доставката на самолета, в зависимост от това дали доставчика е данъчно задължено лице за целите на ДДС в държава-членка на ЕС или не, или е лице от трета страна.

5_16 / 29.01.2008
ЗДДС, чл.31, т.7

Относно поставените въпроси в запитването Ви, във връзка с прилагане на нулева ставка по реда на чл.31, т.7 от ЗДДС изразяваме следното становище:
Институтът на търговския представител получава правна уредба с разпоредбите на чл. 32-48 от Търговския закон.
Легална дефиниция на понятието търговски представител се съдържа в чл. 32, ал. 1 ТЗ, според който търговският представител е лице, което самостоятелно и по занятие сътрудничи на друг търговец при извършване на търговската му дейност като е овластен от търговеца да извършва сделки от негово име или от свое име, но за негова сметка.
Търговският представител е независим от търговеца, на когото сътрудничи, а отношенията между тях се уреждат с договор за търговско представителство, сключен в писмена форма.
Търговският представител може да извършва посредническа дейност, както следва:
1. от свое име, но за сметка на търговеца – принципал и
2. да сключва сделки от името и за сметка натърговеца – принципал.
Тъй като от запитването Ви не става ясно към кой вид представителство се отнася извършваната от Вас дейност, ще изразим принципно становище.
За целите на ДДС за двата варианта – напряко(представителят да сключва сделки от името и за сметка натърговеца – принципал) и косвено(представителят действа от свое име, но за сметка на търговеца – принципал) представителство се прилага различен режим на облагане по ЗДДС.
І. В случай, че извършваната от Вас дейност представлява косвено представителство, то ще е приложим специфичният случай на доставка, извършвана от Вас в качеството Ви на лице, действащо от свое име и за чужда сметка по смисъла на чл.127 от ЗДДС. Съгласно ал.1 на чл.127, когато данъчно задължено лице (комисионер/довереник) доставя стоки или услуги от свое име и за чужда сметка, се приема, че лицето е получило и предоставило стоките или услугите. В тези случаи, според ал.2 на същия член са налице три доставки:
1. доставка между комисионера/довереника и третото лице, за която датата на възникване на данъчното събитие и данъчната основа на доставката се определят по общите правила на този закон;
2. доставка между комитента/доверителя и комисионера/довереника на стоките или услугите – предмет на доставката по т. 1; данъчната основа на тази доставка е равна на данъчната основа на доставката по т. 1, а датата на възникване на данъчното събитие за тази доставка се определя по общите правила на закона, но не може да бъде по-късна от датата на възникване на данъчното събитие по т. 1;
3. доставка на услуга между комисионера/довереника и комитента/доверителя; данъчната основа на тази доставка е възнаграждението на комисионера/довереника, която включва и обезщетението за извършените от него разходи във връзка с доставката, ако това е уговорено; датата на възникване на данъчното събитие за тази доставка се определя по общите правила на този закон.
В този случай доставката между комисионера/довереника( Вашата фирма) и третото лице(лизинговата компания) е доставка между две регистрирани по ЗДДС лица на територията на страната и за нея се прилага реда на облагане посочен в чл.31, т.7 от ЗДДС, според който облагаема доставка с нулева ставка е доставката на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, с изключение на тези за спортни и развлекателни цели или за лични нужди. Определение на понятието „въздухоплавателно средство” е дадено в §3, т.5 от Закона за гражданското въздухоплаване и то е всяко средство, което може да получи поддържане в атмосферата за сметка на реакцията на въздуха, освен реакцията на въздуха от земната повърхност. Както се вижда от разпоредбата на чл.31, т.7 от ЗДДС изключени от обхвата на приложение на нулевата ставка са въздухоплавателните средства, които ще се използват за спортни и развлекателни цели. За доказване на доставката по чл. 31, т. 7 от закона с място на изпълнение на територията на страната доставчикът следва да разполага със следните документи, посочени в чл.31, т.7 от ППЗДДС, удостоверяващи на наличните обстоятелства за доставката:
1. писмен договор за прехвърляне на собствеността или други вещни права върху превозното средство съгласно Закона за гражданското въздухоплаване;
2. фактура за доставката.
ІІ. В случай, че извършваната от Вас дейност представлява пряко представителство, тогава за Вас в качеството Ви на посредник, действащ от името и за сметка на друго лице ще е приложима разпоредбата на чл.24 от ЗДДС. Във връзка с това обстоятелство ще са налице две хипотези относно доставката на самолета, в зависимост от това дали доставчика е данъчно задължено лице за целите на ДДС в държава-членка на ЕС или не, или е лице от трета страна.
В първия случай за получателя по доставката(лизинговата компания) ще е налице вътреобщностно придобиване на ново превозно средство по смисъла на чл.13, ал.2 от ЗДДС, предвид определението за „нови превозни средства”, дадено в §1, т.17, б. б) от ДР на ЗДДС, което гласи, че „нови превозни средства” са въздухоплавателни средства с максимално излетно тегло над 1550 кг, предназначени за превоз на пътници или товари (с изключение на тези, предназначени за авиационни оператори, които поддържат международни линии), за които е налице едно от следните условия:
аа) към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от три месеца считано от датата на първата им регистрация, или
бб) към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са били в полет повече от 40 часа.
В този случай – при извършено вътреобщностно придобиване, както и в случай, че доставчикът е лице от трета страна – осъществен внос, данъчната ставка ще е 20%, съгласно разпоредбата на чл.66, ал.1 от ЗДДС и лице-платец на данъка ще бъде съответно лицето, което е извършило придобиването, съгласно чл.84 от ЗДДС или вносителя по смисъла на чл.83 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар