информацията по чл. 17, ал. 1, т. 5, б.”б” се предоставя само след като лицето се е идентифицирало по реда на ДОПК и като задължено лице.

Отправили сте писмено запитване до отдел “Данъчно осигурителна практика” към Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението”- Варна, заведено с вх. №1980/17.07.2008г.
Според фактите изложени в запитванетосте сключили договор за застраховка „Живот” по коятосте застраховащо лице,а застраховани лица са пълнолетните Видеца.
При тази фактическа обстановкасе интересуватекой има право на данъчно облекчение по реда на чл. 19, ал. 1 от ЗДДФЛ?Може лиот посоченото данъчно облекчение да се ползват децата Ви, при условие, че спрямо вашите доходи, то енеприложимо?
Наоснование разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица / ЗДДФЛ/,изразявам следното становище:
Съгласно чл. 19, ал. 1от ЗДДФЛ / в сила от 01.01.2007г. /,сумата от годишните данъчни основи се намалява с направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи, както и с внесените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки “Живот“ в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи.
Правото на данъчното облекчение, респ. и размера на същото се обвързва с придобитите от данъчно задълженото лицепрез данъчната година доходи, подлежащи на облагане с данък върху обща годишна данъчна основа, от които са направенивноските по договора.
Предвидизричната разпоредба на ал. 3от същия членоблекчението по ал. 1 сеползва, когато съгласно сключения съсзастрахователното/ осигурителнотодружество договор физическото лице – носител на задължението за данъка е застраховано / осигурено. По см. на т. 4. от § 1 на Допълнителните разпоредби на Кодекса за застраховане “Застраховано“ е лицето, чиито имуществени и/или неимуществени блага са предмет на застрахователен договор.
С оглед цитираните разпоредби на ЗДДФЛ липсва нормативно основание да ползвате данъчно облекчение по реда на чл. 19, ал. 1 от ЗДДФЛ като данъчно задължено посъщия закон лице, тъй като не сте застраховано лице.В конкретниятслучай от Вашитедоходи сте заплатили вноски / премии по договор за застраховка „Живот” в ползана трети лица.
Лицата в полза на които сте сключили договора за застраховка „ Живот” също са извън приложното поле на чл. 19, ал. 1 от ЗДДФЛ, за данъчната година, в която не са направили лични вноски за застраховкаот придобититеот тях доходи.
В изпълнение на чл. 17, ал. 1, т. 5, б. „б” от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ задължените лица имат право да получат информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, осигурителни вноски и други публични задължения.
Уведомяваме Ви, чена основание чл. 85 от ДОПК в кореспонденцията сис приходната администрация данъчнитесубекти са задълженида се идентифицират по реда на чл. 84 от с.к, като физическите лица се идентифициратчрез единния граждански номер илиличен номер на чужденец.
Съгласно правилата за работа на отдел„Данъчно осигурителна практика” одобрени със заповед № ЗЦУ/ 03.01.2008г. на Изпълнителния директор на НАП гр. София, писмен отговор относно информациятапо чл. 17, ал. 1, т. 5, б.”б” се предоставя само след като лицето се е идентифицирало по реда на ДОПК и като задължено лице.

Оценете статията

Вашият коментар