Ако се извършва посредническа услуга на«ДР», следва да се съобразят разпоредбите на чл.21, ал.2 от ЗДДС.Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
В този случай, доставката на посредническата услуга ще е с място на изпълнение в Румъния и българското дружество няма да начислява данък.
Ако посредническата услуга се извършва на българските фирми, то тогава по смисъла на чл.12, ал.1 от ЗДДС, доставката е с място на изпълнение на територията на страната и същата е облагаема.
Относно посоченото в запитването движение на парични средства, считаме, че е необходимо изясняване на взаимоотношенията между страните, както и обстоятелството осъществява ли се доставка между тях, за да се определи и правилното данъчно третиране.
По втори въпрос:
Така поставеният въпрос се отнася до трето лице – купувач „Х”, поради което следва да имате предвид:
Правата на задължените лица са визирани в чл. 17, ал. 1 от ДОПК. Съгласно посочените разпоредби, и по – конкретно т. 2 и т. 5 от същия член задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им по този кодекс и информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
По така подаденото запитване, не се установиха основания за ползване на визираните в горецитирания член права за Вас, като задължено лице по смисъла на чл. 14 от ДОПК.
Писмените становища ангажират приходната администрация по смисъла на чл. 17, ал. 3 от ДОПК, поради което, за да получите конкретен отговор относно прилагането на данъчните закони, запитването следва да е отправено от името на заинтересованото лице, като е необходимо същото да се идентифицира по смисъла на чл.84 и чл.85 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар