Идентификационен номер по чл.94, ал.2 от ЗДДС и идентификационен номер по чл.84 от ДОПК на физическо лице, придобило търговско качество по смисъла на Търговския закон.

1153/20.05.2009
ЧЛ.94, ал.2 от ЗДДС
чл.84 от ДОПК
Относно: Идентификационен номер по чл.94, ал.2 от ЗДДС и идентификационен номер по чл.84 от ДОПК на физическо лице, придобило търговско качество по смисъла на Търговския закон.
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Териториална дирекция на НАП гр.Р с вх.№год., изпратено за отговор по компетентност в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр.В с писмо вх.№ год., изразявам принципна становище, съобразено с действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/, Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/, Закона за счетоводството /ЗСч/ и Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
В писмото си сочите, че сте регистриран като ЕТ „П” с ЕИК по БУЛСТАТ и като земеделски производител К Д П с ЕИК по БУЛСТАТ . При регистрацията по Закона за данъка върху добавената стойност сте получили идентификационен номер за целите на ДДС BG . При документиране на извършваните като земеделски производител доставки във фактурите записвате идентификационния Ви номер по чл.94, ал.2 от ЗДДС, имащ за основа идентификационния код, получен във връзка с регистрацията по ЗДДС на ЕТ.
С оглед изложената в писмото Ви фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. Кой от двата ЕИК по БУЛСТАТ трябва да посочите при попълването на анкетна карта, във връзка с пререгистрацията Ви като земеделски производител, тъй като в договорите, сключени със собствениците на земеделска земя фигурирате като ЗП К Д П с ЕГН . На основание чл.5 от Наредба № 3 за създаване и поддържане регистъра на земеделските производители, всеки земеделски производител – физическо лице или едноличен търговец се вписва в регистъра на земеделските производители с регистрационен номер, съответстващ на единния граждански номер, а юридическото лице с ЕИК по БУЛСТАТ;
2.На кой от двата кода по БУЛСТАТ да плащате осигуровките на назначените по трудов договор работници, предвид това, че при проверка онлайн в данъчния регистър на НАП сте установили, че няма данни за ЕИККак трябва да бъдат оформени данъчните документи, които издавате във връзка с изпълнените от Вас доставки, както и тези, които получавате от доставчици. В момента оформяте документите с ЕИК , а като номер по ДДС посочвате BG ;
По въпрос първи:
Националната агенция за приходите не е компетентна да изразява становище по въпроси, свързани с попълването на анкетна карта на земеделския производител, с оглед на което следва да ги поставите пред Областната дирекция „Земеделие и гори” по постоянния Ви адрес.
По въпрос втори:
Съгласно § 1, ал.1, т.5 от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване „регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители” са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред.Редът за регистрация на земеделските производители е регламентиран в Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители.Съгласно чл.3, ал.1 от тази наредба физическите лица, включително едноличните търговци, които осъществяват земеделска дейност, могат да се регистрират като земеделски производители.
Регистрираните земеделски производители са обособени като отделна категория осигурени лица и социалното им осигуряване се подчинява на самостоятелен и привилегирован правен режим. Следва да имате предвид, че регистриран земеделски производител или тютюнопроизводител, който едновременно със земеделската дейност извършва и друга дейност по трудови или нетрудови правоотношения, или като самоосигуряващо се лице, не може да се възползва от привилегирования режим на социално осигуряване за обсъжданата категория лица /чл.6,ал.7,т.3/. Земеделския производител, независимо от регистрацията му като едноличен търговец, за да ползва правата, дадени му от КСО, следва да се занимава само със земеделска дейност.
Националната агенция за приходите създава и поддържа регистър и бази данни за задължените лица. Съгласно чл.81, ал.1, т.3 от ДОПК, регистъра съдържа данни относно единния идентификационен код по БУЛСТАТ, съответно единния граждански номер или личен номер на чужденец.
По смисъла на§ 1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда /КТ/, ”работодател“ е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение.
Едно от основните задължения на работодателя е да осигури работника или служителя за всички осигурителни социални рискове съгласно условия и по ред, установени в отделен закон/чл.129 от КТ/.
Кодексът за социално осигуряване (чл.5, ал.1) определя като осигурител всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица.
Работодателите, осигурителите, самоосигуряващите се лица и осигурителните каси внасят по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите чрез съответните банки, лицензиран пощенски оператор или поделенията им задължителните осигурителни вноски, като ползват единния идентификационен код.
На основание гореизложеното, задължителните вноски за наетите лица, осигурителя следва да прави като ползва идентификационния код на лицето /работодателя/ който е наел лицата и има съгласно Кодекса на труда, задължение да ги осигурява.
По въпрос трети:
При регистрация по ЗДДС се издава идентификационен номер по ДДС на регистрираното лице. Съгласно §1, ал. 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на ППЗДДС “идентификационен номер“ за целите на правилника е:
а) единен идентификационен код по търговския регистър – на вписаните в търговския регистър лица;
б) единният идентификационен код по БУЛСТАТ – на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица;
в) единният граждански номер или личният номер на чужденец – на физическите лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ;
г) (предишна втора б. “в“ – ДВ, бр. 101 от 2006 г.) служебният номер по чл. 84, ал. 3 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс за лицата, различни от тези по букви “а“ – “в“ и които са задължени лица по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Видно от разпоредбата на чл. 94, ал.1 от ЗДДС, вписването на лицата в специалния регистър за целите на облагането с ДДС е особено регистрационно производство извършвано от органите на НАП, във връзка с което регистрираните лица получават отделен идентификационен номер за целите на ДДС, пред който е поставен знакът “ВG“.
Ето защо физическите лица, които подлежат на регистрация по реда на ЗДДС, следва да имат само един идентификационен номер за целите на ЗДДС, независимо от броя на наличните вписвания по реда на Закона за регистър БУЛСТАТ или вписването им в търговския регистър по реда на Закона за търговския регистър (ЗТР).
В конкретния случай идентификационният Ви номер по ДДС следва да включва единния идентификационен код по търговския регистър /единния идентификационен код по БУЛСТАТ/ на ЕТ „П” и префикса „BG”.
Разпоредбата на §1, ал. 2 от ДР на ППЗДДС регламентира, че физическите лица са длъжни да се идентифицират за целите на закона с получения при регистрацията си идентификационен номер по ДДС за всички извършвани от тях доставки, представляващи независима икономическа дейност, с оглед на което всички издавани и получавани от Вас фактури трябва да съдържат като задължителен реквизит идентификационния Ви номер по ДДС.
Същевременно, чл.121, ал.1 от ППЗДДС задължава регистрираните по ЗДДС лица да водят документация и отчетност и съобразно изискванията на ЗСч. В чл.7, ал.1, т.3 от ЗСч е указано, че първичния счетоводен документ, адресиран до други предприятия следва да съдържа и номер за идентификация по чл.84 от ДОПК на издателя на документа, като по силата на ал.9 от същия член едноличният търговец се идентифицира само чрез единен идентификационен код по БУЛСТАТ.
С оглед гореизложеното считаме, че като втори идентификационен номер в документите по ЗДДС /фактури, СД, дневници за покупки и продажби/ следва да посочитеединния идентификационен код по БУЛСТАТ, получен в качеството Ви на едноличен търговец.
.

Оценете статията

Вашият коментар